Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 23:30

5:18 20:03

8:5921:46

18°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 18°C
 • Ciśnienie 1011 hPa
 • Wiatr SW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  3
  Trudne

  Pogoda nie rozpieszcza biegaczy

 • Dla reumatyków
  7
  Neutralne

  Warunki pogodowe bez wpływu na występowanie dolegliwości

 • Dla astmatyków
  8
  Dobre

  Dobre warunki dla astmatyków

Warunki pogodowe powodują umiarkowaną aktywność komarów
23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
56% normy
pm 10
37% normy
Jutro 26°C 15°C
Czwartek 26°C 15°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Alarm sztormowy w portach nad Bałtykiem

Alarm sztormowy w portach nad Bałtykiem, wiatr wieje z siłą 10 stopni w skali Beauforta. W Ustce poziom wody w kanale portowym przekroczył o 20 centymetrów stan alarmowy i wynosi obecnie 620 cm. Woda zalała bulwar nadmorski. Portowej części miasta zagraża tak zwana cofka. Strażacy ułożyli kilkaset worków z piaskiem.

Fale przelewają się przez falochron. Bałtyk uszkodził chodniki i deptak w Ustce, powyrywał nawet kostkę brukową. Na miejscu jest sześć jednostek straży pożarnej, kilka kolejnych czeka w pogotowiu. Zamknięto wjazd w okolicę portu. Na miejscu jest policja, służby miejskie i zarządzanie kryzysowe oraz pracownicy Kapitanatu portu w Ustce i Urzędu Morskiego w Słupsku. Wyłączono zasilanie na całym Bulwarze Nadmorskim w Ustce, woda zalała też piwnice i część parterową budynków przylegających do nadmorskiego deptaka.

Apel o pozostanie w domach

Reklama

Porywisty wiatr zerwał cumy jednego z kutrów, na jednostkach wprowadzono wachty sztormowe.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku zaapelowało do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i pozostanie w domach. Apeluje również o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów na balkonach i tarasach i niepozostawianie pojazdów w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, bilbordów i innych niestabilnych konstrukcji.

Niebezpiecznie na Pomorzu Zachodnim

Niebezpiecznie jest też na Pomorzu Zachodnim. 70 razy strażacy wyjeżdżali w środę do usuwania skutków wichury w regionie. Port w Świnoujściu przez wysoki stan wody i silny wiatr obsługuje tylko promy płynące do i ze Szwecji.

Strażacy wyjeżdżali 70 razy do zdarzeń związanych z wiatrami; zdecydowana większość to wezwania do powalonych drzew i w kilku przypadkach podtopienia - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie. Służby nie zanotowały poszkodowanych w wichurach.

Z informacji straży wynika, że w Tymieniu i Kładnie na wschodzie województwa woda przerwała wały przeciwpowodziowe na odcinku kilku metrów, ale do wieczora nie zapadła decyzji o ewakuacji mieszkańców. Jak podano, woda podchodzi także pod kapitanat portu w Dziwnowie, leżący w zachodniej części województwa.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed wystąpieniem w strefie brzegowej wiatru północnego 6 do 7, w porywach 8 w skali Beauforta. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 20 w środę do godz. 9 rano w czwartek. Stopień zagrożenia określono jako drugi w trzystopniowej skali.

Świnoujście: Wstrzymano ruch statków

Wysoki stan wody i silny wiatr w Świnoujściu spowodował wcześniej, że w tamtejszym porcie wstrzymano ruch statków. Wyjątkiem są promy kursujące do i ze Szwecji. Kilka ulic w Świnoujściu znajdujących się najbliżej nabrzeży zostało popołudniu zalanych.

Bardzo silny wiatr i wysoki poziom wody utrudniają także ruch statków w kołobrzeskim porcie. Podobnie sytuacja wygląda w porcie w Darłowie, gdzie wcześniej na ląd wdarła się woda.

Po południu z powodu silnego wiatru prądu nie miało 2,2 tys. mieszkańców Pomorza Zachodniego głównie w powiatach: Borne Sulinowo, Darłowo, Bobolice, Gościno, Rymań, Czaplinek i Białogard. Jak wieczorem zapewnił dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie, liczba mieszkańców pozbawionych prądu zmniejszyła się od tamtego czasu.

Wyższy stan wód na wybrzeżu i w rzekach uchodzących do morza to wynik podwyższonego poziomu morza i tzw. cofki, kiedy woda za sprawą północnego wiatru wpływa do ujściowych odcinków rzek.

Coraz silniej wieje także na Warmii i Mazurach

Coraz silniej wieje także na Warmii i Mazurach. Na Żuławach silne porywy północnego wiatru powodują tzw. cofkę, czyli wpychanie wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego, a następnie do rzeki Elbląg i jeziora Druzno. Poziom wód w Nowym Batorowie i Tolkmicku na Zalewie Wiślanym, w Dolnej Kępie na Nogacie oraz w Elblągu na rzece Elbląg przekroczył po zmroku stany ostrzegawcze i zbliża się do alarmowych.

Ponadto stan ostrzegawczy przekroczony jest na Mazurach w Giżycku na Kanale Łuczańskim. Służby kryzysowe na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz, północny wiatr w porywach ma osiągać prędkość 75 kilometrów na godzinę. Nocą w regionie ma padać śnieg, możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne.

Tej nocy znacznie mogą spaść temperatury. To efekt niżu z północy kontynentu i napływu arktycznego powietrza nad Polskę. Tendencja spadkowa będzie utrzymywać się przez kilka kolejnych dni, a najchłodniej będzie w piątek. W wielu miejscach nagle temperatura spadnie do kilkunastu stopni poniżej zera.

Dzisiejszej nocy najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie. Tam słupki rtęci mogą pokazać minus 12 stopni Celsjusza.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje