Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Lodowiec Hintertux, czyli narciarska fiesta 365 dni w roku

To jedyny taki ośrodek narciarski w całej Austrii. Po znakomicie przygotowanych trasach lodowca Hintertux narciarze mogą jeździć przez 365 dni w roku. Nawet najbardziej wymagający turyści znajdą tu dla siebie receptę na wymarzony wypoczynek.

ROZWIĄZANIE ZAGADKI Z 4 LUTEGO:

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na powyższej fotografii, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Reklama

Prawidłowa odpowiedź to: Lodowiec Hintertux (Austria).

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu został: Rafał Staszewski.

Gratulujemy!

***

Lodowiec zlokalizowany jest w tyrolskim powiecie Tux, w okolicach doliny Zillertal. To wyjątkowo malownicza część Austrii. Dolina otoczona jest górami i lodowcami, nic zatem dziwnego, że znajduje się na czele urlopowych destynacji Austriaków, zarówno w zimie jak i lecie.  

W lecie kwitnie tu turystyka górska (w równym stopniu piesza co rowerowa), ale też fani narciarstwa znajdą coś dla siebie. To bowiem jedyny ośrodek narciarski w całej Austrii, gdzie na nartach czy snowboardzie - na wyżej położonych trasach -  można jeździć 365 dni w roku.

A jest po czym!

Dziesiątki kilometrów tras

Lodowiec Hintertux oferuje 86 km tras narciarskich o zróżnicowanym stopniu trudności (23 km tras łatwych, 47 km dla średniozaawansowanych i  16 km dla wytrawnych narciarzy). Najwięcej atrakcji czeka turystów w wysokim sezonie - od pierwszych dni grudnia do połowy kwietnia.

W tym czasie z połączenia stoków m.in. lodowca Hintertux, Eggalm i Raskogel powstaje Zillertal 3000, czyli "narciarski i lodowcowy świat" - jak rekomendują gospodarze na swojej stronie internetowej.

Rzeczywiście, jest się czym pochwalić: 245 km tras, 77 nowoczesnych wyciągów, i łączny obszar stoków o powierzchni 800 hektarów. A to wszystko z jednym karnetem w kieszeni.

Sporo atrakcji czeka również najmłodszych narciarzy. W ośrodku działa szkółka narciarska, jest oddzielny teren zabaw dla dzieci, jak również - to dla nastolatków i starszych fanów zimowego szaleństwa - specjalne funparki.

Dodatkowego smaczku dodają zapierające dech w piersi widoki. Najwyżej położone wyciągi wywożą narciarzy na wysokość 3250 metrów. Znajduje się tam specjalna platforma i punkt widokowy.

To idealne miejsce na podziwianie górskiej panoramy i uzupełnienie domowych albumów cennymi i pamiątkowymi zdjęciami.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Wielką zaletą tutejszej infrastruktury jest to, że została ona zaprojektowana na potrzeby osób niepełnosprawnych. Uprawiające narciarstwo osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich (mono ski, jazda na specjalnych wózkach) wyjadą zarówno na niższe partie lodowca, jak i na wspomnianą wyżej platformę widokową.

W 2005 roku za zaangażowanie na rzecz równych szans osób niepełnosprawnych region lodowca Hintertux otrzymał wyróżnienie od władz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego.

Dostępność śniegu przez 365 dni w roku sprawia, że lodowiec Hintertux często na miejsce treningów wybierają sportowcy uprawiający sporty zimowe. To miłe uczucie, kiedy wypoczywasz na wczasach w towarzystwie medalistów olimpijskich. Tam jest to możliwe.

Zalety lodowca doceniają turyści, co roku tłumnie przybywając na tutejsze stoki, ale nie tylko. Przed pięcioma laty branżowy serwis internetowy Ski Resort wybrał Hintertux "najlepszym lodowcowym miejscem narciarskim na świecie".

Zakwaterowanie i wyżywienie

W okolicach lodowca Hintertux obowiązuje zasada doskonale znana w każdym kurorcie narciarskim na świecie: im bliżej dolnej stacji kolejki się znajdujemy, tym więcej zapłacimy za zakwaterowanie. Warto sprawdzić oferty pobliskich miejscowości, żeby zaoszczędzić trochę euro na karnety.

Do stacji kolejki bez problemu dotrzemy samochodem. Parking jest przestronny i bezpłatny. Kursują również specjalne busiki.

Lokali gastronomicznych w okolicy jest pod dostatkiem. Oferują tradycyjną kuchnię regionalną, dania austriackie, a także międzynarodowe. Każdy znajdzie zatem coś odpowiedniego dla siebie. Najkorzystniej cenowo wychodzi oczywiście dostęp do gotowania i przygotowywanie posiłków na własną rękę, co w dobrze wyposażonych apartamentach zazwyczaj jest możliwe.

Kto zgłodnieje w trakcie jazdy, może posilić się w jednej z tutejszych restauracji. Na samym lodowcu, w najbliższym sąsiedztwie tras, jest ich aż sześć.

Atrakcje w okolicy

Zimowy wypoczynek to oczywiście nie tylko szaleństwa na narciarskich stokach. W wiosce Hintertux znajdziemy najwyżej położone w Europie źródła lecznicze, ofertę zabiegów spa i odnowy biologicznej przygotowują także miejscowe hotele i apartamentowce. To samo dotyczy basenów czy sauny.

Warto odwiedzić również Spannagel, największą naturalną jaskinię w Alpach Centralnych. Ma blisko 10 km długości, a po jej zakamarkach oprowadzają doświadczeni przewodnicy.

Niezapomnianych doznań dostarcza również wizyta w naturalnym pałacu lodowym, znajdującym się w wewnątrz lodowca Hintertux. Zwiedzanie efektownie podświetlanej jaskini trwa około godziny. Pałac otwarty jest przez cały rok. Uwaga: ze względu na oblodzenie i związany z tym "poziom trudności zwiedzania" wstęp dla dzieci powyżej szóstego roku życia.

A po zmroku? Można odpocząć, żeby nabrać sił na kolejny dzień na stoku, albo rzucić się w wir nocnego życia, tętniącego u stóp lodowca. Dyskotek, knajp i imprez nie brakuje tu, tak jak śniegu na najwyższych trasach - przez 365 dni w roku.

Udanego wypoczynku!

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!