Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:28

5:28 19:50

16:010:34

30°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 29°C
 • Ciśnienie 1012 hPa
 • Wiatr W 17 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  9
  Bardzo dobre

  Warunki atmosferyczne stwarzają znikome ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
30
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
72% normy
pm 10
48% normy
Jutro 25°C 12°C
Środa 26°C 15°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Bociany już wróciły; pojawiły się jaskółki

Na Podkarpaciu zakończyły się powroty bocianów z zimowisk w Afryce. W regionie pojawiły się też m.in. jaskółki. - Czekamy na słowiki, wilgi, jerzyki i dziwonie - powiedział ornitolog dr Marian Stój.

Pierwsza, główna fala bocianów przybyła w ostatniej dekadzie marca. "W kilkanaście dni później do Polski dotarła kolejna fala przylotów tych ptaków. Zaraz po przylocie szybko zajęły wolne gniazda. Niektóre pary zdążyły złożyć już jaja" - zauważył ornitolog.

Reklama

Do Polski nie dotarło natomiast jeszcze młode pokolenie bocianów; osobników w drugim i trzecim roku życia, które nie przystępują jeszcze  do rozrodu i nie zakładają gniazd. - Bociania młodzież nie spieszy się z powrotem. Bywa, że do naszego kraju dociera dopiero w połowie, a nawet pod koniec maja - dodał dr Stój.

Przypomniał, że bociany gniazda zakładają w czwartym roku życia. - Wśród młodych bocianów notujemy również największe straty. Brak doświadczenia sprawia, że znaczna ich część ginie podczas migracji - zaznaczył.

W ocenie ornitologa, wynika "to przede wszystkim z braku doświadczenia, nieznajomości wielu przeszkód, np. liczne są w tej grupie kolizje i porażenia prądem po zderzeniu z linią energetyczną". Takich przypadków jest znacznie mniej wśród osobników starszych, czyli bardziej doświadczonych" - powiedział.

Na Podkarpaciu pojawiły się również jaskółki dymówki

Nieco później po bocianach na Podkarpaciu pojawiły się również jaskółki dymówki; pierwsze na początku kwietnia, a w połowie miesiąca większość zajęła już swoje gniazda. W Polsce żyją trzy gatunki jaskółek. Oprócz dymówek są to brzegówki i oknówki.

Brzegówki gnieżdżą się w norach wygrzebanych przez siebie w urwiskach nad brzegami rzek i stawów, a oknówki gniazda zakładają w niszach okiennych na zewnątrz budynków. Granatowo-czarno-białe o rdzawej gardzieli dymówki gniazdują wewnątrz budynków; najczęściej w oborach i stajniach.

Powroty z zimowisk zakończyły też żurawie. Choć jeszcze na początku miesiąca nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim można było oglądać liczące nawet 200-300 osobników klucze. Nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują; ich celem są głównie pojezierza w północnej części Polski.

W naszym kraju nie ma jeszcze słowików, wilg, jerzyków oraz dziwoni, które do swych miejsc lęgowych wracają dopiero na przełomie kwietnia i maja, a w przypadku dziwoni w połowie maja. - Są to gatunki ciepłolubne; w zasadzie one zamykają przyloty ptaków z zimowisk - zauważył przyrodnik.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL