Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:22

7:37 15:55

0:062:00

5°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1005 hPa
 • Wiatr SW 11 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  6
  Umiarkowe

  Warunki atmosferyczne dobre, umiarkowane ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

57
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
148% normy
pm 10
117% normy
Jutro 5°C 1°C
Piątek 3°C -4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Atak zimy w Małopolsce. W Tatrach zagrożenie lawinowe

W Zakopanem w nocy z niedzieli na poniedziałek obficie padał śnieg. W mieście leży kilkanaście cm białego puchu; na Kasprowym Wierchu spadło pół metra śniegu. Na drogach zrobiło się ślisko, od nocy w Małopolsce pracuje kilkadziesiąt pługów.

Rano na górskim odcinku zakopianki w okolicach Rdzawki zalegała warstwa błota pośniegowego i śniegu, co powodowało problemy na podjazdach. Na drogach krajowych w Małopolsce w poniedziałek pracowało 20 pługopiaskarek, głównie na zakopiance i w okolicach Limanowej. W południe wszystkie drogi były już czarne.

Reklama

Jak poinformował dyżurny akcji zima Paweł Kiełtyka, na drogach wojewódzkich od nocy pracuje ponad 30 pługów.  - Wszystkie drogi wojewódzkie w Małopolsce są przejezdne. Błoto pośniegowe zalega jedynie na leśnym odcinku drogi wojewódzkiej nr 960 w kierunku przejścia granicznego z Słowacją w Łysej Polanie  - powiedział.

Na lokalnych jezdniach na Podhalu zalega błoto pośniegowe. W Zakopanem nieprzerwanie pada śnieg. Pługi na bieżąco zgarniają powstające na jezdniach błoto pośniegowe.

"Nie należy bagatelizować zagrożenia"

Jak poinformowała policja, mimo trudnych warunków jazdy, w poniedziałek do południa na Podhalu nie odnotowano żadnego wypadku ani kolizji.

Z powodu obfitych opadów śniegu, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu. Szczególnie niebezpieczne są stoki powyżej 1500 m n.p.m. - twierdzą ratownicy. Ratownicy górscy przypominają, żeby nie bagatelizować zagrożenia, bo do największej liczby wypadków lawinowych dochodzi właśnie przy drugim i pierwszym stopniu.

Na tatrzańskich szczytach leży około pół metra śniegu, a temperatura spadła poniżej minus 10 stopni C. Powyżej górnej granicy lasu szlaki znajdują się pod grubą warstwą  świeżego śniegu i w wielu miejscach są mocno oblodzone. Dodatkowym utrudnieniem  jest gęsta mgła, która w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie.

Słabnące opady śniegu na Podhalu utrzymają się do wtorku.

Dowiedz się więcej na temat: śnieg | zima | Zakopane

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama