Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Wakacje 2015

Montreux - kurort w sercu riwiery

Montreux, które leży w samym sercu Riwiery Szwajcarskiej, słynie z pięknego widoku na Jezioro Genewskie. Łączy ono w sobie uroki alpejskiego kurortu i nadmorskiej miejscowości.


Reklama

Montreux, usytuowane w kantonie Vaud, od przełomu XIX i XX wieku jest znane jako miejscowość turystyczna. Nadzwyczajny urok tej okolicy sprawia, że od stuleci przyjeżdżają tu podróżnicy z całej Europy.

Walutą obowiązującą w Szwajcarii jest frank. Z Polski najlepiej dotrzeć tu samolotem lub samochodem.

Miasteczko jest przepięknie usytuowane, wśród ośnieżonych gór. Eleganckie kamieniczki, które ciągną się wśród wąskich uliczek, przypominają stare dzielnice Paryża.

Średniowieczny zamek

Jedną z największych atrakcji turystycznych regionu jest położony na skalistej wysepce, trzy kilometry od Montreux, XIII wieczny Zamek Chillion. Jest on uważany za najlepiej zachowany średniowieczny zamek w Europie.

Skalisty cypel, na którym wzniesiono zamek, zawsze był strategicznym punktem z walorami obronnymi. Umożliwiał kontrolę wąskiego przesmyku między Alpami a Jeziorem Genewskim.

Warownia przez stulecia była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana.

Pierwotnie właścicielami zamku byli biskupi Sion, później został przekazany w lenno książętom sabaudzkim.W kolejnych latach obiekt należał do mieszkańców Berna. Był wówczas wykorzystywany jako magazyn i siedziba panów feudalnych. Podczas rewolucji francuskiej zamek stał się własnością kantonu Vaud. Obecnie mieści się tu muzeum, są organizowane przyjęcia i koncerty.

Co ciekawe, wiele sali pałacu zachowało się w nienaruszonym kształcie. Każdego roku zwiedzają go setki tysięcy turystów.

Muzyczne inspiracje

Ważną postacią związaną z miasteczkiem jest Freddie Mercury. To tu ostatnie lata swego życia spędził chory na AIDS muzyk. W Montreux nagrał i skomponował popularne utwory, m.in. Winter’s Tale - inspiracją do napisania piosenki był zapierający dech w piersiach widok na Jezioro Genewskie.

Na głównym placu miasta stoi pomnik upamiętniający legendarnego lidera grupy Queen. Statua ukazuje artystę w charakterystycznej, triumfalnej pozie. Autorką rzeźby jest Czeszka Irena Sedlecka.

W kurorcie jest słynne studio nagraniowe Mountain Studios, w którym pracowały gwiazdy światowego formatu. Nagrywali tu np. The Rolling Stones, Queen czy Deep Purple.

W mieście powstał jeden z najpopularniejszych utworów w historii rocka - Smoke on the Water. Był on inspirowany wydarzeniami z 1971 roku - fan Franka Zappy wystrzelił z pistoletu sygnałowego racę w wyniku czego spłonęło tutejsze kasyno.

W Montreux ostatnie chwile życia spędził także rosyjski pisarz Władimir Nabokow. Mieszkał w tutejszym hotelu od 1960 do 1977 roku.

Miasto sportu

Montreux fanom sportu kojarzy się przede wszystkim z siatkówką kobiet. W mieście już od 25 lat organizowany jest prestiżowy turniej Montreux Volley Masters.

Co roku w Empire Skate Buidling odbywają się ponadto europejskie zawody scooteringowe. Na starcie zawsze pojawiają się najlepsi w tej dyscyplinie zawodnicy.

Świątynia jazzu

Od 1967 roku w Montreux organizowany jest słynny festiwal jazzowy. Przez 16 dni w roku miasto staje się światową stolicą jazzu. Występowali tu m.in. Ray Charles, Miles Davis, Eric Clapton, Aretha Franklin, Quincy Jones, Ella Fitzgerald, czy Roberta Flack.

Pomysłodawcą tego wydarzenia był Claude Nobs. Koncerty odbywają się w prestiżowym Audytorium Strawinskiego, a także w Sali Milesa Davisa.

Obecnie organizatorzy łączą tradycję z nowoczesnością - koncerty są podzielone na grupy tematyczne, tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Festiwal rozpoczyna się na początku lipca i trwa do połowy miesiąca.

Dobry klimat

W Montreux panuje łagodny klimat, dlatego jest to kurort wyjątkowo atrakcyjny na wakacyjny wypoczynek. Roślinność jest tu bardzo oryginalna - ta część Szwajcarii porośnięta jest palmami, ale także sosnowymi borami.

Miasteczko jest usytuowane pośród gór - w lecie po tutejszych zboczach można spacerować lub przemierzać je rowerem. Najwyższym szczytem jest Cape au Moine (1941 m. n. p. m).

Kolej na czekoladę

Dużą atrakcją regionu jest podróż koleją. W ofercie jest klika ciekawych tras, np. wyprawa Swiss Chocolate Train - pociąg zatrzymuje się przy historycznych fabrykach czekolady, z której słynie Szwajcaria.

W podróż kolejką warto wybrać się także na charakterystyczny szczyt skalny Rochers de Naye. Z wysokości 2045 m jest widok, który zapiera dech w piersiach. Ujrzymy stąd zarówno szwajcarski, jak i francuski brzeg. Co ciekawe, w okolicy żyje aż 14 gatunków świstaków.

Godna polecenia jest wyprawa na przeciwległe zbocze góry - trasa na nie wiedzie przez tunel, za którym mieści się restauracja.

Lozanna, czyli miasto na trzech wzgórzach

Będąc w Montreux, warto wybrać się do Lozanny. Jest to ważny ośrodek administracyjny i stolica kantonu Vaud.

Miasto położone jest na trzech wzgórzach przy Jeziorze Genewskim. Jest urzekająco piękne. Tutejszymi krajobrazami zachwycali się twórcy światowej kultury. Mieszkali tu m.in. Wiktor Hugo, Karol Dickens, Aleksander Dumas, czy Jean Cocteau.

Miasto charakteryzują wąskie uliczki o ciasnej zabudowie. Wzrok przyciąga zabytkowy zamek Chateau St Marie, w którym obecnie jest siedziba władz kantonu. Przechadzając się po Lozannie z pewnością trafimy na Plac de la Riponne, a dalej na Plac de la Palud, na którym stoi XVII-wieczny ratusz.

Przy Starym Mieście znajduje się, uznawana za najpiękniejszą w kraju, XII-wieczna katedra. Jest w niej piękne rozetowe okno z XIII wieku.

Kolejny wartym uwagi zabytkiem jest pałac w stylu włoskiego renesansu Palais de Rumine - mieści się w nim aż pięć muzeów.

W Kościele św. Franciszka, pochodzącym z XIII wieku, zachwyt budzą oryginalne freski. Turyści chętnie fotografują także powstałą w 1340 roku wieżę obronną - Tour de l’Ale.

Lozanna to ważne centrum sportu - swoją siedzibę ma tu Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Mieści się tu także Muzeum Olimpijskie, w którym zgromadzono 10 tysięcy eksponatów związanych z igrzyskami.

Inne warte odwiedzenia muzea to galeria dla miłośników sztuki - Collection de l’Art Brut, a także Muzeum Historii Lozanny.

Szwajcarska kuchnia

Podstawą kuchni szwajcarskiej jest ser, a także słynna czekolada. Jedną z najbardziej znanych potraw jest founde. Składa się ono z kliku gatunków sera - Sbrinza, Emmentalera, Appenzellera, Freiburgera i Vacherina, a także z wina, mąki kukurydzianej i przypraw. W gorącym, rozpuszczonym serze macza się chleb i warzywa.

Drugą popularną potrawą z sera jest raclette - ser smaży się na patelni i posypuje przyprawami. Podawany jest on z ziemniakami.

Ziemniaki często goszczą na szwajcarskich stołach. Robi się z nich np. rosti, czyli specjalne placki ziemniaczane. Serwowane są z serem, kiełbasą lub jajkiem.

W regionie Vaud specjałem jest papet vaudois z ziemniaków, porów i kiełbasy z sosem śmietanowo - winnym.

Szwajcaria słynie także z pysznych deserów, przede wszystkim tortów. Na cały świat znana jest także szwajcarska czekolada - Lindt, Nestle, Tobler, czy Suchard.

Jeśli chodzi o napoje to największą popularnością cieszą się szwajcarskie wody mineralne.

Noclegi

Montreux i Lozanna mają bardzo bogatą ofertę noclegową - można wybrać między tanimi apartamentami a ekskluzywnymi hotelami. Osoby, które podróżują samochodem i mają swój namiot, mogą zatrzymać się na jednym z kliku campingów usytuowanych nieopodal jeziora.