Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Nassfeld - mnóstwo słońca, gwarancja śniegu i bajkowe widoki

Jeśli uwielbiasz szusować i marzysz o zimowym wypoczynku w miejscu, w którym na słońce i śnieg możesz liczyć przez cały sezon, powinieneś postawić na Nassfeld. Ten największy w Karyntii ośrodek narciarski poza doskonałą pogodą ma w swojej ofercie supernowoczesne wyciągi, szerokie trasy i - rzecz jasna - bajkowe widoki. Daj się ponieść przygodzie, a z pewnością nie będziesz rozczarowany.

Bohaterem fotozagadki numer 6 było Nassfeld

***

Reklama

O Nassfeld zwykło się mówić, że potrafi zaspokoić potrzeby nawet tych najbardziej wymagających. Bo tutaj znajdziesz wszystko to, czego tylko dusza zapragnie, a nawet o wiele więcej. Na ciekawostki przyjdzie jednak czas, zacznijmy od tego, jak do tego narciarskiego raju trafić.

Największy ośrodek w Karyntii

Nassfeld to ośrodek narciarski zlokalizowany w Austrii, a konkretnie w kraju związkowym, czyli w Karyntii. Położony jest w Alpach Karnickich; na wysokości 1500 metrów n.p.m. Tuż za Nassfeld, a właściwie za Sonnenalpen Nassfeld - bo tak brzmi pełna nazwa miejscowości - znajduje się przejście graniczne prowadzące do Włoch. Wiedzie do niego bardzo kręta i stroma droga.

Nassfeld - narciarski raj

Nassfeld spełnia wszystkie kryteria miejsca wymarzonego dla narciarzy. Znajduje się tam 28 wyciągów (w tym dwa podwójne) oraz 110 kilometrów tras narciarskich. Najdłuższą, sięgającą nawet 7,2 km, trasą jest Carnia. W ośrodku narciarskim znajduje się też najdłuższa w Alpach kolej gondolowa Millenium Express, która została zbudowana w latach 1999-2000.

Co ciekawe, kolej składa się z trzech odcinków, będących również samodzielnymi kolejami gondolowymi. Początkową stacją kolei jest położony na wysokości 614 metrów nad poziomem morza Tropolach z kolei stacjami pośrednimi są - Gmanberg (1020 m.n.p.m) oraz Tressdorferalm (1590 m.n.p.m). Stacją końcową jest Kofelplatz-Madritsche. Długość całej kolei sięga 6001 metrów. Cały przejazd zajmuje natomiast około 19 minut.

Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie

Jeśli chodzi o bazę noclegową w Nassfeld, to każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Miłośnicy klimatycznych miejsc mogą zakwaterować się w domkach i pensjonatach. Z kolei zwolennicy gwarnej atmosfery mogą przebierać w hotelach niemal jak w ulęgałkach, począwszy od tych zaliczających się do średnio standardowych, aż na tych ekskluzywnych skończywszy. Stali bywalcy ośrodka narciarskiego najczęściej wybierają noclegi w Tropolach, które kuszą niezliczoną ilością pensjonatów i hoteli.  

Co więcej, niektóre hotele oferują opcję: zapinam narty i wychodzę na stok. Do takich należy między innymi zlokalizowany na granicy z Włochami Hotel Berghof - wystarczy przejść przez ulicę i wyciągiem orczykowym, dostać się na stok krzesełkowy - jak i Hotel Falkensteiner Sonnenaplpen.

Najlepiej do Nassfeld dostać się samochodem

Najszybciej do Nassfeld dostaniemy się samochodem. Najlepiej kierować się autostradą A2 na Graz, minąć Klagenfurt i Villach, a następnie wybrać drogę 111. Jazda samochodem z Krakowa zajmie około osiem i pół godziny. Gród Kraka dzieli od Nassfeld dystans około 880 kilometrów.

Na śnieg można tutaj liczyć od listopada do kwietnia

Do największych walorów ośrodka narciarskiego należy wyjątkowy mikroklimat, który dla wielu miłośników szusowania jest wystarczającą rekomendacją. W ostatnich latach na przełęczy Nassfeld spadło średnio 7-metrów śniegu. Przysłowiową wisienką na torcie jest ponadprzeciętna liczba słonecznych dni.

Na śnieg można liczyć w Nassfeld od listopada do połowy kwietnia. Białe krajobrazy są zasługą dominujących tutaj niżów znad Adriatyku. Towarzyszące im opady śniegu spowodowały, że Nassfeld zyskało zaszczytny tytuł "śnieżnej jamy" wschodnich Alp.

Gdyby jednak pogoda niespodziewanie urządziła psikusa, inicjatywę przejmą niezawodne armatki śnieżne, obejmujące swym zasięgiem całe stoki. Korzystne położenie i nowoczesna infrastruktura przyniosły Nassfeld kilka wyróżnień, w tym miejsce wśród dziesiątki najlepszych terenów narciarskich w Austrii.

Narciarska kraina pełna niespodzianek

W Nassfeld coś dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak i ci ambitniejsi narciarze. Na dwóch trasach Skimovie można podążyć śladami światowej elity zawodowych narciarzy. Każdy triumfalny przejazd rejestrują kamery video. Słoneczne punkty (Sonnen-Spots) pomagają przez cały dzień ogrzewać się w promieniach słońca. Z kolei Kino Nassfeld to miejsce, w którym można sobie zrobić najpiękniejsze zdjęcie z panoramą Alp w tle. Oczywiście nie brakuje też "klasycznych" atrakcji, takich jak snowpark. 

Dzięki swoim rozlicznym walorom Nassfeld zapewniło sobie poczesne miejsce w pierwszej dziesiątce terenów narciarskich w Austrii. Na renomę ośrodka wpłynęły z pewnością zapierająca dech w piersiach panorama południowych Alp, austriacka serdeczność gospodarzy i ich włoski luz.

Nassfeld w liczbach

- 110 km doskonale przygotowanych stoków, w tym 11 km trudnych tras, 69 km tras o średnim stopniu trudności i 30 km łatwych

- 30 nowoczesnych kolejek i wyciągów

- 25 schronisk narciarskich i górskich restauracji

- największy słoneczny taras w Alpach

- tereny do freeride’u, snowpark, funslope i trasy "ski movie"

- 3 tereny do nauki jazdy na nartach dla dzieci

- sanki, biegi narciarskie, skitouring, wędrówki na rakietach śnieżnych