Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:34

04:14 20:58

07:30 00:14

18°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr N 15 km/h
2
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
5% normy
pm 10
4% normy
Jutro 24°C 13°C
Środa 24°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

​Amphan szaleje nad Zatoką Bengalską. Ewakuacja

Cyklon tropikalny Amphan szaleje u wybrzeży Indii i Bangladeszu. Z każdą godziną nabiera mocy i powoduje, że coraz więcej osób opuszcza swoje domy, by znaleźć się jak najdalej potencjalnej katastrofy.

Reklama

Ostrzeżenia o sile cyklonu pojawiają się już od kilku dni. Według meteorologów cytowanych przez zagraniczne media Amphan to jeden z największych cyklonów w ciągu ostatniej dekady.

Reklama

W mediach społecznościowych pojawiają się już pierwsze relacje, z których wynika, że zapowiadany na środę (20 maja) cyklon już daje o sobie znać. W krajach rozpętały się ulewne deszcze i silny wiatr. Swoją pełną siłę cyklon ma pokazać jednak w środę wieczorem czasu lokalnego.

Ewakuacja utrudniana przez pandemię

Wciąż trwa także ewakuacja ludności. BBC wskazuje, że objęła już miliony mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów. 

Stacja, cytując indyjskich urzędników, dodaje również, że ewakuację utrudnia trwająca pandemia koronawirusa. Mieszkańców trzeba bowiem dodatkowo zabezpieczyć przed ewentualnym zakażeniem, co oznacza, że do pomieszczenia ewakuowanych jest potrzebna większa liczba budynków niż przyjmuje się za optymalną w takich sytuacjach.

Serwis odnotowuje również, że część ewakuowanych osób nie chciała poddać się tej procedurze w obawie przed zakażeniem koronawirusem w miejscu masowego zgromadzenia w prowizorycznym schronie.

Porywy do 300 km/h?

Meteorolodzy wskazują, że cyklon Amphan może spowodować gigantyczne szkody. Został on zaklasyfikowany w skali Saffira-Simpsona z najwyższym wskaźnikiem. "Piątka" w tej skali oznacza wiatr o ogromnej sile, wiejący ponad 250 km/h. Prognozuje się, że Amphan może osiągać w porywach nawet ponad 300 kilometrów na godzinę.

Cyklonowi towarzyszą również ulewne deszcze i wysokie fale powodziowe, co grozi zalewaniem całych miejscowości.

Media przypominają, że ostatni tak gigantyczny cyklon nawiedził Zatokę Bengalską w 1999 roku. Zginęło wówczas prawie 10 tys. osób. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama