Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Wakacje 2016

Bułgaria dla rodzin z dziećmi

Jeśli planujemy wyjazd z dziećmi, warto rozważyć Bułgarię. Lot jest krótki, ceny przyzwoite (choć wyższe niż w latach ubiegłych ze względu na sytuację w Turcji, Egipcie, Tunezji czy Maroku), plaże piaszczyste, a wejście do morza w większości miejsc bardzo łagodne. Przedmiotem fotozagadki numer 15 była właśnie Bułgaria.

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, by wyjazd był bezpieczny, atrakcyjny dla dzieci i stosunkowo lekki dla portfela rodziców.

Promocyjne ceny nie dla wszystkich dzieci

Reklama

Kuszące ceny ofert typu "first" lub "last minute" dla rodzin 2+3 są kuszące tylko przez chwilę. Wystarczy poprosić o wycenę wyjazdu dla większej rodziny i nagle się okaże, że za pokój rodzinny (w którym dzieci i tak w większości przypadków będą spać na dostawkach) trzeba uiścić dodatkową opłatę.

Rodzice, którzy wybierają się w podróż z dwójką (lub większą liczbą) dzieci - mimo deklaracji hotelu, że pociechy w wieku 2-12 lat korzystają z hotelu i opcji all inclusive za darmo - mogą się spodziewać niespodzianki.

Należy pamiętać, że większość hoteli przewiduje jedno, maksymalnie dwoje dzieci na parę. Tak więc, jeśli jesteśmy rodziną 2+1 za dziecko w większości przypadków nie zapłacimy. Jeśli jesteśmy rodziną 2+2 wciąż możemy liczyć na promocje. Rodziny 2+3 muszą się już trochę nagimnastykować, żeby nie zapłacić za dzieci jak za osoby dorosłe.

Trzeba zatem szukać wytrwale. Hotele, w których większe rodziny skorzystają ze zniżek dla wszystkich dzieci oczywiście istnieją. Jeśli uda nam  się upolować taką właśnie ofertę dla rodziny 2 + 3, w przypadku dzieci zapłacimy jedynie za bilet lotniczy i ubezpieczenie.

All inclusive dla najmłodszych

Dla świętego spokoju warto skorzystać z all inclusive. Większość hoteli oferuje poza standardowymi godzinami posiłków przekąski i lody.

Warto wiedzieć: Nie wszystkie hotele w Bułgarii posiadają klimatyzację.

Jeśli zdecydujemy się zabrać dzieci do Słonecznego Brzegu, lepiej unikać hoteli położonych w centrum. Chyba, że dzieciom nie przeszkadza hałas dochodzący z okolicznych dyskotek. Zarówno bliżej Nesebyru jak i miasta Święty Włas znajdziemy kilka spokojniejszych miejsc.

Samolotem czy samochodem?

Koszt biletu lotniczego (czarter) do Burgas to około 800-900 zł za osobę. Jeśli więc mamy czas i lubimy jeździć samochodem, taniej wyjdzie dojazd własny. Choć to rozwiązanie w przypadku rodzin z większą liczbą dzieci, na pewno będzie uciążliwe.

Wyprawa do Bułgarii samolotem jest przyjemna, a lot krótki - trwa około 1 h 40 min.

Ubezpieczenie

W cenę oferty biura podróży wliczone jest zwykle podstawowe ubezpieczenie. I najczęściej - jeśli nie jesteśmy pechowcami i nie posiadamy dzieci - wystarczy.

W przypadku podróżowania z dziećmi warto rozważyć wykupienie poszerzonej opcji, np. uwzględniającej zwrot 100 proc. kosztów w przypadku rezygnacji z wyjazdu.

Dla rodziny pięcioosobowej takie pakietowe ubezpieczenie to koszt około 350 zł (wyjazd tygodniowy; ceny różnią się w zależności od ubezpieczyciela)

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze na odległość hotelu od plaży - pod warunkiem, że lubimy wypoczywać nad morzem, a nie tylko przy basenie.

Część bułgarskich kompleksów hotelowych jest wyposażona w mini-aquaparki. Jeśli trafimy do hotelu, w którym dla dzieci przygotowano brodzik z jedną zjeżdżalnią, a naszym dzieciom to nie wystarcza, w pobliżu Słonecznego Brzegu i Nesebyru znajdziemy tego typu obiekty, w których można spędzić cały dzień.

Chwilę relaksu zapewnią też rodzicom przewidziane dla dzieci wieczorne animacje. W Bułgarii takie zajęcia dla dzieci są prowadzone najczęściej w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim.

W niektórych hotelach funkcjonują kluby dla dzieci. Można z nich korzystać za dodatkową opłatą.

Zwiedzamy!

Na południe od Słonecznego Brzegu znajduje się Nesebyr. To malownicze miasteczko zostało założone ponad 3 tys. lat temu przez Traków - wtedy funkcjonowało pod nazwą Mesambria.

Na długim i wąskim pasie lądu, łączącym starą część miasta z nową, znajdują się charakterystyczne, wręcz pocztówkowe znaki rozpoznawcze miasta - zabytkowy wiatrak oraz pomnik.

O charakterystycznych dla tego miejsca wiatrakach, jak i budownictwie dowiemy się więcej w lokalnym Muzeum Etnograficznym. Choć kolekcja zgromadzonych w nim eksponatów nie jest zbyt bogata, warto tam zajrzeć, by poznać nie tylko historię Nesebyru, ale i zobaczyć, jak od środka wyglądały wznoszone w okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego domy, składające się z kamiennego parteru i drewnianego piętra.

Jeśli wypoczywamy w Słonecznym Brzegu, warto skorzystać z kolejki, która zawiezie nas do Nesebyru (bilet dla osoby dorosłej to koszt około 6 zł, dla dziecka - około 2 zł). To dodatkowa i niedroga atrakcja dla dzieci. Droga, którą porusza się kolejka, wije się zacienionymi alejkami Słonecznego Brzegu. Końcówka trasy to miły przejazd promenadą z fantastycznym widokiem na długą plażę Słonecznego Brzegu i Święty Włas.

Do starego miasta wchodzi się przez wzniesioną w V wieku bizantyńską bramę obronną. Zaraz za nią, po prawej stronie, znajduje się Muzeum Archeologiczne, w którym można kupić bilet łączony, upoważniający do wejścia do kilku muzeów. Tych, którzy chcieliby odwiedzić miasteczko w niedzielę, uprzedzamy, że informacja turystyczna, jak i część muzeów, jest wtedy zamknięta.

W starym Nesebyrze znajduje się kilkanaście cerkwi. Do wielu z nich można wejść, inne czekają na renowację.

W kolejnym nadmorskim miasteczku - Pomorie - słynącym głównie z Jeziora Pomorijskiego i jego słynnych błot o leczniczych właściwościach znajdziemy również winnicę, którą można zwiedzać.

Święty Włas (Sveti Vlas) to malownicza miejscowość nadmorska, położona kilka kilometrów na północ od Słonecznego Brzegu, przyjemna alternatywa dla tych, którzy cenią sobie spokój, piękne okolice, a do wypoczynku nie są im potrzebne promenady z dyskotekami, salonami tatuażu czy klubami go-go.

Główna plaża w tej miejscowości jest szeroka, piaszczysta, a wejście do morza łagodne. W miasteczku tym znajduje się piękna marina. Otaczają ją najdroższe hotele w tej lokalizacji.

Na północ od Sveti Vlas znajduje się Elenite - "hotelowe osiedle". Nie znajdziemy tu nic interesującego poza plażą, strzelistymi hotelami stylizowanymi na zamki oraz kilkoma barami. Plaża w Elenite tylko częściowo jest piaszczysta - jej pozostałe odcinki są kamieniste.

Miłośnicy miejskich klimatów mogą wypoczywać po prostu w Burgas. Atrakcyjna, szeroka plaża jest dobrze zorganizowana, a wydzielone na niej strefy przeznaczone do siatkówki czy tenisa będą miłą niespodzianką dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek.

Do plaży w Burgas, usytuowanej niedaleko portu, dociera się zacienionymi alejkami miejskiego parku. To właśnie rozległe parki i położenie w pobliżu trzech jezior lagunowych - Atanasowskiego, Mandrenskliego i Burgaskiego - sprawiają, że nawet czwarte co do wielkości miasto Bułgarii może się wydać atrakcyjnym miejscem na wakacje.

Położony na południe od Burgas Sozopol, a przede wszystkim jego stara, zabytkowa część, to miejsce, które, podobnie jak stary Nesebyr, warto odwiedzić, by odpocząć od zatłoczonych plaż i nasycić wzrok widokiem wąskich uliczek, zawieszonych na klifach restauracji i pachnących starym drewnem zabudowań.

Miasto to zostało założone przez Greków z Miletu 6 wieków przed naszą erą. Wówczas funkcjonowało pod nazwą Apollonia. W Sozopolu znajdują się dwie główne plaże, a ze starej części tego miasta roztacza się widok na wyspy św. Jana i św. Piotra.

Warto wiedzieć przed wyjazdem

Aby dostać się do Bułgarii, wystarczy zabrać ze sobą dowód osobisty. Jeśli jednak planujemy wycieczkę do Stambułu, należy zabrać ze sobą paszport.

Walutą obowiązującą na terenie Bułgarii jest lew (1 lew to w przybliżeniu 2 zł). Walutę należy wymieniać z głową i w sprawdzonych miejscach. Niektóre kantory pobierają prowizję, inne oferują różne ceny zakupu i sprzedaży (do określonej kwoty i powyżej), a niektóre - na co zwracają na forach internetowych uwagę turyści - zamieniają kolejność cyfr po przecinku.

Zmęczony bułgarskim słońcem turysta nie zawsze się zorientuje, że został wprowadzony w błąd. Należy pamiętać, że dopiero podpisanie wydruku w kantorze jest równoznaczne z zawarciem transakcji. Jeśli przed podpisaniem zauważymy, ze zostaliśmy oszukani, mamy prawo wycofać się z transakcji. Są to jednak skrajne przypadki.

Opłacalne jest wypłacanie pieniędzy z bankomatu (przed wyjazdem należy oczywiście sprawdzić wysokość prowizji) oraz płacenie kartą.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia posiadacza do korzystania z podstawowych usług medycznych. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie publicznej służby zdrowia. Jeśli zależy nam na możliwości skorzystania z prywatnych placówek  w razie potrzeby, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie - nie jest to duży koszt. Może się okazać, że za 2 tygodnie zapłacimy około 70 zł /osobę -już z OC i ubezpieczeniem bagażu.

Toalety publiczne są płatne. W Bułgarii zapłacimy również za skorzystanie z plażowego toy-toya.

Najlepsze tematy