Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:11

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 1°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 37 km/h
10
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
25% normy
pm 10
18% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Aspen – zimowa stolica gwiazd

Aspen to z pewnością najsłynniejszy ośrodek narciarski w Stanach Zjednoczonych i zarazem jeden z najlepiej rozpoznawalnych na świecie. Wszystko dzięki sławom i popkulturze – to tutaj toczyła się np. akcja komedii „Głupi i głupszy” (choć sporą część scen nakręcono w ościennych miejscowościach) i to tu przyjeżdżają co roku gwiazdy znane ze srebrnego ekranu.

Skromne początki

Z początku nic jednak nie zapowiadało wielkiej międzynarodowej "kariery" kurortu - w końcówce XIX w., na fali szalejącej w Kolorado "gorączki srebra", otwierano w nim bowiem nie stoki narciarskie, a kopalnie.

Kiedy jednak w początkach XX w. sytuacja na rynku metali szlachetnych uległa gwałtownemu załamaniu, miasto właściwie zamarło. "Ciche lata" trwały przez kilka kolejnych dekad - aż do 1950 r. Ratunkiem okazały się zorganizowane tam wówczas mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim, dzięki którym udało się powrócić do przedwojennych planów przestawienia lokalnej gospodarki z górnictwa na turystykę i rekreację.

Reklama

Równie prozaiczna i nieszczególnie "filmowa" jest też nazwa kurortu, która wzięła się od... bujnych lasów osikowych (ang. aspen to po prostu osika) porastających tamtejsze górskie zbocza.

Mekka celebrytów

Dzisiaj Aspen uchodzi przede wszystkim za ulubiony ośrodek sław i celebrytów. Bywają tu co roku aktorka Goldie Hawn, modelka Bella Hadid czy gwiazdy o dłuższym lub krótszym estradowym stażu: Elton John, Rita Ora, Mariah Carey (przed laty przyjeżdżali tu także członkowie klanu Kennedych). Wiele sław ma zresztą w Aspen prywatne rezydencje.

Tak doborowi goście sprawiają, że w Aspen zawsze coś się dzieje. W styczniu tego roku na szczycie jednego ze stoków narciarskich zaręczyła się na przykład celebrytka i dziedziczka hotelarskiego imperium - Paris Hilton.

Zakrawa więc na paradoks, że obok sklepów luksusowych marek znajdziemy tam również... najzwyklejszy w świecie lumpeks - Aspen Thrift Shop.

Ile kosztuje blichtr?

Aura cudowności otaczająca dziś Aspen jest również przyczyną horrendalnie wysokich cen tamtejszych nieruchomości. Szacuje się, że średnia kwota, jaką trzeba tam zapłacić za mieszkanie z drugiej lub trzeciej ręki, wynosi ok. 5 mln dol. (wystawiony na sprzedaż dom Jacka Nicholsona wyceniono na - bagatela - 15 mln dolarów), co czyni z kurortu jedno z najdroższych miejsc w Stanach Zjednoczonych.

Koszty życia również nie należą tam do najniższych - z tego powodu wielu mieszkających tam do niedawna przedstawicieli klasy średniej przeprowadziło się w ostatnich lat do innych miejscowości.

Sport i kultura

Aspen to jednak nie tylko blichtr, ale też sport i wysoka kultura. Od 2002 roku organizuje się tam co sezon zawody w sportach ekstremalnych Winter X Games oraz kilka ważnych wydarzeń kulturalnych - festiwal jazzowy Jazz Aspen Snowmass oraz przegląd najlepszych i najważniejszych filmów roku odbywający się pod szyldem Aspen Film.

To jednak nie wszystko. W Aspen gości także mnóstwo wystaw oraz festiwali teatralnych i muzycznych, a także jedno z najważniejszych intelektualnych wydarzeń na świecie - 10-dniowy Aspen Ideas Festival, który gromadzi co roku od 400 do 450 prelegentów, m.in. ze świata nauki i polityki.

Aspen nie jest więc, jak widać, wyłącznie popkulturową "wydmuszką", w której - zwłaszcza w pewnych kręgach - wypadałoby bywać. Jest to miejsce barwne i tętniące życiem, mające więcej niż tylko jedno, płaskie i nudne oblicze. To, które z nich odkryjemy, zależy tylko od nas.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje