Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:52

05:41 19:31

07:45 01:13

13°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr W 15 km/h
34
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
81% normy
pm 10
49% normy
Jutro 19°C 5°C
Poniedziałek 11°C 7°C

Alert IMGW dla 13 województw: Burze z gradem i silny wiatr

Jak wynika z prognoz synoptyków, w kilkunastu województwach mogą wystąpić gwałtowne zjawiska pogodowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał w środę (26 sierpnia) ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i silnym wiatrem w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Wiatr do 120 km/h

Jak podaje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w województwach: mazowieckim, łódzkim, lubelskim, w północnej części świętokrzyskiego, południowo-centralnej podlaskiego, centralnej i wschodniej kujawsko-pomorskiego oraz południowo-wschodnich powiatach warmińsko-mazurskiego. 

Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu do 15 mm, lokalnie do 20 mm, oraz porywami wiatru do 90 km/h, punktowo do 110 km/h. Incydentalnie mogą się zdarzyć porywy do 120 km/h. Miejscowo może się pojawić również grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami wydano z kolei dla województw: pomorskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, większości obszaru woj. warmińsko-mazurskiego, północy Podlasia oraz Małopolski i Górnego Śląska. 

Reklama

Na tych terenach burzom będą towarzyszyły opady deszczu od 10 do 20 mm oraz porywy wiatru od 75 do 90 km/h. Również miejscowo może pojawić się grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. IMGW prognozuje tam wystąpienie silnego, zachodniego wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 90 km/h.

Możliwe trąby powietrzne

Jak informuje IMGW, niektórym burzom superkomórkowym nad Polską może towarzyszyć grad w wielkości od dwóch do czterech centymetrów. Możliwe są też trąby powietrzne.

IMGW apeluje o śledzenie komunikatów

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie. 

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy