Anomalie pogodowe. Ptaki czekają z odlotem do ciepłych krajów
Według niemieckich ornitologów niezwykle łagodna, tegoroczna aura sprawia, że część ptaków wędrownych czeka z odlotem do ciepłych krajów.
Dotyczy to głównie żurawi i szpaków - twierdzi ekspert niemieckiej organizacji ekologicznej BUND Severin Zillich. Tak długo jak ziemia nie jest zmarznięta i występują owady, ptaki te mają wystarczająco dużo pożywienia. W niektórych regionach Niemiec, jak na przykład w Nadrenii, temperatury w ciągu dnia sięgają 14 stopni Celsjusza.
Ekspert spodziewa się jednak, że gdyby doszło do znacznego ochłodzenia, ptaki natychmiast wybiorą się w podróż na południe. Tymczasem, jak twierdzi ekolog, ewenementem jest, że w styczniu w godzinach rannych słychać śpiew kosów i sikorek. Zdaniem Severina Zillicha, pozostanie niektórych ptaków na miejscu może mieć niekorzystny efekt dla ptaków, które powrócą na wiosnę z południa Europy. Ich gniazda mogą być bowiem zajęte.
Łagodna aura może mieć także niekorzystny wpływ na uprawę roślin ze względu na rozmnażanie się niektórych szkodników. Z wysokich temperatur cieszą się natomiast działkowicze i hodowcy kwiatów, którzy podziwiają np. kwitnące pierwiosnki.