Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Schladming - bajkowe widoki i świetne trasy. Narciarski raj

Austriacki Schladming spełnia wszystkie kryteria doskonałego miejsca przeznaczonego na zimowy wypoczynek, w którym każdy miłośnik białego szaleństwa znajdzie coś dla siebie. Świetna infrastruktura, idealna lokalizacja, setki kilometrów szerokich tras i bajkowe widoki to wystarczająca rekomendacja. A jeśli dołączymy do tego jeszcze sieć hoteli, restauracji i barów, w których można dobrze odpocząć, pysznie zjeść i nieźle się pobawić, to już wiemy, że wahać się, czy aby na pewno tu przyjechać, nie warto.

ROZWIĄZANIE FOTOZAGADKI Z 29 LUTEGO 2016 ROKU:

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na powyższej fotografii, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Reklama


Prawidłowa odpowiedź to: Schladming (Austria)

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu został:  pan Grzegorz.

Gratulujemy!

Atuty położonego w północno-zachodniej Styrii ośrodka narciarskiego są szeroko znane i zostały rozpowszechnione  na świecie. Docenili go między innymi pomysłodawcy zimowych imprez sportowych, którzy zorganizowali tutaj w 1999 roku Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Zresztą takiemu wyborowi trudno się dziwić. Region Schladming Dachstein może pochwalić się niemalże idealnym system tras przeznaczonych do narciarstwa biegowego , które zajmują łącznie około 350 kilometrów.

Ośrodek nie ogranicza się jednak do atrakcji przeznaczonych dla świetnie obznajomionych w sztuce narciarskiej. Posiada także bogatą ofertę skierowaną między innymi do rodzin z dziećmi, jak i tych chcących zdobyć szlify w trudnym, a bywa, że i kapryśnym zimowym hobby.

Jak dojechać do Schladming

Walorem Schladming jest również bardzo dogodna lokalizacja. Jest najbliżej położonym polskiej

granicy dużym ośrodek narciarskim.  Dojazd z Krakowa zajmuje zaledwie siedem do siedmiu i pół godziny. W dodatku można podróżować w bardzo komfortowych warunkach, bo nowoczesną trasą.

Jak najszybciej tam trafić? Najlepiej jechać przez Ostrawę, Brno, Wiedeń, a następnie kierować się na Graz autostradą 2, następnie zjechać na S6, a potem A9 w kierunku

Salzburga. Tam już pojawiają się oznaczenia i trafić do Schladming nie jest trudno. Podróż przebiega bardzo szybko, ale należy pamiętać, że każdy kierowca

musi nabyć winietę , aby móc pokonać czeskie i austriackie trasy.

Gdzie szukać noclegów

Z noclegiem, podobnie jak z dojazdem do Schladming, też nie powinno być większych problemów. Do dyspozycji turystów -  w zależność od zasobności ich portfeli - dostępne są zarówno komfortowe hotele i jak i tańsze apartamenty położone zarówno bliżej jak i dalej stacji narciarskich.

Jeśli ktoś zdecyduje się na ostatni wariant nie powinien mieć problemów z dotarciem na trasy.  Ośrodek oferuje bowiem sieć skibusów, zatem w szybki sposób 

można się dostać zarówno z jak i na stoki.

Klimatyczny rynek i nastrojowe uliczki

Dawne górnicze miasteczko, jakim jest Schladming, doskonale wykorzystało swój potencjał oraz bogactwo naturalne i zainwestowało w rozwój bazy turystycznej. Na dzień dzisiejszy siedmiotysięczna społeczność utrzymuje się  - zwłaszcza zimą – głównie z turystyki.  W sercu miasteczka znajdziemy klimatyczny rynek upstrzony sklepikami oraz restauracjami. Wokół niego wije się też kilka nastrojowych uliczek. W razie wyższej konieczności możemy także liczyć na zakupy - i to nawet w godzinach nocnych - w miejscowym supermarkecie.
Jeśli ktoś zdecyduje się na podróżowanie własnym środkiem lokomocji  pomiędzy miejscem noclegu a stokami nie powinien mieć powodów do narzekań, bo pod stacjami narciarskim można liczyć nawet na bezpłatne miejsca postojowe.

Kochający uroki życia też znajdą coś dla siebie

Miasteczko ma również bogatą ofertę dla turystów lubiących korzystać z uroków życia. Miejsca rozrywkowe skupione są wokół dolnej stacji kolejki Planai. Można w nich się napić, zjeść coś dobrego , no i oczywiście potańczyć. To ostatnie zapewni między innymi lokal Tienne. 

Dla ceniących ruch, a przede wszystkim dla dzieciaków miasteczko ma do zaoferowania szereg atrakcji w miejscowym parku wodnym.  Można w nim nie tylko popływać i poszaleć w wodzie, ale także skorzystać z sauny i z jacuzzi.

Bogactwo tras o zróżnicowanej trudności

Na co mogą liczyć w Schladming narciarze? Z pewnością na bogactwo tras i to o zróżnicowanej trudności. Schladming Planai jest częścią regionu Skiamade. Jego atutem jest  świetna lokalizacja – pomiędzy każdą większą górą, a w sumie są tam tego typu cztery -  możemy przemieszczać się bardzo szybko.

Najbardziej zjawiskowo i okazale prezentuje się góra Planai. Mieści się na niej 26 wyciągów i 64 kilometrów tras. Z miasteczka Schladming można dostać się dwoma kolejkami gondolowymi  - Planai i Golden. Do ośrodka zalicza się również wyciągi na górze Hochwurzen. Kolejką Planai można dostać się niemal pod sam szczyt, a stąd można z kolei dotrzeć niemal w każdy zakątek tej góry,  korzystając z wielu tras.

Na trasach mogą wyszaleć się zarówno wprawni narciarze, jak i mniej obznajomieni w sztuce szusowania. Po sportowych wyczynach można złapać oddech, nabrać sił i posilić się w restauracjach czy barach zlokalizowanych na stokach. Co ciekawe, niektóre z nich oferują nawet opcję zjazdu skuterem zamiast na nartach...


Ceny skipass Schladming


Cena dla juniora od 36,50 Euro za dzień

Cena dla dorosłych 48,5 Euro za dzień

Dostępne są różne wersje karnetów dziennych lub godzinnych.

Na skipassie możemy korzystać ze wszystkich ośrodków SkiAmade.

Schladming dysponuje wszystkim, o czym marzyć może wielbiciel zimowego szaleństwa: nowoczesne wyciągi, podgrzewane kanapy, szerokie i naśnieżanie trasy. Co więcej, wszędzie wokół rozciągają się naprawdę bajkowe widoki.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!