Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:44

6:58 15:43

13:3023:39

4°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 1°C
 • Ciśnienie 1039 hPa
 • Wiatr ESE 13 km/h
 • Dla biegaczy
  4
  Umiarkowane

  Nienajlepsza aura dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

30
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
73% normy
pm 10
51% normy
Jutro 3°C -5°C
Niedziela 3°C 0°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Burza fascynuje, ale i budzi grozę

Co zrobić, gdy burza zastanie nas na otwartej przestrzeni? Gdzie znajdziemy najbezpieczniejsze schronienie? Przedstawiamy odpowiedzi na pytania dotyczące burzy.

Burza jest jednym z najbardziej fascynujących zjawisk przyrodniczych, ale  pomimo setek lat badań wciąż nie wiemy o niej wszystkiego. Zbliżające się chmury budzą grozę, a strach przed piorunami ma nawet swoją nazwę. Osoby cierpiące na brontofobię doznają ataków paniki na widok piorunów. Jak wiadomo, strach ma wielkie oczy, a lęki najlepiej oswoić, w dodatku wokół tematu burzy krążą liczne mity, dlatego przygotowaliśmy zbiór faktów o tym zjawisku. 

Gdzie najczęściej występują burze?

Reklama

W 2014 roku Wenezuela pobiła rekord Guinnessa. Nad jeziorem Maracaibo doszło do największej liczby wyładowań na kilometr kwadratowy w historii. Zaobserwowano ich średnio aż 280 na godzinę. Miejsce, które natura wybrała sobie na bicie rekordu, nie jest przypadkowe, burza pojawia się tam niemal codziennie. Do wyładowań dochodzi od 140 do 160 dni w roku i trwa to nawet przez 10 godzin w ciągu doby. Fenomen doczekał się nawet swojej nazwy, mówi się o "Latarni Maracaibo", gdyż pioruny rozświetlają jezioro niczym latarnia morska.

Ile czasu mamy na znalezienie schronienia przed burzą?

O nadchodzącej burzy informuje nas nie tylko prognoza pogody, ale również znaki na niebie i ziemi. Chmurę burzową rozpoznajemy po ciemnym kolorze, bardzo często ma kształt kowadła i jest poszarpana od spodu, co świadczy o towarzyszących burzy opadach. Przed jej nadciągnięciem robi się bardzo duszno, a gdy się zbliża, zrywa się silny wiatr. Potem następuje tzw. cisza przed burzą. Trwa ona zazwyczaj około 15 minut - tyle czasu mamy na znalezienie schronienia. 

Czym jest klatka Faradaya?

Jednym z najbezpieczniejszych schronień w trakcie burzy jest wnętrze samochodu. Niektórzy błędnie twierdzą, że zawdzięczamy to gumowym oponom, prawda jest jednak inna. Ochronę zapewnia nam tzw. klatka Faradaya. W zamkniętym pojeździe piorun przejdzie po karoserii i zejdzie do ziemi. Metalowa puszka nie pozwala na przeniknięcie impulsu do środka. Należy jednak pamiętać, że siedząc w samochodzie, nie wolno nam dotykać metalowych części konstrukcji. 

Zjawisko wyładowań atmosferycznych wciąż nurtuje naukowców, szczególnie tych, którzy upatrują w nim źródła taniej energii. Nieprzerwanie trwają również prace nad lepszym przewidywaniem wystąpienia burzy, a także skuteczniejszą ochroną przed uderzeniami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama