Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:42

5:23 19:57

12:4522:58

26°C
 • Częściowo słonecznie
 • Odczuwalna 29°C
 • Ciśnienie 1018 hPa
 • Wiatr SE 9 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Warunki pogodowe powodują umiarkowaną aktywność komarów
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
36% normy
pm 10
23% normy
Jutro 27°C 17°C
Niedziela 26°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

0,1 st. C zabrakło do rekordowego upału w stolicy z 1904 r.

0,1 stopnia Celsjusza zabrakło do rekordowego upału w stolicy Polski z 1904 r. W Warszawie maksymalna temperatura w czwartek wyniosła 37 st. C - poinformowała synoptyk IMGW Maria Waliniowska. Największy upał był między godzinami 15 a 17.

Odnotowana w czwartek w Warszawie temperatura, 37,0 st. C, pobiła rekord z ostatnich kilkunastu lat, mianowicie z 1994 r., gdy słupki rtęci wskazały na temperaturę 36,4 st. C. Tylko 0,1 st. C zabrakło do rekordu dla stolicy Polski z początku XX w., mianowicie z 17 lipca 1904 r., gdy na termometrach zanotowano 37,1 st. C.

Reklama

- W Warszawie maksymalna temperatura dzisiaj wyniosła 37 stopni, a ten rekord poprzedni, który był 1 sierpnia 1994 r. wynosił 36,4. A więc o sześć dziesiątych stopnia było więcej niż w 1994 roku  - powiedziała synoptyk Maria Waliniowska. Dodała, że w Warszawie najwyższa maksymalna temperatura, mierzona w cieniu na wysokości dwóch metrów, była w godzinach między 15 a 17.

Jeśli chodzi o letnie rekordy dla całej Polski, najwyższą zanotowaną temperaturą było 40,2 st. C. Właśnie tyle pokazały termometry 29 lipca 1921 r. w rejonie Prószkowa k. Opola. W ostatnich latach bardzo wysoką temperaturę w Polsce wynoszącą 39,5 st. C., odnotowano 30 lipca 1994 r. w Słubicach.

- Dzisiaj taki rekord w Polsce nie został pobity, bo najwyższa temperatura jaka była to ok. 38 st. C w Opolu i Tarnowie, czyli na południu Polski  - zaznaczyła synoptyk. Dodała też, że temperatura wynosząca ok. 37 st. C, poza Warszawą, była m.in. w Łodzi, Ostrołęce i Częstochowie.   

Aby uznać jakiś okres za "fale upałów" przez kilka dni temperatura maksymalna musi wynosić powyżej 30 st. C.

Fale upałów są naturalnie związane z klimatem Polski

W niedawnej rozmowie z PAP prof. Halina Lorenc z IMGW tłumaczyła, że fale upałów są naturalnie związane z klimatem Polski, choć ostatnio powtarzają się częściej niż dawniej. "Obecnie takie cykle temperatury powtarzają się nawet w skali miesiąca, jak np. w 2012 r., kiedy w centralnej części Polski mieliśmy w lipcu aż trzy fale upałów. W czasie ich trwania temperatura przekraczała 30 st. C i utrzymywała się dłużej niż przez trzy dni" - przypomniała klimatolog.

Dawniej temperatury notowane w czasie fal upałów wynosiły z reguły 30-31 stopni, a obecnie mają ok. 35 st. C. "Ta różnica, wynosząca 4 st. C, jest wyraźnie odczuwana przez organizmy ludzi, zwłaszcza osób starszych i dzieci, a także zwierząt. Sprawia, że w ciągu nocy temperatura nie spada poniżej 18 st., czyli do wartości, która pozwala się nam zregenerować po całodziennym, wyczerpującym upale" - podkreśliła prof. Lorenc.

Częste i intensywne fale upałów są do Polski przynoszone przez układy baryczne powodujące tzw. blokadę wyżową. Blokady tej nie są w stanie pokonać ośrodki niżowe, przemieszczające się przeważnie z zachodu i z południowego zachodu. - Nad Polską zalega wtedy obszar podwyższonego ciśnienia, zablokowany od wschodu i zachodu pomiędzy ośrodkami niżowymi. Za "okresy tropikalnej pogody"odpowiadają masy powietrza, napływające do nas znad Afryki. Wszędzie, gdzie docierają, trafia również pył z afrykańskiego piasku. W konsekwencji na pewnych wysokościach dochodzi dodatkowo do zmętnienia atmosfery - dodała klimatolog.

Dowiedz się więcej na temat: upał | pogoda | temperatura | upały

Reklama

Reklama