Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Wakacje 2016

Rzym. Zakochaj się w Wiecznym Mieście

Są miejsca, o których powiedziano i napisano wszystko, lecz przez swoją magię i wyjątkowy urok każdego dnia są odkrywane na nowo przez tysiące turystów. Takim miejscem jest Rzym. Wieczne miasto, które można pokochać wieczną miłością. Przedmiotem naszej fotozagadki numer 22 był właśnie Rzym.

Rzym niemal dzieli Włochy na pół. Od placu św. Rufo w mieście Rieti, gdzie znajduje się znak symbolizujący środek kraju, stolicę Italii dzieli mniej więcej 80 kilometrów.

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

Reklama

Zaletą podroży po Włoszech są liczne autostrady. Bez trudu dotrzemy nimi z północy do Rzymu, a także przejedziemy dalej - w dalszą podróż na południe. Oczywiście do stolicy Włoch szybko i bez problemów dotrzemy drogą lotniczą. Loty z polskich miast do Rzymu są popularne, a trafiając dobrą okazję, można zapłacić za podróż bardzo rozsądną kwotę.

Już od starożytności do Rzymu prowadziły wszystkie drogi. Wieloletnia stolica Cesarstwa Rzymskiego od wieków jest miejscem, gdzie przenikają się światy wielkiej kultury, polityki i religii. Skala zabytków, miejsc historycznych przytłacza, dlatego Rzymu nie sposób zwiedzić w jeden dzień.

Nieraz korzystamy z okazji, będąc w pobliżu większego miasta, i spędzamy w nim dzień czy dwa, zaliczając najważniejsze miejscowe zabytki. Z braku innej możliwości i taka forma poznania Rzymu może okazać się satysfakcjonująca, ale to miasto trzeba chłonąć, trawić i stopniowo się nim nasycać. Na jego dogłębne poznanie potrzeba bowiem nie dnia, weekendu czy tygodnia, lecz - czego nie ukrywają sami Włosi - lat.

Co każdy turysta zobaczyć powinien

Co warto odwiedzić w Rzymie? Gdyby spisać i opisać dokładnie wszystkie godne polecenia miejsca, wyszedłby nam opasły przewodnik po włoskiej stolicy. Absolutna podstawa dla każdego turysty to: Koloseum, Bazylika i plac św. Piotra, Panteon, Kaplica Sykstyńska, Forum Romanum, Fontanna di Trevi, Muzea Kapitolińskie, park Villa Borghese, Piazza Navona czy Muzea Watykańskie.

Wielką zaletą miasta tak obfitującego w zabytki i dzieła sztuki jest to, że można samemu dobrać sobie klucz, wedle którego będziemy odkrywać jego historię. Przez Rzym można podążać drogą uduchowioną lub świecką (a nawet sportową!), chociaż - w naszej opinii - najlepiej jest je w pewnym momencie połączyć, aby jak najlepiej poznać i zrozumieć istotę ducha tego miejsca.

Słodkie życie przy słynnej fontannie

Nas za każdym razem z równą mocą zadziwia i wzrusza Fontanna di Trevi. To nie tylko jedna z najbardziej znanych rzymskich fontann. Pełni również rolę... magnesu. Legenda głosi, że kto stojąc tyłem do fontanny wrzuci do niej pieniążek, ten z pewnością do Rzymu wróci.

Fontanna swoją sławę zawdzięcza m.in. "występowi" w filmie "Słodkie życie". Scena kąpieli w fontannie Anity Ekberg zapisała się w historii kina.

Będąc w Rzymie nie sposób nie odwiedzić Watykanu. Bazylika św. Piotra, Muzea Watykańskie, groby świętych i dostojników Kościoła - w tym Jana Pawła II - to niektóre z miejsc, które warto przynajmniej raz w życiu zobaczyć, bez względu na to, czy jesteśmy osobami wierzącymi czy nie. Można również spróbować tak dobrać termin wizyty, żeby wysłuchać słów papieża Franciszka na placu św. Piotra.

Trudno wskazać najważniejsze zabytki Watykanu, ale kolosalne wrażenie robi oczywiście widok wykonanego przez Michała Anioła sklepienia w Kaplicy Sykstyńskiej. Ochrona pogania, na rzut okiem jest tylko chwila, ale mimo wszystko warto odstać swoje w kolejce.

Święci w najstarszym więzieniu Rzymu

Wracamy do Rzymu i zwiedzamy Forum Romanum - serce starożytnego Wiecznego Miasta. To tu setki lat temu odbywały się najważniejsze wydarzenia polityczne, religijne i kulturalne dawnego cesarstwa. Spacerując między Forum Romanum a Kapitolem, polecamy postój w Więzieniu Mamertyńskim.

To najstarsze więzienie w Rzymie, gdzie - jak wynika z tradycyjnych podań - przetrzymywani byli św. Paweł i św. Piotr. Więzienie od niedawna, po zakończeniu prac archeologicznych, znów jest otwarte dla zwiedzających.

Po południu kawę z mlekiem piją tylko turyści

Rzym to nie tylko zabytki i świadectwa wielkiej kultury i historii. To także bujne życie towarzyskie, kulturalne i kulinarne, do którego spróbowania namawiamy z równą mocą. Smakowanie Rzymu zacznijmy od porannego cappuccino w jednej z wielu tutejszych kawiarni (po południu Włosi nie piją kawy z mlekiem - i od razu rozpoznają po tym turystę).

Nieco później warto skosztować specjałów tutejszej kuchni. Makarony, pizza i lody - jak to we Włoszech - zawsze są dobrym wyborem, ale chcąc sięgnąć po regionalne przysmaki, wybierzmy np. karczochy po rzymsku, spaghetti alla carbonara (chociaż latem można się po nim solidnie spocić) czy ciasta drożdżowe.

A wieczorem z kieliszkiem wina domowej roboty usiądźmy w jednej z licznych klimatycznych knajpek i chłońmy atmosferę Rzymu... Stolica Włoch nieprzypadkowo bywa wybierana przez zakochanych, pragnących oświadczyć się swojej drugiej połówce. Kicz? Ale jak skuteczny! Zrozumie ten, kto był i zakochał się w Wiecznym Mieście.

Koślawo, niewiele, ale po włosku

Żeby nie było tak cukierkowo, pamiętajmy o kilku mniej przyjemnych rzeczach, takich jak korki czy złodzieje, czekający tylko na to, żeby turysta zostawił na widoku w samochodzie cenne rzeczy i wybył na długie godziny w miasto...

I jeszcze jedna, chociaż tym razem pogodna porada. Mówmy po włosku. Koślawo, niewiele, ale mówmy. Nic tak nie przełamuje lodów i nie otwiera serc gospodarzy, jak turysta, któremu rzeczywiście zależy. Nawet jeśli to tylko symboliczny gest.