Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Wakacje 2016

Kraina Jezior Plitwickich na wyciągnięcie ręki

Szesnaście zjawiskowych jezior krasowych, połączonych wodospadami i kaskadami, a w niemal nietkniętym przez człowieka gąszczu - niedźwiedzie, wilki i rysie. Park Narodowy Jezior Plitwickich jest miejscem, którego nie można pominąć spędzając urlop w środkowej części Chorwacji. To właśnie ten park był przedmiotem naszej fotozagadki numer 28.

Wielu uważa, że to najpiękniejszy Park Narodowy Chorwacji. Jeszcze śmielsi podróżnicy uznają go za perłę wśród parków w tej części Europy. W końcu nie bez przyczyny Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Reklama

Rezerwat rozciąga się niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną, około 150 km od stolicy Chorwacji. Założono go w 1949 roku. Od tamtego czasu przez obszar tego tworzonego przez naturę "dzieła" przewinęły się miliony turystów. W parku znajduje się 16 jezior krasowych, które łączą liczne wodospady i kaskady. Akweny otacza masyw Male Kapele - z najwyższym szczytem Seliški Vrh o 1280 m n.p.m.

Dwa piętra cudów natury

System jezior dzieli się na piętro górne i dolne. W zakres pierwszego wchodzi 12 jezior: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Największym z nich jest właśnie Kozjak. Jego powierzchnia obejmuje 80 hektarów, a głębokość sięga nawet 49,5 metrów.

Dolne Jeziora to cztery akweny: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod.

Wśród jezior wije się potok Piltvica. To właśnie jego rwący nurt zamienia się, jak mówią Chorwaci - w Veliki slap - co oznacza Wielki Wodospad. Nazwa nie jest przesadzona. Ten prawie 80-metrowy uskok wodny to w rzeczy samej największym wodospad w kraju. W sumie na terenie całego parku znajduje ponad 90 innych wodospadów. Do nie lada atrakcji należą także jaskinie. Dwie najpopularniejsze, a zarazem najbardziej okazałe to Supljara i Golubinaca - długa na 160 metrów.

Park Narodowy Jezior Plitwickich stał się także oazą dla wielu gatunków zwierząt oraz niespotykanych gdzie indziej roślin. W gęstej puszczy żyją m.in. borsuki, niedźwiedzie brunatne, głuszce, rysie czy wydry. Co ciekawe, w parku można napotkać aż 15 gatunków nietoperzy.

Na początek kolejki

Wyruszając w podróż, by na własne oczy przekonać się o urodzie Jezior Plitwickich należy liczyć się ze sporym ruchem turystów i wysokimi temperaturami (w letnich miesiącach). Mimo długich kolejek do wejść oraz nierzadko lejącego się z nieba żaru, chyba każdy, kto odwiedził to miejsce, potwierdzi, że było warto.

Letnią porą każdego dnia park odwiedza kilka tysięcy osób. Aby ominąć kolejki, najlepiej przybyć wczesnym rankiem. Zwiedzanie można rozpocząć najwcześniej o godzinie 7:00, park czynny jest do godziny 20:00 - i tak każdego dnia, nawet w soboty i niedziele. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto zastanowić się, czego oczekujemy oraz jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o czas i naszą kondycję fizyczną, żeby odpowiednio zaplanować trasę. 

Lądem i wodą

Pomoc w tym zakresie każdy turysta znajdzie przed wejściem do parku w punktach informacyjnych. Opcji jest wiele. Do krainy magicznych jezior wkroczymy dwoma wejściami. Przy każdym z nich znajduje się kilka możliwych tras, a na nich odcinki pokonywane pieszo, a także niewielkimi statkami i czymś w rodzaju drogowych pociągów.

Najkrótsze z tras można przebyć w ciągu dwóch godzin, na wytrwałych czekają z kolei długie 8-godzinne  wędrówki. Pokonując nawet najdłuższą trasę, nie należy liczyć, że uda nam się zobaczyć park w pełnej krasie. Wielu turystów, zachęconych urodą tego miejsca, spędza na zwiedzaniu 2-3 dni.

Jeszcze zanim wybierzemy się na eskapadę w głąb puszczy, należy pomyśleć o odpowiednim zaopatrzeniu.

Podstawą wędrówki będą wygodne buty, a latem nakrycie głowy i przeciwsłoneczne okulary. W ciągu letnich miesięcy przyda się także spory zapas wody oraz "coś na ząb". Podczas zwiedzania nie ma możliwości, by zaopatrzyć się w cokolwiek do picia czy jedzenia. Dopiero na końcach tras znajdują się punkty gastronomiczne. Opinie o podawanym tam jedzeniu są dość zróżnicowane...

Które wejście wybrać?

Wielu turystów, którzy odwiedzili już krainę Jezior Plitwickich, uważa, że najlepszym wyborem na zwiedzanie parku jest wejście numer jeden. Ponieważ już na początku trasy możemy podziwiać jedne z najpiękniejszych miejsc.

Wędrując po obszarze parku, należy zachować ostrożność i trzymać się wyznaczonych tras. Wszelkie niestosowanie się do panujących zasad może mieć nawet tragiczny finał. Podczas wycieczek dochodziło m.in. do wypadków śmiertelnych, często ze względu na niefrasobliwość turystów. Jednym z przykładów jest śmierć turystki, która chcąc zrobić jak najlepsze zdjęcie, zboczyła ze szlaku. Niestety skała, na którą weszła, okazała się na tyle krucha, że kobieta spadła w przepaść, ginąc na miejscu.