Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:17

06:20 18:37

19:12 06:24

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr W 13 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
36% normy
Jutro 13°C 7°C
Czwartek 16°C 10°C

Anomalie pogodowe. Ptaki czekają z odlotem do ciepłych krajów

Według niemieckich ornitologów niezwykle łagodna, tegoroczna aura sprawia, że część ptaków wędrownych czeka z odlotem do ciepłych krajów.

Dotyczy to głównie żurawi i szpaków - twierdzi ekspert niemieckiej organizacji ekologicznej BUND Severin Zillich. Tak długo jak ziemia nie jest zmarznięta i występują owady, ptaki te mają wystarczająco dużo pożywienia. W niektórych regionach Niemiec, jak na przykład w Nadrenii, temperatury w ciągu dnia sięgają 14 stopni Celsjusza.

Ekspert spodziewa się jednak, że gdyby doszło do znacznego ochłodzenia, ptaki natychmiast wybiorą się w podróż na południe. Tymczasem, jak twierdzi ekolog, ewenementem jest, że w styczniu w godzinach rannych słychać śpiew kosów i sikorek. Zdaniem Severina Zillicha,  pozostanie niektórych ptaków na miejscu może mieć niekorzystny efekt dla ptaków, które powrócą na wiosnę z południa Europy. Ich gniazda mogą być bowiem zajęte.

Reklama

Łagodna aura może mieć także niekorzystny wpływ na uprawę roślin ze względu na rozmnażanie się niektórych szkodników. Z wysokich temperatur cieszą się natomiast działkowicze i hodowcy kwiatów, którzy podziwiają np. kwitnące pierwiosnki.


Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: sikorka | ptaki | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje