Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:23

07:23 15:26

21:01 12:55

-2°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -6°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NNE 11 km/h
Jutro 0°C -4°C
Poniedziałek -2°C -7°C

Antycyklon Lucyfer. Włochy: Padł rekord temperatury. Blisko 50 stopni Celsjusza na Sycylii

Meteorolodzy z Sardynii przekazali, że w środę w Syrakuzach położonych we wschodniej części wyspy odnotowano temperaturę wynoszącą 48,8 stopni Celsjusza. Jeżeli wynik zostanie oficjalnie potwierdzony, będzie on nowym rekordem ciepła we Włoszech i Europie.

Sycylia: Rekord temperatury

"Dziś w Syrakuzach na Sycylii (Włochy) zanotowano temperaturę 48,8 stopni C. Wartość jest w trakcie walidacji. Jeżeli zostanie uznana będzie to nowy rekord we Włoszech i  może to być również nowym rekordem temperatury w  Europie" - przekazał na Twitterze Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dotychczasowa, najwyższa temperatura w historii została odnotowana w Atenach w 1977 r. Było to 48 stopni.

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Reklama

Antycyklon Lucyfer. Włochy walczą z upałami

Na wysokie temperatury w rejonie Morza Śródziemnego wpływa antycyklon Lucyfer. Według prognoz temperatura może jeszcze wzrosnąć i na wyspie w najbliższych dniach może sięgać 49-50 st. C.

W innych regionach na południu Włoch: w Kalabrii, Apulii, Basilicacie i Kampanii ma być do 42 st. C.

Pożary we Włoszech

Tak wysokie upały potęgują ryzyko pojawienia się kolejnych pożarów. Obecnie największe występują na Sycylii w pasmie górskim Madonie w pobliżu Palermo, gdzie gubernator wyspy Nello Musumeci zarządził stan wyjątkowy. W Paterno koło Katanii zginął 30-letni rolnik, który próbował ugasić pożar.

ZOBACZ: Grecja. Pożary uszkodziły ponad tysiąc domów. Mieszkańcy czekają na deszcz

W Kalabrii płomienie zagrażają parkowi krajobrazowemu w Aspromonte oraz tamtejszym terenom górzystym i płaskowyżom. W jednej ze wsi w pobliżu Reggio Calabria od oparzeń zmarł 77-letni mężczyzna, który próbował chronić przed ogniem swoje zwierzęta hodowlane.

Ogień też szaleje na Sardynii, gdzie we wtorek aresztowano 35-letniego hodowcę, podejrzanego o podpalenie. W środę zarejestrowano tam 13 pożarów, wśród których sześć wymagało interwencji służb lotniczych.

Pogoda Interia ze specjalną prognozą dla wędkarzy, biegaczy, alergików i wiele więcej! Wypróbuj teraz nową aplikację pogodową. Pobierz z Google Play »

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: antycyklon | Upał | Włochy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy