Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:42

07:17 15:30

15:34 04:44

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr W 18 km/h
61
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
161% normy
pm 10
135% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Atak zimy w Portugalii

W pobliżu północno-wschodniej granicy Portugalii z Hiszpanią trwa odśnieżanie dróg krajowych. Najtrudniejsze warunki komunikacyjne panują w rejonie masywu górskiego Serra da Estrela.

W czwartek śnieg spadł w gminie Montalegre. Do odśnieżania dróg skierowano tam oddziały straży pożarnej. W ciągu kolejnych trzech dni biało zrobiło się w sześciu dystryktach północnej Portugalii: Braganca, Viseu, Viana do Castelo, Vila Real, a także w Guardzie i Bradze. Miejscami opady były bardzo intensywne.

Reklama

Trudne warunki panują w rejonie Serra da Estrela, gdzie nadal nie wszystkie drogi są przejezdne. W poniedziałek rano kierowcy mieli spore kłopoty na szosie między miastami Seia, Manteigas i Guarda.

Jak wyjaśniła Margarida Simoes z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie, majowe opady śniegu w Portugalii spowodowane są utrzymującą się nad Półwyspem Iberyjskim masą polarnego powietrza.

- Najintensywniejszy opad zanotowaliśmy w najwyższych masywach górskich północnej Portugalii: Serra da Estrela, Serra de Montemuro i Serra do Geres. W niższych partiach, w pasie między miastami Viseu i Braganca, również spadł śnieg - powiedziała Simoes.

Atak zimy w Portugalii jest zaskakującym zjawiskiem

Według lizbońskiej meteorolog ten atak zimy w Portugalii jest zaskakującym zjawiskiem, lecz nie należy go uznawać za pogodową anomalię. - Przed ośmiu laty w maju również mieliśmy intensywne opady śniegu. W latach 1946 - 2005 śnieg też kilkakrotnie pokrywał terytorium naszego kraju - przypomniała Margarida Simoes.

Niespodziewany atak zimy zaskoczył wielu zagranicznych turystów, którzy przybyli do Portugalii nieprzygotowani na chłodną aurę. Maj w tym kraju uznawany jest bowiem za pierwszy miesiąc lata, a temperatura w dzień zwykle przekracza 25 stopni.

- W tym tygodniu należy oczekiwać systematycznego wzrostu temperatury na terenie całego kraju. Codziennie przybywać będzie o dwa, trzy stopnie - powiedziała Simoes.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zima | Portugalia | opady | śnieg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje