Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:44

07:24 15:26

17:51 10:24

-4°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -10°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr ESE 17 km/h
65
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
179% normy
pm 10
148% normy
Jutro 1°C 0°C
Piątek 6°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Alarm w Japonii. Nadciąga Neoguri. Ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia

Do Japonii nadciąga tajfun Neoguri. Ogłoszono już najwyższy stopień zagrożenia. Żywioł zmierza w kierunku archipelagu Okinawy na południu kraju. Amerykańscy dowódcy twierdzą, że to najsilniejszy tajfun od 15 lat

Prawie pół miliona osób wezwano do schronienia się lub do ewakuacji. Zamknięto wszystkie szkoły, odwołano loty, wstrzymano również ruch promów. Prędkość wiatru ma dochodzić do 250 kilometrów na godzinę, a wysokość fal do nawet do 14 metrów.

Reklama

Japońska Agencja Meteorologiczna zarządziła alarm dla głównej wyspy archipelagu, zamieszkanej przez około milion 200 tysięcy osób. Alert objął także pobliskie wysepki Miyako. Rano około 6,5 tysiąca gospodarstw na Okinawie nie miało prądu. W mieszczącej się na wyspie amerykańskiej bazie lotniczej Kadena zdecydowano o ewakuacji części samolotów.

Amerykańscy dowódcy mówią, że to najsilniejszy tajfun od 15 lat. Japońscy meteorolodzy ostrzegają przed śmiertelnym zagrożeniem w związku z Neoguri. Władze wyspy wezwały 480 tysięcy mieszkańców do szukania schronienia lub do ewakuacji. Tajfun Neoguri traci jednak na sile. Początkowo sklasyfikowano żywioł jako "supertajfun". Nad ranem naszego czasu Neoguri znajdował się około 90 kilometrów na północny wschód od wysp Miyako. Oznacza to, że do Okinawy pozostało mu około 200 kilometrów. Tajfun porusza się z prędkością około 20 kilometrów na godzinę. Do jednej z głównych japońskich wysp - Kiusiu - Neoguri ma dotrzeć najwcześniej jutro.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama