Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:43

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 28 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
21% normy
pm 10
14% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Trasy dla narciarzy biegowych w Polsce

Choć białe szaleństwo utożsamiamy zwykle z narciarstwem zjazdowym, to narciarstwo biegowe cieszy się w kraju coraz większą popularnością. Ponieważ zima zbliża się coraz większymi krokami, postanowiliśmy sprawdzić, gdzie leżą w Polsce najlepsze – ale i najciekawsze – trasy dla narciarzy biegowych.

Jakuszyce (Polana Jakuszycka)

Dolnośląskie Jakuszyce uważane są za stolicę polskiego narciarstwa biegowego. Swoją pozycję zawdzięczają zarówno dobrej lokalizacji (położone są 8 km od Szklarskiej Poręby i ok. 140 km od Wrocławia, stolicy województwa), jak i wyjątkowemu mikroklimatowi, który sprawia, że śnieg utrzymuje się na tamtejszych trasach nawet przez 150 dni w roku, od listopada aż do kwietnia.

Funkcjonująca tam infrastruktura również nie daje powodów do narzekań: biegacze mają bowiem do dyspozycji ok. 100 km ścieżek, z czego prawie 20 km to odcinki homologowane przez FIS (Międzynarodową Federację Narciarską). Ponieważ jakuszyckie trasy należą do bardzo zróżnicowanych pod względem stopnia trudności, odnajdą się tutaj wszyscy narciarze biegowi - i to niezależnie od posiadanych umiejętności czy doświadczenia. Niektóre odcinki posiadają zresztą dosyć pofałdowany profil, wobec czego pozwolą poćwiczyć i udoskonalić technikę.

Reklama

Jakuszyce są również bodaj najbardziej utytułowanym spośród wszystkich polskich ośrodków narciarstwa biegowego. Odbywający się tu co roku Bieg Piastów jest już właściwie legendarny: od lat znajduje się w czołówce międzynarodowych imprez dla biegaczy i ściąga zawodników z całego świata. Rangę Polany Jakuszyckiej umocniły rozegrane tam w 2012 r. zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich. Nic więc dziwnego, że do Jakuszyc przylgnęło miano "polskiej Alaski".

Zakopane (Równia Krupowa, Biały Potok i inne)

Na liście nie mogło oczywiście zabraknąć Zakopanego, w którym znajdziemy wiele malowniczych, pięknie usytuowanych tras. Jedna z najciekawszych wije się w samym centrum miasta. Biegnąca obok Krupówek Równia Krupowa liczy sobie 5 km i docenią ją przede wszystkim początkujący biegacze i spacerowicze.

W Zakopanem znajdziemy też trasy bardziej wymagające. Wiele z nich ­- jak np. szlak Biały Potok zataczający koło pod Wielką Krokwią czy dziesięciokilometrowa trasa Kościelisko Chotarz z widokiem na Giewont - pozwoli się rozruszać i nacieszyć wyjątkowymi krajobrazami: malowniczymi Reglami Zakopiańskimi, Pasmem Gubałowskim czy ciągnącym się na całej linii horyzontu masywem Tatr.

Wisła (przełęcz Kubalonka)

Trasy leżące na wzniesieniach przy przełęczy Kubalonka - między Istebną a Wisłą - uważa się za jedne z najtrudniejszych w kraju. Tamtejsze odcinki wymagają dobrej kondycji i techniki - składają się bowiem z wielu podjazdów i podbiegów, a także krętych, stromych spadków. Znajdziemy jednak i takie, na których odnajdą się bez trudu początkujący czy po prostu mniej doświadczeni biegacze.

Łączna długość tras biegnących na Kubalonce wynosi niespełna 20 km, ale ich znakomity stan (są na bieżąco ratrakowane) i panujące na nich warunki śniegowe wynagradzają wszystko. Poszczególne odcinki przecinają się zresztą między sobą, wobec czego można tę długość  "rozciągać" - o ile tylko skorzysta się umiejętnie z kolejnych skrzyżowań. Dla tych, którzy nie czują się pewnie na pętlach Kubalonki, interesującą alternatywą może się okazać malownicza trasa spacerowa ciągnąca się od Kamratowa aż za Wisłę (przechodzi przez centrum miasta i biegnie przez cały czas wzdłuż rzeki Wisły).

Pod względem prestiżu i "widoków" Wisła nie ustępuje np. dolnośląskim Jakuszycom (widać stąd Tatry i słowackie Karpaty Zachodnie). Tutejsze trasy, dzięki homologacjom udzielonym przez FIS, goszczą wiele imprez sportowych wysokiej rangi (organizuje się tu chociażby Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich), przyciągając zawodników z całego świata.


Wetlina (Wysokie Bieszczady)

Również Bieszczady mają swoje ośrodki narciarstwa biegowego. Jeden z nich mieści się w Wetlinie, gdzie poprowadzono cztery trasy o łącznej długości 20 km. W 2012 r. przeprowadzono ich "rewitalizację", wytyczając ścieżki nowe i ponownie znakując stare.

Wetlina jest świetnym miejscem dla początkujących narciarzy, choć - ze względu na sporadycznie występujące stromizny - znajdą się tam również miejsca wymagające wytrzymałości, siły i dobrej techniki.

Trasy biegnące w okolicach Wetliny należą też niewątpliwie do bardzo malowniczych. Ciągną się bowiem m.in. przez Bieszczadzki Park Narodowy i bieszczadzką połoninę Hnatowe Berdo.

Supraśl (Puszcza Knyszyńska)

Jeden z ciekawszych ośrodków narciarstwa biegowego w Polsce znajduje się w podlaskim Supraślu. W tamtejszej Puszczy Knyszyńskiej (a konkretniej - w uroczysku "Glinki") poprowadzono cztery trasy biegowe, które charakteryzują się różną długością i stopniem trudności.

Choć niewtajemniczeni nie będą raczej łączyli Supraśla z białym szaleństwem, to właśnie z niego wywodzi się olimpijczyk Andrzej Piotrowski (reprezentant Polski na Olimpiadzie we francuskim Albertville w 1992 r.) i to w nim organizuje się liczne zawody w narciarstwie biegowym (m.in. Bieg Hubala, Mistrzostwa Podlasia, leśny maraton biegowy SupraSki).

Mniej doświadczonym narciarzom można polecić wizytę w lesie Pietrasze, gdzie wytyczono pętlę spacerową o długości ok. 5 km.

Nibork (Mazury)

Mazury kojarzą się przede wszystkim z żeglarstwem. Okazuje się tymczasem, że także na Pojezierzu znajdziemy trasy dla narciarzy biegowych. 60 km od Olsztyna leży Nibork, niewielka, malownicza i gęsto zalesiona wieś, w której biegną trzy pętle o łącznej długości 15 km (jedna z nich ciągnie się wzdłuż urokliwego Jeziora Pierwój).

Choć tereny wokół Niborka należą do odrobinę pofałdowanych i nieco pagórkowatych, to jest on świetnym ośrodkiem dla początkujących i niedoświadczonych narciarzy. A także dla wszystkich tych, którzy tęsknią za nartami, ale w góry - choćby z racji odległości - wybrać się akurat nie mogą.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL