Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:28

07:17 15:30

15:34 04:44

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr W 17 km/h
54
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
136% normy
pm 10
109% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

"Apokalipsa pogodowa" na Dalekim Wschodzie. Lodowe deszcze

Stan wyjątkowy na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Lodowe deszcze doprowadziły do załamanie się kluczowych systemów. Władywostok i większość Kraju Nadmorskiego pozostają bez prądu, ogrzewania i ciepłej wody. "Cyklon w najbardziej aktywnej fazie! Uważajcie na drogach" - zaapelował gubernator Oleg Kożemjako. Zapowiedział pogorszenie się pogody w piątek (20 listopada).

Opady lodowego deszczu - ziaren lodu o średnicy 1-3 mm, które powstają podczas gwałtownego zamarzania przechłodzonych kropel deszczu w czasie opadania - oraz silny północny wiatr sparaliżowały w nocy ze środy na czwartek Władywostok i większość Kraju Nadmorskiego. 

Reklama

Zamarznięta ziemia, setki zerwanych linii energetycznych doprowadziły do - jak podają lokalne media - "apokalipsy pogodowej". 

Dostaw prądu, ogrzewania i ciepłej wody pozbawionych zostało 120 tys. ludzi. Opóźniono lub całkowicie odwołano wiele lotów, zamknięto sporą część dróg i kilka mostów.

Betonowe płyty spadały na auta

Władze zachęcają kierowców do pozostania w domach. Szkoły i przedszkola musiały zostać zamknięte. - Ilość szkód jest znacząca - przyznał Aleksander Szałabanow, szef firmy "Оборонэнерго", która dostarcza prąd w regionie. Dodał, że dopiero napływają informacje z dalszych części Kraju Nadmorskiego, który stanowi najdalej wysuniętą na południowy-wschód część Rosji.   

Na nagraniach, które pojawiły się w internecie, uwieczniono m.in. betonową płytę uderzającą w Nissana X-Trail, zaparkowanego we Władywostoku. Właściciel samochodu odskoczył w ostatniej chwili. Odśnieżając podniósł głowę, by zbadać źródło dziwnego dźwięku. To ocaliło mu życie. Płyta spadła, gdyż podmył ją marznący deszcz. 

27-letni Aleksander, właściciel auta, powiedział, że chwilę wcześniej jego żona poszła do mieszkania po gorącą wodę, by pomóc w usuwaniu lodu. Obok ich bloku betonowy słup zmiażdżył Toyotę Passo. 

"Zostańcie w domach. Pogoda ma się jutro pogorszyć"

Pogoda ma się w piątek jeszcze pogorszyć. Gubernator regionu Oleg Kożemjako wezwał mieszkańców do zachowania szczególnej ostrożności i pozostania w domach.

"Pogoda w Kraju Nadmorskim ma się jutro pogorszyć, więc proszę was, jeśli to możliwe, pozostańcie w domach i nie zabierajcie dzieci do szkoły i przedszkola. Proszę szefów firm o zorganizowanie pracy zdalnej" - napisał na Facebooku. 

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama