Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Słoneczne Pamporowo. Dla miłośników szusowania i opalania

Bułgaria nie powinna się kojarzyć tylko z letnim wypoczynkiem. Znajdziemy tam również fantastyczne miejsca, w których można uprawiać sporty zimowe. Tym razem przedstawiamy ośrodek Pamporowo.


***

Reklama

ROZWIĄZANIE FOTOZAGADKI Z 16 LUTEGO:

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na powyższej fotografii, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Prawidłowa odpowiedź to:  Pamporowo (Bułgaria)

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu został Przemysław Dębiński.

Gratulujemy!

***

Pamporowo to - obok ośrodka Bansko (tutaj znajdziesz więcej informacji na ten temat) - drugi słynny zimowy kurort w Bułgarii. Jest usytuowany w paśmie Rodopów.

Jeśli poszukujemy miejsca, w którym chcemy nie tylko poszusować na dobrych stokach, ale również się opalić, to jest to idealne miejsce, ponieważ przez jedną trzecią roku jest tam słonecznie.

Sezon zaczyna się w grudniu i trwa do połowy wiosny - czasem nawet do maja, jeśli warunki pogodowe są sprzyjające.

Trasy zjazdowe

Trasy narciarskie w tym ośrodku mają różne stopnie trudności. Od długich i łagodnych zielonych tras dla początkujących, przez niebieskie i czerwone stoki dla zaawansowanych, po czarne trasy dla profesjonalistów.

Najwięcej jest tras zielonych i niebieskich, co czyni ten kurort odpowiednim dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami czy snowboardem.

Trasy narciarskie są dobrze przygotowane. Zarówno infrastruktura, jak i dodatkowe usługi są na tyle rozwinięte, że zadowolą nawet wybrednego bywalca stoku.

W ośrodku znajdziemy również wiele wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz szkółek, w których wykwalifikowani instruktorzy nauczą nas poruszać się po stoku na wybranym sprzęcie.

Trasy biegowe

Całkowita długość wszystkich tras zjazdowych to 37 km. Do tego dochodzą trasy do uprawiania narciarstwa biegowego - o łącznej długości około 27 km.

Pamporowo jest wyjątkowym miejscem dla miłośników biegówek. Oferuje blisko 30 km przebiegających przez fantastyczne lasy tras.

Łatwo tam zaplanować biegową wycieczkę, ponieważ  wszystkie trasy zaczynają się na szczycie Śnieżanka (1926 m n.p.m.). Słynną wieżę telewizyjną ustawioną na tym właśnie szczycie widać z każdego zakątka kurortu.

Jazda nocna

Miłośnicy nocnej jazdy na nartach i deskach znajdą tam również dobrze doświetlone stoki. Wieczorem pojeździmy na Śnieżance (wyciąg krzesełkowy, czteroosobowy + orczyk dwuosobowy).

Górka ta jest jednak uznawana za trudną, więc polecamy ją bardziej zaawansowanym narciarzom i snowboardzistom. Karnety wieczorne uprawniają do jazdy między godz. 18 a 22:30.

Atrakcje dla snowboardzistów

Pamporowo oferuje również doskonałe warunki dla snowboardzistów. Half pipe, liczący 105 metrów długości, jest miejscem, w którym odbywają się liczne zawody.

Na terenie kurortu znajduje się również Fun Park z atrakcjami dla snowboardzistów i narciarzy szukających większych wrażeń. Osobne miejsca na terenie Fun Parku przeznaczono dla początkujących, osobne dla wytrawnych sportowców.

Dla dzieci

W tym bułgarskim kurorcie doskonale poczują się osoby początkujące. Oznacza to również przyjazne warunki dla dzieci. W ośrodku regularnie organizowane są bowiem zawody dla najmłodszych.

Wydzielono również osobny obszar dla maluchów - tzw. przedszkole narciarskie, przeznaczony dla dzieci w wieku 4-7 lat. Można tam wykupić miejsce na pół dnia, 3, 6 lub 9 dni - z wyżywieniem lub bez.

Cennik

Zainteresowani mogą kupić karnet na pół dnia - do wyboru jest jazda przedpołudniowa (od 8:45 do 12:30) lub popołudniowa (od 12:30 do 16:30).

Przy zakupie skipassów na więcej niż 3 dni otrzymuje się gratis karnet na jazdę wieczorną.

Waluta, kantory i ubezpieczenie

Walutą obowiązującą na terenie Bułgarii jest lew (1 lew to w przybliżeniu 2 zł). Walutę należy wymieniać z głową i w sprawdzonych miejscach. Niektóre kantory pobierają prowizję, inne oferują różne ceny zakupu i sprzedaży (do określonej kwoty i powyżej), a niektóre - na co zwracają na forach internetowych uwagę turyści - zamieniają kolejność cyfr po przecinku.

Turysta nie zawsze się zorientuje, że został wprowadzony w błąd. Należy pamiętać, że dopiero podpisanie wydruku w kantorze jest równoznaczne z zawarciem transakcji. Jeśli przed podpisaniem zauważymy, ze zostaliśmy oszukani, mamy prawo wycofać się z transakcji. Są to jednak skrajne przypadki.

Opłacalne jest wypłacanie pieniędzy z bankomatu (przed wyjazdem należy oczywiście sprawdzić wysokość prowizji) oraz płacenie kartą.

Zdrowie

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia posiadacza do korzystania z podstawowych usług medycznych. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie publicznej służby zdrowia.

Jeśli zależy nam na możliwości skorzystania z prywatnych placówek , warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie - nie jest to duży koszt. Może się okazać, że za 2 tygodnie zapłacimy około 70 zł /osobę -już z OC i ubezpieczeniem bagażu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bułgarskie Bansko i 22 km tras narciarskich