Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:13

6:24 18:32

18:224:04

11°C
 • Przelotne opady
 • Odczuwalna 9°C
 • Ciśnienie 1015 hPa
 • Wiatr SW 9 km/h
 • Dla biegaczy
  8
  Znakomite

  Znakomita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  8
  Dobre

  Warunki atmosferyczne dobre, bardzo małe ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
33% normy
Jutro 13°C 5°C
Wtorek 13°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Atak zimy w Portugalii

W pobliżu północno-wschodniej granicy Portugalii z Hiszpanią trwa odśnieżanie dróg krajowych. Najtrudniejsze warunki komunikacyjne panują w rejonie masywu górskiego Serra da Estrela.

W czwartek śnieg spadł w gminie Montalegre. Do odśnieżania dróg skierowano tam oddziały straży pożarnej. W ciągu kolejnych trzech dni biało zrobiło się w sześciu dystryktach północnej Portugalii: Braganca, Viseu, Viana do Castelo, Vila Real, a także w Guardzie i Bradze. Miejscami opady były bardzo intensywne.

Reklama

Trudne warunki panują w rejonie Serra da Estrela, gdzie nadal nie wszystkie drogi są przejezdne. W poniedziałek rano kierowcy mieli spore kłopoty na szosie między miastami Seia, Manteigas i Guarda.

Jak wyjaśniła Margarida Simoes z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie, majowe opady śniegu w Portugalii spowodowane są utrzymującą się nad Półwyspem Iberyjskim masą polarnego powietrza.

- Najintensywniejszy opad zanotowaliśmy w najwyższych masywach górskich północnej Portugalii: Serra da Estrela, Serra de Montemuro i Serra do Geres. W niższych partiach, w pasie między miastami Viseu i Braganca, również spadł śnieg - powiedziała Simoes.

Atak zimy w Portugalii jest zaskakującym zjawiskiem

Według lizbońskiej meteorolog ten atak zimy w Portugalii jest zaskakującym zjawiskiem, lecz nie należy go uznawać za pogodową anomalię. - Przed ośmiu laty w maju również mieliśmy intensywne opady śniegu. W latach 1946 - 2005 śnieg też kilkakrotnie pokrywał terytorium naszego kraju - przypomniała Margarida Simoes.

Niespodziewany atak zimy zaskoczył wielu zagranicznych turystów, którzy przybyli do Portugalii nieprzygotowani na chłodną aurę. Maj w tym kraju uznawany jest bowiem za pierwszy miesiąc lata, a temperatura w dzień zwykle przekracza 25 stopni.

- W tym tygodniu należy oczekiwać systematycznego wzrostu temperatury na terenie całego kraju. Codziennie przybywać będzie o dwa, trzy stopnie - powiedziała Simoes.

Dowiedz się więcej na temat: zima | Portugalia | opady | śnieg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje