Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:27

07:04 17:37

17:07 02:53

7°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr SW 7 km/h
49
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
117% normy
pm 10
94% normy
Jutro 12°C 6°C
Wtorek 12°C 9°C

"Bomba baryczna" i silny sztorm na Północnym Atlantyku

Brytyjski urząd meteorologiczny ostrzega, że mogą zostać zalane tereny przybrzeżne. W mediach pokazano już zdjęcia potężnych fal rozbijających się o falochrony, nabrzeża i skały.

Wichura spiętrza na otwartym morzu fale do 18 metrów wysokości. Słabną one nieco w miarę zbliżania się do lądu, ale i tak zagrażają wielu osadom na wyspach i na wybrzeżu Szkocji. Sztorm jest spowodowany tak zwaną "bombą baryczną".

Dyżurny synoptyk BBC wyjaśniał, że jest to pochodna terminu meteorologicznego 'cyklogeneza wybuchowa'. "Oznacza on sytuację, kiedy ciśnienie w oku burzy spada gwałtownie. Według definicji - o 24 milibary w ciągu 24 godzin." - mówił.

Policja reguluje ruch na szczególnie wystawionych na wichurę odcinkach dróg. Na wschodzie Szkocji, na moście wiszącym nad Forth pod Edynburgiem, utworzył się korek, gdyż przerażony kierowca jednej z ciężarówek pozostawił ją i zbiegł, a rozchwiany pojazd zablokował pas ruchu. Na zachodnim wybrzeżu wysokie fale opóźniają ruch pociągów na nadmorskim odcinku linii na zachód od Glasgow.

Zeszłej zimy morze i potężne wichury zdewastowały wiele domów i odcinków dróg w Walii oraz zachodniej i południowej Anglii, podmywając między innymi jedyne połączenie kolejowe z Kornwalią.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne