Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:12

07:04 16:35

20:30 09:26

-1°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1044 hPa
  • Wiatr SE 6 km/h
49
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
117% normy
pm 10
75% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 3°C -1°C

Atak zimy w Polsce. Utrudnienia i ostrzeżenia

Kilka tysięcy odbiorców pozbawionych prądu, cofka na Pomorzu, utrudnienia na drogach, lotniskach i szlakach górskich – to efekt opadów śniegu i silnego wiatru, jakie dotknęły Polskę.

Kliknij i sprawdź aktualną prognozę pogody

Około 8,5 tys. odbiorców w całym kraju nie ma prądu po opadach śniegu i porywach silnego wiatru - poinformował w czwartek dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Rano prądu nie miało ok. 18 tys. odbiorców.

Naprawy linii energetycznych cały czas trwają. "Według stanu na godz. 11.00, bez prądu na terenie kraju pozostaje około 8,5 tys. odbiorców" - podał szef RCB.

W wielu miejscach w kraju panują trudne, zimowe, warunki. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Reklama

W ciągu ostatniej dobry straż pożarna w związku z pogodą interweniowała 536 razy. Najwięcej interwencji - 412 - miało związek z wiatrem, pozostałe 124 z opadami deszczu i śniegu - poinformował PAP rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Służby apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne, starsze oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zimno.

Śnieg, silny wiatr i cofka na Pomorzu

Jak donosi reporter RMF FM Kuba Kaługa, na Pomorzu najwięcej pracy mają strażacy w powiecie nowodworskim. Tam wciąż mocno przekroczone są stany alarmowe - w Tujsku na Tudze o 67 centymetrów, w Nowym Dworze Gdańskim - o 52.

Doszło do lokalnych podtopień - walczyć z ich skutkami strażacy pomagają teraz mieszkańcom Rybiny, Żelichowa, Krynicy Morskiej, Kątów Rybackich, Groszkowa i Nowego Dworu Gdańskiego.

W Groszkowie poza swoje koryto mocno rozlała się Szkarpawa. Przesiąka wał oddzielający rzekę od domów - w miejscach przesiąków strażacy układają potężne worki z piaskiem, by wał umocnić.

Podobna akcja konieczna była również w Kobylej Kępie.

Wejdź na RMF24.pl i dowiedz się więcej

Zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Do trzeciego stopnia podnieśli w czwartek zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. W ostatnim czasie przybyło tam ok. 25 cm śniegu - poinformował zastępca naczelnika grupy beskidzkiej GOPR Tomasz Jano.

Przy schronisku na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry leży już ok. 1 m śniegu. Duże zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na stokach zawietrznych, szczególnie w zagłębieniach terenowych, żlebach, kotłach oraz przy górnej granicy lasu. Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał niższy, drugi stopień zagrożenia.

Jak podkreślili goprowcy, beskidzkie szlaki turystyczne są zasypane, warunki na nich są bardzo trudne. W górach daje się we znaki wiatr, jest zimno. W czwartek rano mróz sięgnął -10 st. C. W masywie Babiej Góry zamknięto szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Trzeci stopień jest wprowadzany, gdy pokrywa śniegu na stromych stokach jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Przy tym poziomie zagrożenia uprawianie turystyki pieszej wymaga dużego doświadczenia. Należy omijać niektóre miejsca - przede wszystkim strome stoki zawietrzne - a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem.

Utrudnienia na lotnisku w Gdańsku

Według informacji TVN24 silny wiatr utrudnia pracę gdańskiego lotniska. Część lotów została odwołana, a maszyny, które miały wylądować w porcie im. Lecha Wałęsy są przekierowywane na inne lotniska. Z utrudnieniami trzeba się również liczyć na drogach.

Reporterka stacji Małgorzata Mielcarek podała, że fale w Międzyzdrojach były tak mocne, że wyłamały okna w pobliskim lokalu gastronomicznym. Woda wdarła się na plaże.

RMF/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy