Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:44

07:10 17:31

17:45 06:35

11°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr SSW 11 km/h
28
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
67% normy
pm 10
47% normy
Jutro 17°C 7°C
Piątek 10°C 5°C

Zakopane, Białka i Karpacz polecają się na narty

Zakopane - najwyżej położone miasto w kraju, centrum rodzimych Tatr. Bogata historia, imponująca liczba górskich szlaków i tras narciarskich, niezwykłe krajobrazy i atrakcje, sprzyjająca aura, a w ciągu roku miliony wczasowiczów i fanów białego szaleństwa zapewniły mu tytuł „zimowej stolicy Polski”. Kasprowy Wierch i Polana Szymoszkowa to nie jedyne miejsca, gdzie można i warto poszusować. Atrakcyjnych stoków nie brakuje także nieopodal – w Białce Tatrzańskiej. Zimą polecają się również Sudety i Karpacz.

Od niepamiętnych czasów kierunek Zakopane

W Zakopanem bywali: Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Stanisław Witkiewicz czy Jan Kasprowicz. Za elitami podążyli inni i tak miasto stało się jednym z najchętniej obieranych kierunków przez Polaków.

 Zakopane jest szczególnie wdzięczne dla lubujących się w górskich wspinaczkach i sportach zimowych. Nie trzeba się nawet specjalnie rozglądać, gdyż spełnienie zimowych snów czeka niemal za każdym rogiem. Pierwszym wyborem jest oczywiście Kasprowy Wierch  - najwyższe miejsce na narty w Polsce. Na Kasprowym Wierchu znajdują się dwie przestronne trasy - Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa z przedłużeniem do Kuźnic, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki. W kotle Gąsienicowym działa nowoczesny czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, natomiast w kotle Goryczkowym wyciąg z drewnianymi, dwuosobowymi krzesełkami. Pierwsza trasa liczy około 1500 m długości, a różnica wysokości wynosi 350 m. Druga trasa liczy z kolei około 2220 m przy różnicy wzniesień 602 m. Obie trasy są dość trudne (strome szczególnie na początku), dlatego poleca się je doświadczonym narciarzom. Fragmenty uchodzące za najtrudniejsze są oznaczone kolorem czarnym.

Reklama

Zakopane bez wątpienia jest "zimową stolicą Polski". A jak określany jest Kasprowy Wierch? To "narciarska góra Polski". Zjazd zapewnia niesamowite wrażenia, a widoki zapierają dech w piersiach.  Kasprowy to przecież 1987 m n.p.m.!

Warto wybrać się również na Nosal. Czym różni się on Kasprowego Wierchu? Przede wszystkim wymaganiami, jakie stawia narciarzom. Nosal charakteryzuje się bowiem łagodnymi stokami, które są idealne dla początkujących i dzieci. Do dyspozycji jest pięć wyciągów orczykowych o długości nieprzekraczającej 250 m. Na północnym stoku znajduje się słynny stok slalomowy, który jest najbardziej stromym, a zarazem najtrudniejszym w Polsce.

Kto choć raz był w Zakopanem, z pewnością zawędrował bądź wyjechał na Gubałówkę. Niewielu wie, że to miejsce jest świetnym dla uprawiania narciarstwa! Tereny narciarskie skupione na południowych i wschodnich zboczach Gubałówki są oświetlone i sztucznie naśnieżane. Trasa główna z Gubałówki liczy 1600 m długości, a różnica wysokości wynosi 300 m (jest to trasa zaliczana do średnich/trudnych). Dla mniej zaawansowanych jest górna polana Gubałówki - 300 m długości i 70 metrów różnicy wysokości. Jest tu też coś dla snowboardzistów! Z kolei na Polanie Szymoszkowej (kąpielisko geotermalne jest dużą zaletą) do dyspozycji są dwa wyciągi. "Duża kolej" jest idealnym wyborem dla doświadczonych narciarzy - z górnej stacji w dół prowadzi czerwona trasa o długości 1342 m. Jej mniejszy odpowiednik jest w sam raz dla początkujących

Sześć tras o różnym stopniu trudności - od bardzo łatwej po trasę trudną FIS - oferuje w Zakopanem Harenda. Wielbicieli biegówek ucieszy trasa biegowa i skiturowa o długości 4000 m.

Po sąsiedzku, czyli szusowanie w Białce

Białka Tatrzańska leży zaledwie 25 kilometrów od Zakopanego i, podobnie jak sąsiad, jest jednym z ulubionych miejsc, do których lgną zimą narciarze. Głównym punktem wypadowym jest ośrodek  Białka Tatrzańska - Kotelnica, na który składają się dwie stacje narciarskie: Kotelnica oraz Bania. Od niedawna, bo od sezonu 2017/18 ośrodek Kotelnica Białczańska jest połączony nowym wyciągiem z sąsiednią stacją Białka Tatrzańska - Kaniówka, co daje jeszcze większe możliwości. To największa stacja narciarska na Podhalu!

Stoki narciarskie Kotelnicy są szerokie, sztucznie naśnieżane i oświetlone. Działają tu trzy wyciągi orczykowe i siedem krzesełkowych. Na Kotelnicę chętnie udają się doświadczeni narciarze. Ci natomiast, którzy pragną dopiero rozpocząć swoją przygodę ze sportami zimowymi mogą skorzystać z oferty szkoły narciarskiej i snowboardowej. Początkujący chętnie wybierają łagodniejsze stoki Bani, która jest bezpośrednio połączona z Kotelnicą. Przyjezdnych, głównie rodziny z dziećmi, przyciąga prawdziwe przedszkole narciarskie, w którym nauka jazdy na nartach świetnie została połączona z zabawą. Można tutaj nie tylko poszusować, ale również spróbować jazdy na tzw. oponkach. Po szaleństwach do utraty tchu można zanurzyć się w gorących wodach termalnych. Park wodny w Białce Tatrzańskiej oferuje aż 14 basenowych niecek, jacuzzi, masaże wodne, zjeżdżalnie... W basenach zewnętrznych można się odprężyć, spoglądając na góry! 

A czym charakteryzuje się Kaniówka? Kaniówka jest kompleksem składającym się z trzech wyciągów. Trasy są oczywiście sztuczne naśnieżane, oświetlone i ratrakowane. Kaniówka zrobiła ukłon dla najmłodszych i przygotowała wyciąg zaczepowy o długości 65 m. Bez wątpienia - każdy w Białce znajdzie coś dla siebie! 

Po drugiej stronie - Karpacz

Opuszczamy Tatry i przechodzimy do Karpacza, miasta w województwie dolnośląskim, położonego w Sudetach Zachodnich, które także stanowi dla narciarzy nie lada gratkę.

Będąc w Karpaczu, warto skorzystać z oferty Stacji Narciarskiej Winterpol Biały Jar. Znajdziemy tu trzy trasy o różnym poziomie trudności - niebieską o długości 1100 m oraz dwie trasy czerwone o długości 800 i 600 m. Szerokie, równo nachylone, oświetlone i ratrakowane stoki cieszą się niemałą popularnością. Trasy obsługuje sześcioosobowa kolej z podgrzewanymi krzesełkami i przyłbicami przeciwśniegowymi i przeciwdeszczowymi, co jest udogodnieniem rzadko spotykanym w Europie i (uwaga!) jedynym w Sudetach.

Na narty zaprasza również Kompleks narciarski Śnieżka - sześć nartostrad o różnych stopniach trudności, na które można dostać się, korzystając z ośmiu wyciągów:  Euro (orczykowy o dł. 705 m), Grosik (orczykowy o dł. 863 m), Jan (orczykowy o dł. 418 m), Kubusiowy Stok (taśmowy o dł. 50 m), Liczykrupa (dwuosobowa kolej linowa o dł. 924 m), Liczyrzepa (orczykowy o dł. 846 m), Złotówka (orczykowy dwuosobowy o dł. 747 m) i Zbyszek (wyciąg krzesełkowy o dł. 2229 m).  Do wyboru, do koloru! Narciarze chwalą sobie tutejsze trasy, ich przygotowanie, zróżnicowanie i oczywiście malownicze widoki. To niewątpliwie odpowiednik Kasprowego czy Kotelnicy.

Wiele w Karpaczu oferuje również Karpatka. Stok Karpatka położony jest na północnym zboczu wzgórza Karpatka (727m n.p.m.), w zachodniej części miasta. Odwiedzającym proponuje dwa wyciągi typu "talerzykowego" - jeden o długości 310 m., drugi, krótszy, o długości 80 m. Pierwsza trasa, o średnim nachyleniu sięgającym 15 procent, przeznaczona jest dla średniozaawansowanych. Jej mniejszy kompan to trasa dla początkujących i dzieci.

Jazdy na nartach i snowboardzie można się uczyć także w Centrum Aktywnej Rekreacji pod Śnieżką. Ośrodek wyposażony jest w duży wyciąg orczykowy o długości 135 m i przepustowości 800 osób, przy którym znajduje się regularnie naśnieżana i ratrakowana trasa zjazdowa. Nie tylko narciarskie szaleństwo jest jednak tutaj gościom w głowie. Można skorzystać bowiem z toru saneczkowego i jazdy na pontonach!

Z ciekawszych miejsc na narty w Karpaczu wymieniana jest też Stacja narciarska Pod Wangiem, która oferuje odwiedzającym stok narciarski o długości 400 m. Na górę zabiorą nas dwa wyciągi - oba o długości ponad 300 m. W każdej chwili można skorzystać z pomocy instruktorów.

Aktywnie spędzony czas, z uśmiechem na twarzy, jest gwarantowany w każdym z tych urokliwych miejsc!

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje