Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Wakacje 2016

Czarnogóra - kraina czarnych gór i turkusowego morza

Spacer po jednych z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast na Starym Kontynencie, krajobrazy przypominające nowerskie fiordy i wycieczka do ostatniego miejsca w Europie, gdzie w środowisku naturalnym żyją pelikany. Największą atrakcją Czarnogóry jest zdecydowanie przyroda i fascynujące zabytki. Zdjęcie, które było przedmiotem fotozagadki nr 4, przedstawiało właśnie Czarnogórę.

Kraina czarnych gór rozciąga się od wybrzeża Morza Adriatyckiego aż po sięgający wysokości 2525 m n.p.m. masyw najwyższego szczytu Gór Dynarskich - Durmitoru. Jest niewielkim państwem, którego powierzchnię porównać można do województwa lubuskiego. 

Reklama

Czarnogóra to kraj rwących rzek, górskich pasm, malowniczych kanionów, pięknych plaż i niesamowitych widoków. 

Państwo powstało w 2006 roku, po odłączeniu się od Serbii. Jest krajem magicznych zakątków, który zachwyca turystów dziki terenami, błękitnymi wodami Adriatyku i monumentalnymi, posępnymi górami schodzącymi wprost do morza.  

Najszybszy i najprostszy sposób dotarcia do Czarnogóry to podróż samolotem z lądowaniem w Podgoricy. Na miejscu znakomitym sposobem na zwiedzanie krainy czarnych gór jest wypożyczenie samochodu i wojaż krętymi drogami wśród górskich masywów lub wzdłuż malowniczego wybrzeża.  

Po drodze można zobaczyć liczne monastyry zagubione w górskich krajobrazach, turkusowe, krystalicznie czyste morze oraz oliwne gaje. 

Miasto z akweduktem

Jednym z najbardziej znanych miast w Montenegro i jednocześnie podstawowy port kraju to Bar. Jest to główny kurort turystyczny Riwiery Barskiej. Dzieli się na Stary Bar i Nowy Bar. Miasto do dziś otaczają historyczne mury, z których rozciąga się panorama na Adriatyk. Na początku XVI wieku Bar podbili Turcy, którzy zbudowali tam swoja twierdzę. 

Mieszkańcy odzyskali miasto dopiero w 1878 roku. W mieście zachował się m.in. turecki akwedukt. W Barze odnaleźć można też miejsce, które słynie z najstarszego w Europie drzewka oliwnego, mającego ponad 2 tys. lat - Stara Maslina.

Budva i czarnogórska Sahara

Jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Czarnogórze jest Budva. To jednocześnie jedno z najstarszych miast na Półwyspie Bałkańskim. Znane jest ze średniowiecznej starówki, pięknej piaszczystej plaży i znakomitych, obronnych murów. 

Miejsce warte zobaczenia w Budvie to przede wszystkim cytadela usytuowana w południowej części starówki, Muzeum Archeologiczne mieszczące się w byłym przyklasztornym kościele, czy kościół Santa Marija in Punta - najstarsza budowla w mieście z 840 roku. W kościele mieszczą się cenne ikony oraz obrazy weneckich mistrzów, w tym uważany za cudowny obraz "Madonna de Punta". To kolejne miasto w krainie czarnych gór, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

Słonecznych kąpieli i wypoczynku na rozległej, piaszczystej plaży można zażyć także w miejscowości Ulcinj. Znajduje się tam najdłuższa plaża po stronie Adriatyku, mająca długość około 13-kilometrów, nazywana czasem czarnogórską Saharą. 

Dla głodnych ekstremalnych przeżyć

Czarnogóra oferuje turystom wiele atrakcji, niezapomnianych przeżyć i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Wypoczywać można tam zarówno na piaszczystych, jak i kamienistych plażach.

Oprócz plaży w miejscowości Ulcinj, na uwagę zasługuje też piaszczysta plaża o długości prawie 3 km, która rozciąga się w okolicach wyspy Ada Bojana. Nazwa wyspy pochodzi od rzeki, która wpływa w tym miejscu do morza.

Na wyspie Ada Bojana nie będą nudzić się przede wszystkim wszyscy spragnieni ekstremalnych wrażeń. Wyspa jest doskonałym miejscem dla amatorów windsurfingu, kitesurfingu i narciarstwa wodnego.  

Inną atrakcją dla głodnych przygód będzie z pewnością rafting rzeką. Doskonale sprawdzi się kanion rzeki Tary, który mieści się w pierwszej trójce najgłębszych kanionów na świecie, zaraz po kanionach Cotahuasi i Colca w Peru oraz Wielkim Kanionie Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

Wyspa św. Stefana

Jadąc w kierunku lub w drodze powrotnej z Budvy warto zatrzymać się przy położonej nieopodal wyspie św. Stefana (Sveti Stefan). To najsławniejsza czarnogórska wyspa, na której ukryty jest luksusowy kompleks hotelowy dla najbogatszych turystów. 

Wyspę ze stałym lądem łączy zaledwie jeden wąski pas ziemi - piaszczysto-żwirowa mierzeja. Nazywana "wyspą milionerów" stała się punktem rozpoznawczym Czarnogóry uwiecznianym na większości pocztówek. Wypoczywają tu członkowie rodzin królewskich oraz celebryci.   

Zatoka Kotorska

Zatoka (Boka) Kotorska uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach. Tworzy ją pięć zalewów w kształcie trójkątów: Hercegnowski Tiwatski, Risański i Kotorski połączonych ze sobą przesmykami.

Nie bez powodu niektórzy nazywają Bokę Kotorską najdalej położonym na południe fiordem Europy. Krajobrazy przypominające norweskie fiordy zachwycają turystów z całego świata. Ukazują bowiem poszarpane szczyty, które wprost wpadają w turkusowe wody Adriatyku. 

Wzdłuż linii brzegowej zatoki wznoszą się średniowieczne miasta Kotor i Perast otoczone obronnymi murami. 

Średniowieczne miasta

Kotor to miasto portowe usytuowane w południowo-zachodniej Czarnogórze, obwarowane średniowiecznymi murami obronnymi o długości około 4,5 km. Specyficzne położenie miasta i mocne mury obronne sprawiły, że Kotor nigdy nie został zdobyty przez piratów, ani armię Imperium Osmańskiego.

Miejskie mury łączą się z twierdzą św. Jana, która góruje na Samotnym Wzgórzu na wysokości 260 m n.p.m. Została wzniesiona przez Wenecjan, by chronić miasto przed najazdem Turków. Po drodze na szczyt znajduje się także mały kościół Matki Bożej od Zdrowia z dzwonnicą z barokową kopułą. 

W październiku 1979 roku Kotor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stało się to kilka miesięcy po silnym trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło miasto w kwietniu 1979 roku i spowodowało zniszczenia wielu zabytkowych budowli. 

Kotor jest dziś jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w całej Europie. Do Starego Miasta prowadzą trzy bramy: Morska, Południowa i Północna. Przechodząc przez główną renesansową Bramę Morską, dotrzemy na centralny plac starówki, który od rana do wieczora tętni życiem. 

Naprzeciw Bramy Morskiej stoi zbudowana przez Wenecjan w 1602 roku wieża zegarowa (Gradski toranj). Przekraczając obwarowania miasta, znajdziemy się w miejscu pełnym wąskich i krętych uliczek, nieregularnych placów i górujących nad kamienicami kościołów i świątyń w stylach romańskim, gotyckim, renesansowym czy barokowym. 

Place Kotoru noszą bardzo proste nazwy. Znajdziemy tam m.in. Plac Broni, Plac Mąki, Plac Drewna, czy Plac Mleka. 

Bezdomny

Spacerując ulicami Starego Miasta w Kotorze warto udać się do domu "Bezdomnego" (Pałac Beskuća). Nazwa "beskuća" to złożone ze sobą dwa wyrazy "bes" i "kuća", które w tłumaczeniu oznaczają "bez domu". Nazywał się tak pewien mężczyzna, którego rodzice byli bezdomni. Udało mu się jednak wzbogacić i w swoim życiu ciągle kupował nowe domy w Zatoce Kotorskiej. Chciał zmienić swoje nazwisko na "Stodomów" ("stokuća"), ale zabrakło mu jednego domu, by zmienić niechciane nazwisko. Kiedy zmarł, miał ich dziewięćdziesiąt dziewięć. 

Po spacerze uliczkami kotorskiego Starego Miasta warto na chwilę przystanąć nad portowym nadbrzeżem. Zacumowane są tam gigantyczne statki wycieczkowe, żaglówki i motorówki. By jeszcze bardziej docenić piękno Czarnogóry, można wypłynąć na morze w rejs. 

Perast

Perast to kolejne średniowieczne miasteczko położone nad Zatoką Kotorską. W jego historii można wyróżnić kilka tragicznych momentów, m.in. najazd piratów w 1624 roku, którzy doszczętnie splądrowali miasteczko i wzięli do niewoli wielu mieszkańców. 

Dziś Perast zamieszkuje nieco ponad 320 osób. Miasteczko jest niezwykle spokojne. Turyści zatrzymują się w nim zazwyczaj przejazdem, na godzinę lub dwie. 

W malowniczej zatoce naprzeciw miasta leżą dwie małe wysepki: św. Jerzego oraz Matki Boskiej na Skale. Pierwsza z nich nazywana jest także Wyspą Umarłych, ponieważ rosną na niej cyprysy. Z kolei wysepka Matki Boskiej na Skale jest jedyną sztucznie utworzoną wyspą na Adriatyku.

Jezioro Szkoderskie

Podczas wakacji w Czarnogórze warto zaplanować wycieczkę nad największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim - Jezioro Szkoderskie. Leży ono na pograniczu albańsko-czarnogórskim. W różnych częściach jeziora rozsianych jest kilka wysepek. Wycieczka nad Jezioro Szkoderskie to gwarantowane bajkowe widoki zatoczek okalających wzgórza. 

Turyści przybywający nad Jezioro Szkoderskie mogą wykupić rejs statkiem, by popłynąć po najciekawszych jego zakątkach. Na terenie jeziora powstał park narodowy, który ma za zadanie chronić bardzo rzadkie gatunki ptaków. Jezioro Szkoderskie jest ostatnim miejscem w Europie, gdzie naturalnie żyją pelikany. 

Czarnogóra przez lata była niedocenianą perłą, przyćmioną przez popularność bułgarskich i chorwackich wybrzeży. Dziś odwiedza ją coraz więcej turystów, doceniających jej zabytkowy charakter, bogatą tradycję i niezwykłe, bajkowe krajobrazy.       

Dowiedz się więcej na temat: Czarnogóra