Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:26

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 28 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
21% normy
pm 10
14% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Mieszkasz w dużym mieście? Tu możesz po pracy wyskoczyć na narty!

Często szare, niezbyt przyjazne sąsiedztwo kilkunastopiętrowych bloków, w których okolicy zieleni jak na lekarstwo, nie jest równoznaczne z zimową nudą i bezczynnością dla zapalonych narciarzy. Kierunek Zakopane? Nie jest jedyną opcją. W niewielkiej odległości od dużych aglomeracji znajdują się bowiem stoki, które dają ogromne możliwości. My skupimy się na trasach narciarskich w pobliżu Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Gdańska i Poznania, gdzie można wyskoczyć nie tylko na weekend, ale nawet na kilka godzin po pracy.

Kraków

Już zaledwie 18 kilometrów od centrum "Grodu Kraka" i siedem kilometrów od centrum Wieliczki znajdziemy się na stoku. Tę możliwość daje Ośrodek Narciarsko-Rekreacyjny Podstolice. W jego obrębie znajdują się trzy wyciągi oraz cztery trasy (sztucznie naśnieżane i oświetlone), dostosowane do potrzeb zarówno początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych narciarzy . Własny sprzęt nie jest wymagany, gdyż można go wypożyczyć. Dzieci z pewnością ucieszy narciarskie przedszkole i mini zoo.

W położonej zaledwie 25 kilometrów od Krakowa  miejscowości Harbutowice, w gminie Sułkowice, znajduje się natomiast Szklana Góra Ski. Nowy, bo oddany do użytku w sezonie 2014/15 stok narciarski oferuje m.in. czteroosobowy wyciąg krzesełkowy i trasę zjazdową o długości 950 metrów, o średnim stopniu trudności. Funkcjonuje tu szkoła narciarska i snowboardowa dla dzieci i dorosłych, a po kilku godzinach szusowania można wstąpić do baru z domowym jedzeniem i rozgrzewającymi napojami.

Reklama

Mieszkańcy Krakowa często na narty wybierają się także do Myślenic. Ośrodek narciarsko-turystyczny Sport Arena Myślenice, na północnym zboczu góry Chełm, dysponuje czteroosobową kolejką krzesełkową, wyciągiem talerzykowym (także dla dzieci) i ponad dwoma kilometrami tras narciarskich (wszystkie trasy są naśnieżane, ratrakowane i oświetlone). Ciekawostką jest, że od 2013 roku czerwona trasa ośrodka posiada pozwolenie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) na slalom i slalom gigant. Jedną z największych atrakcji jest wieża widokowa na szczycie góry Chełm. Krakowianie chętnie korzystają również z oferty stacji narciarskiej Siepraw Ski z sześcioma wyciągami.

Wrocław

Wrocławianie na narty muszą wybierać się nieco dalej niż krakowianie (droga do najlepszych stacji narciarskich zajmuje około dwóch godzin), ale ogromną zaletą Dolnego Śląska jest duży wybór miejsc do szusowania.  Jednym z nich jest Zieleniec Ski Arena w Zieleńcu, w dzielnicy miasta Duszniki-Zdrój. Sezon trwa tam przez niemal 150 dni w roku, a ośrodek cieszy się niesłabnącą popularnością. W jego obrębie działa 29 kolei i wyciągów oraz 22 kilometry szerokich tras, o różnym stopniu trudności, nie wspominając o hotelach i pensjonatach ze znakomitymi szefami kuchni. Gości czekają rozmaite atrakcje - m.in. wieczory przy ogniskach.

Liczne wyciągi narciarskie znajdziemy też w Karpaczu i okolicy. Na uwagę zasługują trzy nartostrady Białego Jaru (Winterpol), kompleks narciarski Śnieżka, trasy zjazdowe na stoku Karpatki - Karpatka Ski, Centrum Aktywnej Rekreacji pod Śnieżką czy stacja narciarska Pod Wangiem. Piękne widoki gwarantowane, a zabawy na śniegu (nie tylko na nartach) co niemiara.

Kompleks wyciągów na stokach Szrenicy i kompleks tras śniegowych w Jakuszycach przyciąga narciarzy nie tylko z Wrocławia, ale z całego kraju do Szklarskiej Poręby. Kto choć raz zasmakował się w tym miejscu, ten wie, że powraca się tu wielokrotnie. To samo można powiedzieć o Czarnej Górze, atrakcyjnej również latem.  Nieco mniejszy, ale bardzo urokliwy jest ośrodek na granicy Rzeczki i Sokolca, który uwielbiany jest szczególnie przez początkujących narciarzy. 

Warszawa

Stolica także miło zaskakuje. Uwielbianym przez jej mieszkańców jest  kompleks parkowy o nazwie Górka Szczęśliwicka w zachodniej części dzielnicy Ochota, której centralnym punktem jest "Kopiec Szczęśliwicki" o wysokości 152 m n.p.m. Z uroków sportów zimowych pozwala korzystać ośrodek narciarski ze sztuczną nawierzchnią. Stok zjazdowy zajmuje powierzchnię 9500 metrów kwadratowych! Tłumnie przychodzą tu rodziny z dziećmi. Latem można wypożyczyć tu kajaki czy popływać w basenach. 

Dużą popularnością wśród warszawiaków cieszy się również Parchatka w okolicach Kazimierza Dolnego, do której podróż ze stolicy zajmuje około dwóch godzin. Początkujących zainteresuje z pewnością szkoła narciarska. Dwie trasy narciarskie liczą 420 metrów, trzecia - 100 metrów. Można tu też poszaleć na snowboardzie. Miejscem idealnym na narty z młodszymi towarzyszami będzie z kolei Park Kultury Powsin w południowej części Warszawy. Poszusować można także w malowniczym kompleksie Lasów Sekścińskich.

Nieco dalej od Parchatki znajduje się Góra Kamieńsk. Główna trasa narciarska ma 760 metrów długości, a jej szerokość waha się od 30 do 150 metrów przy 123-metrowej różnicy wzniesień.

Gdańsk

Położenie blisko morza również nie wyklucza białego szaleństwa. Trójmiasto daje duże możliwości. W Sopocie, a więc nieopodal Gdańska, króluje Łysa Góra z wyciągiem o długości ponad 280 metrów. Roztacza się stąd niezwykły widok na Zatokę Gdańską. Szczególnie zadowoleni będą fani snowboardu - dla nich właśnie przeznaczony jest snowpark m.in. z "beczką", "hopką" i "boxem". Popularna jest także Wieżyca z Kotlinką i Koszałkowem. W Kotlince znajdują się duży i mały orczyk, snowpark i snowtubing (śnieżne opony), natomiast w Koszałkowie osiem wyciągów narciarskich i również tory do snowtubingu (co interesujące, to miejsce żyje również latem).

Poza tym mieszkańcy Trójmiasta i okolic chętnie wybierają się do Trzepowa z dwoma wyciągami orczykowymi o długości 300 metrów oraz wyciągiem szkoleniowym o długości 100 metrów. Wyciągi do snowtubingu mają tu najdłuższe tory zjazdowe na Pomorzu!

Wielbiciele białego szaleństwa odwiedzają także Przywidz. Podobnie jak w Trzepowie, znajdują się tutaj dwa wyciągi orczykowe. Trasa zjazdowa liczy jednak imponujące 900 metrów długości, a oprócz snowtubingu jest możliwość zjazdu na dętkach. Specjalną strefą jest Stacja Rodzinka. Dla każdego coś dobrego!

Poznań

Na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu znajduje się ośrodek sportowo-rekreacyjny Malta Ski. To tam najchętniej uciekają zimą poznaniacy, po godzinach spędzonych w biurach. Stok główny ośrodka ma 150 metrów długości, a  mały 30 metrów długości (w ciągu roku na tym terenie odbywa się szereg cyklicznych imprez, m.in.: Grand Prix w Narciarstwie zjazdowym i Snowboardzie). W obrębie Malta Ski znajdziemy kolejkę górską Adrenaline, letni tor saneczkowy, miasteczko ruchu drogowego czy pole piknikowe.

Po pracy mieszkańcy Poznania chętnie udają się także na stok narciarski w Chodzieży, która znajduje się niewiele ponad godzinę drogi od stolicy województwa wielkopolskiego. Orczyk pierwszy liczy tu 200 metrów, drugi  o 130 metrów więcej. Całkowita długość stoku wynosi 550 metrów.

Miejsc dla zapalonych narciarzy nie brakuje. W całej Polsce są ich setki. Wystarczy tylko niekiedy rzucić okiem trochę dalej i już jest się na idealnie białym stoku!

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje