Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:20

04:26 20:39

03:07 16:13

15°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr W 17 km/h
31
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
74% normy
pm 10
52% normy
Jutro 16°C 8°C
Sobota 14°C 8°C

Najpiękniejsze plaże

Taormina - sycylijskie Monte Carlo

Taormina nie bez powodu nazywana jest "perłą Sycylii". Miłośnicy podróży nazywają ją także sycylijskim Monte Carlo. Turyści przyjeżdżają tu bardzo chętnie, a miasto, nad którym góruje Etna, zapada w pamięć na tyle, że chce się tu wracać. Co sprawia, że właśnie to miejsce na mapie świata jest tak wyjątkowe? Przedmiotem fotozagadki numer 14 była Sycylia.

Kolonizowana ciągle od nowa Sycylia nosi na sobie piętno odciśnięte przez Arabów, Normanów, Szwabów i Hiszpanów. W dzisiejszych czasach najbardziej można tam odczuć jednak wpływy greckie. 

Ta największa na Morzu Śródziemnym wyspa podzielona jest na 9 prowincji, wśród których znajdują się: Palermo, Katania, Syrakuzy, Trapani, Ragusa, Caltanissetta, Agrigento, Enna i Mesyna. Na tę ostatnią powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli ma być mowa o Taorminie. 

Taormina leży w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii.

Reklama

Gdzie nocować?

Faktem jest, że Taormina jest jednym z najbardziej luksusowych miejsc na mapie Sycylii. Zauważymy to natychmiast po dotarciu do miasta. Już po pierwszym spacerze uliczkami położonymi pomiędzy luksusowymi willami, możemy poczuć się nieco nieswojo. Jednak dobre wieści są takie, że niektóre z tych budynków są na wynajem. 

Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taką opcję, mamy do wyboru jeszcze co najmniej kilkadziesiąt propozycji noclegów. Na portalu airbnb znajdziemy mieszkania, których ceny za nocleg wahają się od 90 zł do ponad 500 zł. W miejscowości znajdziemy także różnego typu hotele. Wśród tych najciekawszych warto wymienić trzy miejsca:

GRAND HOTEL TIMEO

Ten luksusowy hotel ma najbardziej spektakularne położenie, znajdziemy go na końcu Via Teatro Greco, właśnie tuż poniżej greckiego teatru. Hotel dysponuje także wspaniałym tarasem widokowym. 

VILLA DUCALE

Hotel jest położony przy Via Leonardo da Vinci 60 i jest jedną z najciekawszych propozycji, jakie oferuje Taormina. To atrakcyjne i stosunkowo niedrogie miejsce. W pokojach znajdziemy imponujące żeliwne łóżka.  

VILLA BELVEDERE

Leży przy Via Bagnoli Croci 79. Hotel działa od 1902 roku, co jesteśmy w stanie wyczuć już po przekroczeniu jego progu. Właściciele dbają o to, aby panująca tam atmosfera była rodzinna.

Co warto zobaczyć?

Teatr grecki

W każdym możliwym miejscu miasta natkniemy się na drogowskazy prowadzące do jednej z najciekawszych atrakcji, jakie ma do zaoferowania Taormina - teatru greckiego. Znajdziemy go na końcu Via Teatro Greco. 

Budowa teatru została rozpoczęta przez Greków, jednak jego konstrukcję unowocześniali już Rzymianie. Teatr położony w Taorminie jest drugim co do wielkości tego typu obiektem na Sycylii, swoją wielkością przebija go tylko teatr w Syrakuzach. 

Teatr jest wykuty w zboczu góry, a dzięki wspaniałym widokom, jakie się z niego rozciągają, możemy podziwiać panoramę południowej Kalabrii, wybrzeże Sycylii i Etnę. Na teren teatru wejdziemy codziennie, po 9 rano. 

Piękne ogrody

Ogrody publiczne są jednym z najbardziej urokliwych miejsc w mieście. Te zielone płuca miasteczka są wypełnione bujną roślinnością. Rosną tam palmy i kaktusy, a duża ilość kwiatów, które kwitną zwłaszcza w okresie letnim, zadowoli oczy nawet najbardziej wymagającego turysty. 

Mieszkańcy Taorminy mogą się szczycić pięknem ogrodów dzięki Lady Florence Trevelyan, która musiała uciekać z Wielkiej Brytanii po tym, jak wdała się w romans z królem Anglii Edwardem VII. Trevelyan po przybyciu na wyspę poślubiła jej burmistrza, słynnego lekarza Salvatora Cacciola. Później zażyczyła sobie kawałka ziemi, na którym mogłaby się oddawać swojej pasji, którą było ogrodnictwo. Lady nie miała oporów przed eksperymentami. W ogrodach sadziła nawet rośliny, które nie były typowe dla sycylijskiego klimatu. 

Ogród jest oficjalnie własnością miasta od 1922 roku, a w jego wnętrzu wciąż można podziwiać poszczególne konstrukcje wykonane przez Lady Trevelyan.

Katedra w Taorminie

Historia katedry w Taorminie sięga XIII wieku. Później kościół był kilkakrotnie przebudowywany. Miało to miejsce w XV, XVI i XVIII wieku. W kościele można znaleźć dzieła sięgające od okresu bizantyjskiego, aż do renesansu i baroku. Do katedry wejdziemy bezpłatnie w godzinach między 8:30 a 20:00. Przed katedrą stoi przepiękna fontanna, na którą również warto zwrócić uwagę. 

Aby zwiedzić katedrę nie trzeba wcale planować wycieczki z wyprzedzeniem. Znajduje się ona bowiem tuż przy Corso Umberto, drodze, którą każdego dnia przemieszczają się setki turystów, bo to właśnie przy niej toczy się życie na Taorminie. Przy Corso Umberto znajdziemy także wszelkie potrzebne punkty usługowe, restauracje, lodziarnie, hotele czy sklepy. 

Wino, wino i jeszcze raz wino...

...to jedna z największych zalet Taorminy. Produkcja wina jest głęboko zakorzenioną tradycją wśród mieszkańców miasta. Po spacerze wąskimi uliczkami, które niejednokrotnie prowadzą właśnie przez winnicę, warto odpocząć na chwilę, delektując się smakiem trunku, który jest "znakiem firmowym" Taorminy.

Za 50 dolarów przewodnicy oferują także specjalną atrakcję, która jest "transakcją wiązaną". Za tę kwotę można odwiedzić włoską operę, aby tam delektować się dźwiękami muzyki, po to, aby po koncercie pójść na degustację wspaniałego wina. Właściciele miejsc, w których odbywają się degustacje chętnie dzielą się historią swoich winnic, a także zdradzają sekrety związane z produkcją wina. 

Ważne informacje:

Waluta, która obowiązuje w Taorminie, to euro (aktualny kurs: 4,35 zł). 

Najszybciej do miasta dotrzemy płatną autostradą, która nosi oznaczenie A18. Jeśli nie mamy samochodu, szybko dotrzemy tu także komunikacją miejską, która kursuje z lotniska w Katanii. 

Ceny w Taorminie są stosunkowo wysokie. Tutaj tradycyjnie sprawdza się rada dotycząca tego, aby zawsze jeść jak najdalej od centrum. Tam ceny będą niższe. 

Sezon w tym pięknym miejscu trwa od wczesnej wiosny, a kończy się późną jesienią. Jeśli chcielibyście jednak odwiedzić Taorminę w krańcowych jego miesiącach, będzie wam potrzebny parasol. Gwałtownych opadów deszczu można się tam spodziewać właśnie końcem jesieni i początkiem wiosny.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy