Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:07

05:20 19:48

19:32 05:03

5°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 6°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr SW 9 km/h
27
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
64% normy
pm 10
38% normy
Jutro 9°C 4°C
Czwartek 11°C 2°C

Atak zimy. Nadchodzą siarczyste mrozy

Od czwartku nad Polskę nadciągną mrozy. W nocy z czwartku na piątek temperatura na Suwalszczyźnie i w kotlinach karpackich może spaść do minus 20 st. C. Na Pomorzu do czwartku stan wód w rzekach przekroczy poziom alarmowy - poinformowali w środę eksperci IMGW

"Od czwartku zaczyna się silne ochłodzenie. Z północnego zachodu zacznie do nas napływać arktyczne coraz mroźniejsze powietrze" - poinformowała w środę podczas konferencji prasowej synoptyk Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB (IMGW). 

W czwartek temperatura maksymalna wyniesie od -12 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie, -7 st. C. w centrum kraju, do -2 st. C. na zachodzie."Od czwartku wieczorem mówimy już o dużym mrozie. Z czwartku na piątek temperatura na Suwalszczyźnie i w kotlinach karpackich może spaść do -20 st. C.; w centrum -12 st., na zachodzie -7 st." - powiedziała Waliniowska. 

Reklama

Taka temperatura utrzyma się również w piątek. Na Suwalszczyźnie będzie -14 st. C., -10 st. w centrum; a -6 st. na pozostałym obszarze. Mróz ma utrzymać się również w sobotę i niedzielę. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie, w kotlinach górskich prognozowane jest -18 st. C. Na pozostałym obszarze od -15 do -10 st. C.Waliniowska przypomniała, że w środę różnica ciśnień między Gdańskiem a Zakopanem wynosi ponad 25 hPa, stąd silny i porywisty wiatr, zwłaszcza na Pomorzu. 

"Na Pomorzu wiatr będzie wiał z prędkością do 90 km na godzinę i prędkość będzie się utrzymywać i w nocy (z 4 na 5 stycznia - PAP)" - poinformowała. Dodała, że nad samym morzem, na Wybrzeżu Środkowym, porywy wiatru mogą wynosić nawet do 100 km na godzinę. 

Na zachodzie kraju można się spodziewać porywów wiatru rzędu 70-80 km, a na pozostałym obszarze - do 65 km na godzinę. W czwartek porywy wiatru na Wybrzeżu mają być już mniejsze i sięgną 75 km/h.W środę na południu i wschodzie Polski spadnie śnieg. 

"Spodziewamy się, że przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm na wschodzie, do 15 cm - zwłaszcza wysoko w górach, na Pogórzu Karpackim i Przedgórzu Sudeckim" - powiedziała Waliniowska.

Marianna Sasim z IMGW PIB poinformowała z kolei, że na Wybrzeżu i rzekach uchodzących do morza następuje wzrost stanu wody. Wytłumaczyła, że jest to wynik podwyższonego poziomu morza, jak również wpływ cofki - a więc sytuacji, kiedy woda wpływa do ujściowych odcinków rzek.Jak przypomniała, we wtorek zostały wydane ostrzeżenia, że w ciągu najbliższej doby poziomy wody na Wybrzeżu wzrosną powyżej stanów alarmowych. Jest to związane z silnym wiatrem z 4 na 5 stycznia. 

"Zarówno na Wybrzeżu Wschodnim, jak i Zachodnim, oraz w ujściowych odcinkach rzek uchodzących do Zalewu Szczecińskiego, rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej, spodziewamy się wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych" - powiedziała. 

Następnie stany wody będą się obniżać. "Przypuszczamy, że już 6 (stycznia - przyp. PAP)wrócimy do strefy stanów wysokich, ale poniżej stanów ostrzegawczych" - mówiła Sasim.

Zaznaczyła, że spadki temperatury w najbliższych dniach spowodują, że w rzekach górskich - szczególnie dorzecza Wisły i prawobrzeżnych dopływach Wisły - spodziewany jest "intensywny rozwój zjawisk lodowych". 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy