Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:45

07:12 17:28

13:10 20:37

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr SSW 11 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
83% normy
pm 10
56% normy
Jutro 19°C 11°C
Piątek 16°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Arktyczne powietrze w Polsce. Uwaga na silne mrozy

Napływające do Polski arktyczne powietrze spowodowało wyraźny spadek temperatur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi mrozami. Dotyczą one województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Z prognoz wynika, że temperatura może spaść lokalnie poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Służby ostrzegają, że tak mroźna pogoda może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Pogoda w najbliższych dniach mocno nam da się we znaki. W nocy temperatura ma spaść nawet do minus 25 stopni Celsjusza. Służby alarmują, że tak mroźna pogoda może być niebezpieczna dla naszego życia. Tylko ostatniej nocy z powodu wychłodzenia organizmu zmarły w Polsce trzy osoby.

Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wskazuje, że na śmierć z powodu wychłodzenia narażone są nie tylko osoby bezdomne, ale także osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chorzy. Zagrożone wychłodzeniem są także osoby, które zasnęły na powietrzu, będąc pod wpływam alkoholu.

Nasz telefon może uratować komuś życie

Ze statystyk wynika, że w sezonie zimowym z wychłodzenia umiera średnio około 80 osób. Od 1 listopada 2016 roku w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło 46 osób, a 23 osoby zatruły się czadem (te statystyki obejmują okres od 1 września ubiegłego roku, gdy zaczął się sezon grzewczy).

Pamiętajmy, że nasz telefon może uratować komuś życie. - Możemy pomóc. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112 - apelują służby.

RCB przypomina, że w każdym województwie przygotowane są miejsca, gdzie osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych wszystkich urzędów, zostały umieszczone wykazy placówek świadczących pomoc.  Zostały także uruchomione infolinie, gdzie można uzyskać informacje na temat pomocy.

Według RCB spowodowane warunkami atmosferycznymi oraz sztormową pogodą na Pomorzu awarie energetyczne w piątek rano były już prawie w całości usunięte i bez prądu pozostaje jeszcze tylko około 1,3 tysiąca osób. Służby energetyczne pracują jeszcze na Śląsku i Pomorzu.

Akrtyczne mrozy w Tatrach

Arktyczne mrozy panują między innymi w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu termometry pokazują minus 25 stopni Celsjusza, a w Zakopanem rano było 18 stopni mrozu. Niestety, temperatura ma nadal spadać.

Według synoptyków, najzimniej w Zakopanem ma być w nocy z soboty na niedzielę. Wówczas temperatura może spaść do minus 28 stopni Celsjusza.

Na Kasprowym Wierchu leży już 120 cm śniegu. W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w takich warunkach odradzają wycieczek w wyższe partie gór. 

Niepokojące prognozy dla Polski

Pogodę w Polsce kształtuje niż, do kraju nadal napływa bardzo zimne, arktyczne powietrze. Ciśnienie w Warszawie wynosi 1032 hPa i będzie się wahać.

Piątek w całym kraju bardzo zimny. Instytut Meteorologii i Gospodarki wydał ostrzeżenia przed silnymi mrozami dla kilku regionów. Dotyczą one województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Synoptycy alarmują, że miejscami w ciągu dnia temperatura może spaść nawet do minus 16 stopni Celsjusza. Tak zimno ma być w Zakopanem. W pozostałych regionach również bardzo zimno - od minus 15 stopni Celsjusza w Białymstoku oraz w Lublinie do minus 3 stopni Celsjusza w Szczecinie oraz w Zielonej Górze. Dokuczy też silny wiatr, który będzie osiągał w górach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Przybędzie też białego puchu. Śnieg ma padać głownie w regionach zachodnich oraz południowych. Dobra wiadomość jest taka, że można liczyć na sporo rozpogodzeń oraz przejaśnień. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane.

Noc z piątku na sobotę pogodna i na ogół z umiarkowanym zachmurzeniem, ale bardzo zimna. Na wschodzie kraju temperatura spadnie do minus 22 stopni Celsjusza. W dolinach karpackich ma być jeszcze zimniej - nawet do minus 25 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach tylko nieco cieplej - od minus 14 w centrum po minus 6 stopni Celsjusza na Pomorzu. Miejscami pojawią się też opady śniegu. Dokuczy też silny wiatr, osiągający w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Sobota również bardzo mroźna. Termometry w Białymstoku oraz w Lublinie wskażą nawet minus 16 stopni Celsjusza. Równie zimno w Rzeszowie - minus 15 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach tylko nieco cieplej - od minus 13 stopni Celsjusza w Krakowie do minus 3 stopni Celsjusza w Szczecinie. Miejscami - głównie na Pomorzu - popada też śnieg. Sporo chwil ze słońcem, dominować będzie zachmurzenie umiarkowane. Niestety nadal ma mocno wiać, zwłaszcza w górach, gdzie będzie osiągać w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są zawieje i zamiecie śnieżne.

Niedziela już nieco cieplejsza, ale nadal mroźna. W najzimniejszych regionach termometry w ciągu dnia będą wskazywać minus 9 stopni Celsjusza, między innymi w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. W pozostałych regionach tylko nieco cieplej - maksymalnie od minus stopni Celsjusza w Warszawie do 0 stopni Celsjusza w Szczecinie. Chwil ze słońcem mało. Dominować będzie zachmurzenie duże. Powieje też na ogół umiarkowany wiatr, a w górach silny i porywisty.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy