Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:52

06:37 18:13

18:36 05:40

13°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr ENE 11 km/h
34
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
81% normy
pm 10
57% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 21°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Atak zimy. Połamane drzewa, problemy z dostawą prądu

Setki połamanych drzew i uszkodzone linie energetyczne - to skutki silnego wiatru i opadów śniegu.Tylko minionej doby strażacy wyjeżdżali ponad 1700 razy.

Łódzkie: Część mieszkańców nadal bez prądu

W czwartek rano bez prądu po awariach w woj. łódzkim pozostaje jeszcze prawie 8700 mieszkańców. Jak poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, nadal trwa usuwanie usterek spowodowanych wiatrem i opadami śniegu poprzedniej nocy.

Część mieszkańców regionu pozostaje bez prądu już od ponad doby.Z powodu awarii linii energetycznych i stacji zasilania po opadach śniegu i silnych podmuchach wiatru w nocy z wtorku na środę energii elektrycznej pozbawionych było ponad 50 tys. gospodarstw domowych oraz instytucji. 

Najgorsza sytuacja była w Radomsku, gdzie zamknięto część sklepów, stacji benzynowych i lokali usługowych. Ograniczono dostawy ciepła. W miejscowym szpitalu wstrzymano planowe przyjęcia pacjentów. "Energetycy sukcesywnie usuwają usterki, ale prace wciąż trwają. W instytucjach strategicznych, jak szpitale czy szkoły prąd został przywrócony w środę. W czwartek o godz. 6 rano bez energii elektrycznej było jeszcze 8698 mieszkańców, głównie z powiatów radomszczańskiego i piotrkowskiego. Dziś wszystkie awarie powinny być usunięte" - powiedział PAP Piotr Chasikowski z CZK w Łodzi.

Dodał, że miniona noc w regionie była spokojna i bez opadów śniegu. "Nowych poważnych zdarzeń nie odnotowaliśmy" - poinformował.

Problemy na Śląsku

Reklama

W czwartek wieczorem wszyscy odbiorcy z woj. śląskiego, po środowych opadach śniegu pozbawieni dostaw energii elektrycznej, powinni mieć już w domach prąd - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. W czwartek rano bez zasilania było jeszcze blisko 24,8 tys. odbiorców.

W środę w szczytowym momencie prądu nie miało ponad 94 tys. odbiorców, głównie w północnej części województwa, gdzie we wtorek i środę napadało nawet kilkadziesiąt centymetrów mokrego śniegu. Łamiące się pod jego naporem drzewa zerwały wiele linii energetycznych. Służby energetyczne na bieżąco usuwają awarie.

W czwartek rano pozbawionych zasilania było 437 stacji transformatorowych w regionie, co skutkowało brakiem energii elektrycznej u 24.774 odbiorców z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i zawierciańskiego.

Służby energetyczne przedstawiły przybliżony harmonogram usuwania awarii. Najszybciej, jeszcze w czwartek rano, dostawy energii powinny zostać wznowione w Blachowni oraz powiecie kłobuckim. Do większości pozostałych odbiorców prąd popłynie wczesnym lub późnym popołudniem. 

Najdłużej - do wieczora - poczekają mieszkańcy Szczekocin, Koziegłów, Poraja oraz dużej części gmin w powiecie częstochowskim: Koniecpola, Przyrowa, Poczesnej, Lelowa, Konopisk, Kamienicy Polskiej i Janowa. Do 22.30 wszyscy odbiorcy w regionie powinni już mieć w domach prąd.

Awarie energetyczne to obecnie największy kłopot, będący następstwem środowego załamania pogody. Wszystkie drogi w regionie są przejezdne, nie ma też utrudnień na kolei. W czwartek rano, w związku z lokalnymi przymrozkami, na drogach pracowało sześć jednostek sprzętu przeciwgołoledziowego. W części woj. śląskiego temperatura spadła w nocy do minus trzech, a przy gruncie nawet do minus czterech stopni.

W ciągu ostatniej doby strażacy odnotowali 581 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków opadów śniegu - najczęściej w Częstochowie i powiecie częstochowskim. Najwięcej pracy mieli przy usuwaniu drzew lub konarów powalonych na szlaki komunikacyjne, budynki lub samochody.

Śnieg i powalone drzewa zablokowały w środę ruch na niektórych drogach oraz spowodowały sięgające nawet 1,5 h opóźnienia na kolei. W czwartek - według informacji służb kryzysowych - nie było już poważniejszych utrudnień w komunikacji. 

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy