Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Kotelnica Białczańska - najlepszy polski ośrodek narciarski

Białka Tatrzańska - który polski fan zimowych sportów nie zna tej miejscowości? Znajdujący się tam kompleks Kotelnica Białczańska to ponad czterdzieści hektarów górzystych terenów przyciągających co sezon tłumy narciarzy i snowboardzistów.

Rozwiązaniem fotozagadki numer 13 jest Kotelnica Białczańska.

Kotelnica Białczańska została w listopadzie uhonorowana nagrodą World Ski Award dla najlepszego ośrodka narciarskiego w Polsce, pokonując jedenastu rodzimych kandydatów. Z pewnością stanowi istotny punkt na narciarskiej mapie naszego kraju. Poniżej znajdziecie informacje o trasach, cenach oraz przydatne linki.

Reklama

Choć doświadczeni narciarze i snowboardziści, którzy rozsmakowali się w atrakcjach zagranicznych ośrodków, np. we włoskich Dolomitach czy francuskich Alpach mogą czuć niedosyt, Kotelnica Białczańska ze swoimi stosunkowo urozmaiconymi i przeważnie łatwymi trasami to wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi.

Ośrodek ten leży w gminie Bukowina Tatrzańska (ok. 14 kilometrów od Nowego Targu i 22 km od Zakopanego). Kompleks tras znajduje się na zboczach trzech szczytów: Kotelnicy (918 m n.p.m.), Jankulakowskiego Wierchu (934 m n.p.m.) oraz Wysokiego Wierchu (899 m n.p.m.).

Sąsiaduje z ośrodkami: Bania (idealna dla początkujących) i Kaniówka (w 2012 roku przeszła kompleksową modernizację). W tych miejscach obowiązuje wspólny skipass - karta TatrySki, działająca od 2011 roku. Obecnie łączy wspólnym karnetem w sumie dziewięć ośrodków i lodowiska w Polsce i na Słowacji - wspomniane Kotelnica BiałczańskaBania i Kaniówka w Białce Tatrzańskiej, JurgówSki w JurgowieCzorsztyn-Ski w Kluszkowcach, stacje narciarskie z Czarnej Góry - Grapa-Litwinka i Koziniec SKI Czarna Góra oraz  niedawno przyłączone Palenica w Szczawnicy i słowacki ośrodek Ski Bachledova.

Kotelnica Białczańska oferuje w sumie 22 trasy (wliczając ogródek dla maluchów), z czego najdłuższa ("siódemka") ma 1900 metrów. To m.in. dwie nartostrady wzdłuż i pod kolejkami linowymi nr I i IV; cztery prowadzące do wyciągów orczykowych i kolejki nr II (dwie z nich są trudne i przeznaczone dla bardziej doświadczonych sportowców, posiadają homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej "FIS" (mogą się tam odbywać zawody firmowane przez tę organizację)); trasa nieopodal kolejki nr III oraz trasy wzdłuż kolejki nr IV.

Wszystkie trasy są oświetlane i mogą być naśnieżane. Pod tym linkiem można sprawdzić, ile z nich i które są aktualnie czynne i jak gruba jest pokrywa śnieżna.

Natomiast dostępność kolei i wyciągów można sprawdzić tutaj.

Od sezonu 2013/2014 w ośrodku działają oświetlone i naśnieżane trasy biegowe. Amatorzy biegówek mają do dyspozycji cztery pętle od 1250 metrów po 4380 metrów.

Cennik

Ceny są zależne od tego, czy obejmują szusowanie w sezonie wysokim (25 grudnia - 6 marca) czy poza nim, uwzględniono też specjalne ceny dla dzieci, młodzieży i seniorów.

I tak w ośrodkach narciarskich należących do systemu TatrySki dorosła osoba poza sezonem za dwugodzinny karnet zapłaci 50 zł (dziecko: 40 zł, młodzież i seniorzy: 45 zł). Jeden dzień wstępu to koszt 95 zł dla dorosłego, 80 zł dla dziecka i 85 zł dla juniora i seniora. Oczywiście im dłuższy okres na karnecie, tym niższa cena za dzień. Za dwudniowy karnet poza sezonem dorosła osoba zapłaci 165 zł, za trzy dni - 225 zł, a za sześć 405 zł.

W wysokim sezonie ceny wzrastają. Dwie godziny dla dorosłego to koszt 55 zł (dziecko: 45 zł, junior i senior: 45 zł). Cały dzień białego szaleństwa to 99 zł (cena dla dorosłych, za dzieci opłata wyniesie 9 zł mniej, junior i senior zapłaci 95 zł).

Ośrodki zrzeszone w TatrySki przygotowały na ten sezon specjalną ofertę. Dzięki niej można zaoszczędzić, kupując bilety na wysoki sezon przed jego rozpoczęciem, czyli do 24 grudnia 2016. Wówczas zapłaci się jak za karnety poza sezonem.

Kalkulator cen i możliwość zakupu karnetu w internecie znajdziesz tutaj.

Nagradzana i doceniana przez ekspertów i amatorów sporów zimowych Kotelnica Białczańska to najpopularniejszy ośrodek narciarski w Polsce. Fakt ten wiąże się także z minusami, takimi jak długie kolejki, zatłoczone parkingi czy mocno wyjeżdżone trasy, którym pod wieczór tak duża liczba narciarzy daje już się we znaki. Warto o tym pamiętać, planując godzinę przyjazdu do ośrodka.

Termy hitem Podhala?

Wiadomo, grzaniec w karcmie. Albo sycąca kwaśnica. Fani zimowych sportów upodobali sobie także sposób na odpoczynek niezwiązany z gastronomią, a godny polecenia. To wizyta w termach. Najbliższe to Termy Bania. W okolicy znajdują się też m.in. Termy Bukowina i nieco dalej w stronę Nowego Targu Termy Szaflary. Baseny termalne, sauna i SPA - brzmi jak idealny sposób na relaks po wysiłku na stoku.

Najlepsze tematy