Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:06

07:12 17:28

13:10 20:37

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr S 9 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
83% normy
pm 10
56% normy
Jutro 19°C 11°C
Piątek 16°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Afrykańskie upały w Polsce. Dołączą do nich gwałtowne burze, gradobicia i ulewy

Polska zmaga się z falą zwrotnikowych upałów. Temperatura cały czas rośnie i zbliża się do niebezpiecznej wartości 40 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają, że będzie bardzo niespokojnie. Do upałów dołączą też burze, lokalnie gwałtowne oraz połączone z gradobiciami, ulewami i wichurami. W kolejnych dniach raczej nie odpoczniemy od lejącego się z nieba żaru. W niedzielę termometry wskażą na wschodzie kraju nawet do 36 stopni Celsjusza. Miejscami też mocno zagrzmi, popada i powieje.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia, które obowiązuje na terenie niemal całego kraju. Tak wysokie - sięgające 37-38 stopni Celsjusza - wartości na termometrach mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Należy odpowiednio zabezpieczyć się przed słońcem, pić bardzo dużo wody, odpowiednio się ubierać, a w godzinach największego nasłonecznienia - od godziny  11. do 17., jeśli tylko to możliwe, unikać wychodzenia na zewnątrz. Służby apelują także o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą.

Reklama

Pogodę w Polsce kształtuje wyż, nadal napływa gorące zwrotnikowe powietrze. Wkraczający do kraju front atmosferyczny zamiesza w pogodzie. Przyniesie gwałtowne burze połączone z ulewami oraz gradobiciami.  Spodziewać się ich należy już w sobotę w godzinach popołudniowych i wieczornych.  Mocno zagrzmi i popada między innymi na Zachodnim Pomorzu oraz Pomorzu Gdańskim. W czasie wyładowań atmosferycznych wiatr może osiągać w porywach nawet do 70-80 kilometrów na godzinę.

Niedziela przyniesie rześkie powietrze jedynie na zachodzie oraz na północy Polski. Na południu oraz na wschodzie uporczywe upały się utrzymają. Zdecydowanie najcieplej będzie w Lublinie, gdzie termometry wskażą nawet do 36 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach na termometrach zobaczymy od 24 stopni Celsjusza w Gdańsku oraz w Szczecinie do nawet 35 stopni Celsjusza w Warszawie. Nie odpuszczą też burze, które lokalnie mogą być gwałtowne oraz połączone z gradobiciami, ulewami i silnym wiatrem osiągającym w porywach nawet do 70-90 kilometrów na godzinę. Mocno zagrzmi i popada między innymi na Pomorzu Gdańskim, w Lubuskiem, w Wielkopolsce oraz w Kujawsko-Pomorskiem, a także na Warmii i Mazurach. Słońca nadal mnóstwo. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane oraz małe.

W poniedziałek również nie odpoczniemy od upałów. Z prognoz wynika, że tylko na Pomorzu temperatura nie przekroczy 30 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w Gdańsku - maksymalnie do 25 stopni Celsjusza.  W pozostałych regionach gorąco. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 30 stopni Celsjusza w Olsztynie do nawet 35 stopni Celsjusza w Lublinie. Słońca nadal mnóstwo. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane oraz małe. Powieje na ogół umiarkowany wiatr. Padać raczej  nigdzie nie powinno.

Jak zachować się podczas burzy

Burze stanowią zagrożenie dla naszego życia i zdrowia, dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach: wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych, zamknięciu okien i drzwi, usunięciu z balkonów zbędnych przedmiotów, unikaniu otwartej przestrzeni i nieparkowaniu aut pod drzewami. Strażacy radzą też, aby podczas nawałnicy przebywać na najniższej kondygnacji domu, np. w piwnicy i pod ścianą nośną z daleka od przeszklonych drzwi i okien oraz zabezpieczyć się w latarkę. 

Jeśli w czasie burz przebywamy w terenie, to należy wejść jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekać nawałnicę. Nie wolno też parkować pod drzewami, słupami energetycznymi i niestabilnymi konstrukcjami. Jeśli przebywamy na kąpieliskach; wyjdźmy natychmiast z wody.

Gwałtowne nawałnice, deszcze oraz burze są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Pamiętajmy, że wszystkie są bardzo niebezpieczne.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama