Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:51

07:21 15:27

02:39 14:47

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SW 17 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
38% normy
pm 10
23% normy
Jutro 4°C 3°C
Czwartek 5°C -2°C

Bociany czarne odlatują do Afryki

Do końca września będą trwały odloty bocianów czarnych do miejsc zimowania w Afryce. Trasa ich przelotu biegnie m.in. przez Podkarpacie - poinformował w środę ornitolog dr Marian Stój.

- Odloty rozpoczęły się mniej więcej dwa tygodnie po odlocie bocianów białych i będą trwać do końca września. Bociany czarne lecą w mniejszych stadach niż białe. Wędrują do północno-wschodniej i wschodniej Afryki, rzadko przekraczają linię równika - powiedział dr Stój.

W czasie wędrówki z Europy do Afryki nie są tak ściśle związane z lądem jak bociany białe, w przeciwieństwie do nich, oprócz lotu szybowcowego, częściej wykorzystują siłę swych mięśni. - Dzięki temu nie muszą się tłoczyć nad przesmykami i cieśninami, ale mogą przekraczać Morze Śródziemne szerokim frontem  - dodał ornitolog.

Reklama

Bociany czarne są mniejsze od swoich białych kuzynów. Gniazdują w starszych lasach, w Karpatach są to często lasy bukowe, jodłowe lub  mieszane, w pobliżu rzek, potoków i stawów. Żywią się głównie rybami.

- Mimo że odlatują później niż bociany białe, do Polski wrócą wcześniej od nich. W swoich gniazdach będą już po 15 marca  - zaznaczył przyrodnik.

Ptaki mają czarne grzbiety, skrzydła, głowy i szyje, białe brzuchy, a nogi i dziób czerwone. Są bardziej płochliwe od bocianów białych, są też od nich znacznie rzadsze, w Polsce żyje od 1100 do 1200 par.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: bociany | odloty | pogoda | jesień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje