Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:12

07:22 16:14

11:10 01:00

0°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NNW 13 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
28% normy
Jutro 1°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

Anomalie pogodowe. Ptaki czekają z odlotem do ciepłych krajów

Według niemieckich ornitologów niezwykle łagodna, tegoroczna aura sprawia, że część ptaków wędrownych czeka z odlotem do ciepłych krajów.

Dotyczy to głównie żurawi i szpaków - twierdzi ekspert niemieckiej organizacji ekologicznej BUND Severin Zillich. Tak długo jak ziemia nie jest zmarznięta i występują owady, ptaki te mają wystarczająco dużo pożywienia. W niektórych regionach Niemiec, jak na przykład w Nadrenii, temperatury w ciągu dnia sięgają 14 stopni Celsjusza.

Ekspert spodziewa się jednak, że gdyby doszło do znacznego ochłodzenia, ptaki natychmiast wybiorą się w podróż na południe. Tymczasem, jak twierdzi ekolog, ewenementem jest, że w styczniu w godzinach rannych słychać śpiew kosów i sikorek. Zdaniem Severina Zillicha,  pozostanie niektórych ptaków na miejscu może mieć niekorzystny efekt dla ptaków, które powrócą na wiosnę z południa Europy. Ich gniazda mogą być bowiem zajęte.

Reklama

Łagodna aura może mieć także niekorzystny wpływ na uprawę roślin ze względu na rozmnażanie się niektórych szkodników. Z wysokich temperatur cieszą się natomiast działkowicze i hodowcy kwiatów, którzy podziwiają np. kwitnące pierwiosnki.


Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: sikorka | ptaki | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy