Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Wyjazdy weekendowe

​Hamburg: Miasto na wodzie

Oszałamiająca architektura, historia współgrająca z nowoczesnością i uroki portowego miasta - gdzie doświadczysz takich widoków? W Hamburgu - miejscu określanym mianem miasta na wodzie, w którym portowy zgiełk przeplata się z dostojnością zabudowań.

Około 900 kilometrów - taki dystans trzeba pokonać, żeby ze stolicy naszego kraju, dotrzeć do jednego z największych miast Niemiec - Hamburga. Warto to zrobić, ponieważ Hamburg proponuje tak wiele atrakcji i urokliwych miejsc, że najwybredniejszy turysta znajdzie tam coś dla siebie.

Reklama

Weekendowa wycieczka do miasta na wodzie to idealny czas, aby zobaczyć warte uwagi miejsca, odpocząć od codzienności i intensywnie spędzić wolne chwile.

Zielone oazy

Na mapie Hamburga warto zwrócić uwagę na Alsterpark i Planten un Blomen. Alsterpark leży na brzegu krótkiego dopływu rzeki Łaby. Dopływ ten tworzy dwa jeziora: Außenalster i Binnenalster. Jest to miejsce słynące z walorów rekreacyjnych. Możemy spędzić tam czas na kąpielach, czy wylegiwaniu się na leżakach. W Alsterparku można także pospacerować ponad kilometrową promenadą lub usiąść wygodnie w jednej z kawiarenek, czy restauracji.

Kolejną wartą odwiedzenia oazą Hamburga jest zespół parkowy Planten un Blomen, położony nieopodal dawnych wałów obronnych. Jest to park o powierzchni około 50 hektarów w samym sercu miasta. Przy wejściu do parku (obok stacji kolejowej Hamburg Dammtor) znajduje się platan - pierwsza roślina, jaką zasadzono w tym miejscu, dodajmy - w 1821 roku! Park ten słynie z popularnych wśród turystów i mieszkańców atrakcji - zabaw na wodzie (Wasserspiele) w ciągu dnia i koncertów wodno-świetlnych (farbige Wasserlichtkonzerte) w nocy. Od maja do września każdego roku turyści mogą zachwycać się plejadą barw tańczących na wodzie. Warto również dodać, że na terenie zespołu parkowego jest palmiarnia i ogród botaniczny. Znajdzie się także coś dla rodzin z dziećmi - plac zabaw, urozmaicający wędrówkę wśród zieleni.

Dla miłośników zwierząt

Jedną z najciekawszych atrakcji Hamburga jest wyjątkowy ogród zoologiczny Hagenbeck. Wszyscy miłośnicy zwierząt mogą być pewni, że niełatwo im będzie opuścić to miejsce. Hagenbeck to połączenie niezwykłych elementów architektonicznych i zoo, które wprawia w zachwyt. Kto nie chce nakarmić słonia i popatrzeć na dzikie zwierzęta spacerujące po wolnym wybiegu? W ogrodzie Hagenbeck można stracić cały dzień, oglądając żyjące tam zwierzęta i ucząc się o faunie i florze Azji, czy Afryki.

Ogród zoologiczny ma bardzo bogatą ofertę turystyczną, która obejmuje przejażdżki na grzbiecie wielbłąda, czy zabawy dla najmłodszych. Przed wejściem na teren ogrodu warto również zapoznać się z godzinami karmienia poszczególnych zwierząt, gdyż jest to wyjątkowe widowisko.

Świat w miniaturze

Hamburg ma również do zaproponowania nietuzinkową atrakcję dla prawdziwych koneserów sztuki. Jest to Miniatur Wunderland, gdzie  zobaczysz m.in. najdłuższą na świecie miniaturową linię kolejową. Makiety, jakie można tam zobaczyć, oddają wygląd wielu miejsc świata, a zainstalowane w nich samochody czy pociągi tworzą wrażenie miast tętniących życiem.

Obowiązkowa atrakcja Hamburga

Będąc w Hamburgu, nie możesz nie odwiedzić portu. To kluczowe miejsce miasta, owiane zasłużoną sławą i przyciągające turystów ze względu na swój urok. Port w Hamburgu jest ważnym centrum handlu z krajami Europy Wschodniej i Północnej. Wśród portów obsługujących kontenerowce zajmuje drugie miejsce w Europie i siódme na świecie. Port w Hamburgu oferuje turystom przejażdżki wodne, trasy spacerowe i rozbudowaną infrastrukturę gastronomiczną.

Miejscem szczególnym jest portowa Dzielnica Spichlerzy (Speicherstadt). Można tam podziwiać wiekowe budynki z czerwonej cegły wykończone niesamowitymi fasadami i wieżyczkami w gotyckim stylu. Jest to główna atrakcja wycieczki po porcie, czemu naprawdę trudno się dziwić.

Na miłośników portowego życia czeka także Muzeum Morskie w Hamburgu. Jest to największy prywatny zbiór eksponatów związanych z morzem, które zachwycą niejedno eksperckie lub ciekawskie oko. Modele statków, mapy, broń pochodząca z okrętów, czy mundury wielu marynarek wojennych, to tylko niektóre z atrakcji tego miejsca.

Pływający autobus

Podróż na lądzie i w wodzie bez zmiany środka transportu? Taką atrakcję wprowadził w tym roku Hamburg. Wycieczka zaczyna się od zwiedzania miasta z pokładu autobusu, a kiedy pojazd zbliża się do wodnej tafli... następuje transformacja! Autobus zamienia się w amfibię, dzięki której zamiast w autobusie, znajdujemy się na "statku".

Promenada Hamburga

Nie sposób pominąć także centrum miasta, które zazwyczaj jest kluczowym elementem każdej wycieczki. Historyczne centrum Hamburga mieści się między dworcem głównym a placem Gänsemarkt. Ulica Jungfernstieg to najbardziej znana i najchętniej uczęszczana ulica miasta. Jest to promenada Hamburga i główna ulica handlowa, na której zobaczymy niemalże nieskończoną liczbę wszelkiego rodzaju sklepów.

Jeśli jednak nie jesteśmy zapalonymi miłośnikami zakupów, to warto choć pospacerować najpopularniejszą ulicą Hamburga i docenić piękno okolicy. Jest bowiem co doceniać! Architektura Hamburga ma bardzo wiele do zaoferowania. Zobaczymy tam sławny ratusz, który został zbudowany w 1897 roku (w miejsce starego ratusza, który spłonął w 1842 roku). Ratusz przyciąga wzrok ciekawie zdobioną fasadą i posągami cesarzy. Nad bramą główną widnieje napis w języku łacińskim: "Wolność, którą zdobyli przodkowie, niech godnie starają się zachować potomni".

Warto także zwrócić uwagę na Kirche St. Michaelis, czyli Kościół św Michała. Wieża kościoła, która wytwornie dominuje nad miastem, ma ponad 130 metrów wysokości. Z jej szczytu można zobaczyć panoramę miasta.

Tunel pod Łabą

Bardzo ciekawą atrakcją Hamburga jest tunel zlokalizowany pod miastem, na głębokości 24 metrów. Jego długość to ponad 400 metrów. Piesi i rowerzyści mogą używać go codziennie przez całą dobę, a kierowcy samochodów i innych pojazdów - poruszać się po nim tylko w określonych godzinach i dniach tygodnia. Każdego roku, przez tunel przebiegają uczestnicy Elbtunnel-Marathon oraz organizowana jest wystawa artystyczna.

Dla łasuchów

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do wycieczki po Hamburgu, skłoni was do tego charakterystyczny dla tego rejonu przysmak. Jest to ryba w bułce z przeróżnymi dodatkami. Można ten przysmak dostać w wielu miejscach Hamburga, ale najlepiej wybrać się w pewne szczególne miejsce w porannych godzinach każdej niedzieli. Chodzi o Fischmarkt, gdzie od 5.00 rano każdej niedzieli zbierają się handlarze, żeby zaserwować świeże ryby i przy okazji wprowadzić prawdziwy portowy nastrój. To czas, kiedy można nie tylko smacznie zjeść, ale także poczuć atmosferę Hamburga.