Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Jasna Chopok: Małe Alpy na Słowacji

To jeden z najlepszych, a z pewnością najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w tej części Europy. Jasna Chopok jest kurortem, w którym wiele atrakcji znajdą dla siebie zarówno rodziny z dziećmi, jak i doświadczeni narciarze i snowboardziści poszukujący ekstremalnych wrażeń. Minusem są jednak dość wysokie, jak na Słowację, ceny.

ROZWIĄZANIE FOTOZAGADKI Z 26 STYCZNIA 2016 ROKU:

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na powyższej fotografii, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Reklama

Prawidłowa odpowiedź to: Jasna Chopok (Słowacja)

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu został: Łukasz Pulchny

Gratulujemy!

***

"Alpejska strona Tatr" - brzmiał slogan reklamujący ośrodek Jasna Chopok i można śmiało stwierdzić, że nie był przesadzony. Ten największy na Słowacji kurort narciarski pod względem nowoczesności i infrastruktury może równać się ze sporą częścią alpejskich tras. Trzeba również uczciwie przyznać, że i cenami bliżej mu do drogich Alp. Koszty karnetów są  tu stosunkowo wysokie w porównaniu do innych ośrodków w Polsce,Czechach, czy na Słowacji. Ale, jak zapewniają właściciele, turyści płacą za jakość.

Karnet dzienny dla dorosłych kosztuje około 33-35 euro, tradycyjnie tańszy jest bilet dla dzieci około 26-28 euro za dzień, funkcjonują też zniżki dla studentów. Narciarze mają również do wyboru szeroką gamę skipassów, które można kupować przez internet.

Fani białego szaleństwa cenią to miejsce przede wszystkim za świetnie przygotowane i różnorodne trasy. Łącznie w stacji znajduje się ich około 45 km. Rozlokowane są na północnych (Otupné - 1142 m n.p.m., Záhradky - 1025 m n.p.m., i Luková - 1670 m n.p.m.) i południowych  (Kosodrevina- 1489 m n.p.m. i Srdiečko - 1216 m n.p.m.) szczytach góry Chopok (2024m n.p.m.), która położona jest w Tatrach Niskich. Stacja znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od najbliższych przejść granicznych z Polską.

Sezon trwa tutaj zwykle od początku grudnia do końca kwietnia. Większość tras, w miarę potrzeb jest dodatkowo naśnieżana. Do dyspozycji narciarzy oddano 3 koleje gondolowe, 1 kolej naziemną, 9 kolei krzesełkowych i 16 wyciągów narciarskich. Ich łączna przepustowość wynosi około 32 tys. osób na godzinę.

Za największą atrakcję można obecnie uznać kolejkę Funitel. Podwieszona na dwóch linach należy do najbezpieczniejszych i najnowocześniejszych środków transportu po zboczu góry. Działa nawet podczas silnego wiatru, osiągającego prędkość do 120 km/h.

Chopok kusi swoją ofertą zarówno wytrawnych narciarzy szukających adrenaliny, jak i rodziny z dziećmi oraz początkujących miłośników białego szaleństwa. Na zboczach góry znajdziemy trasy zjazdowe każdego rodzaju. Od łatwych - niebieskich, aż po najtrudniejsze - czarne i tzw. strefy freeridowe, czyli dziewicze trasy do narciarstwa ekstremalnego. Oświetlone są jedynie dwa stoki (na Zaradkach i Biela Put).

Dla rodzin z dziećmi

Tras niebieskich na zboczach Chopoka jest łącznie około 10 km. Za najpiękniejszą uznana jest trasa Turistická (Turystyczna). Ośrodek posiada też szkółki narciarskie, oferujące dla dzieci całodniowe programy zabaw, na wypadek gdyby rodzice chcieli poszusować we dwoje po znacznie trudniejszych trasach.

Trudniejsze trasy

Z pewnością należą do nich wspomniane wcześniej tereny freeridowe. Na południowym stoku przecinają je dwie trasy czarne (Vyhliadková i Zjazdárska). W sumie wyznaczonych jest osiem różnych stref. Za najtrudniejszą do pokonania uznawana jest trzecia.

Fani zimowego freestylu nie powinni być zawiedzeni. Na Jasnej działa jeden z największych na całej Słowacji obiektów tego typu - Burton Snowpark Jasna.

Restauracje i baza noclegowa

Jasna jest pozytywnie oceniana jeśli chodzi o dostępność restauracji i noclegów. Na samym szczycie Chopoka działa wielofunkcyjny kompleks "Rotunda". To luksusowy hotel połączony z restauracją, z pięknym widokiem na Tatry. To jednak oferta dla narciarzy ze sporym zapleczem finansowym.

Profesjonalne zawody i szalone turnieje

Ośrodek zlokalizowany na zboczach Chopoka bywa miejscem, gdzie obywają się międzynarodowe zawody narciarskie. Szczególną popularność Chopok zyskał dzięki World Freeride Race.

Z kolei na wiosnę odbywa się słynna już impreza Bikini Skiing, podczas której najodważniejsi narciarze stają do zawodów w kąpielówkach (panowie) i bikini (panie). Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, a wieczorem organizowana jest huczna dyskoteka.


Zachwycające zjawiska krasowe i wyjątkowe jaskinie

Osoby, które chciałyby skorzystać z nieco spokojniejszych atrakcji poza stokiem, powinna zainteresować eksploracja Deminowskiej Doliny. Właśnie przez nią wiedzie główny wjazd do ośrodka. Słynie ona z jaskiń i zachwycających zjawisk krasowych. Wśród głównych atrakcji turystycznych z pewnością należy wymienić Jaskinię Wolności i Jaskinię Lodową. Ta druga czynna jest w okresie od 27 grudnia do 15 listopada (w lipcu i sierpniu codziennie, w pozostałym okresie nieczynna w poniedziałki). Łączna długość jaskiń rozlokowanych na sześciu poziomach wynosi 8897 metrów. Dla turystów udostępniono 1870 metrów.

Z kolei do Jaskini Lodowej warto zajrzeć latem. Czynna jest od 15 maja do 30 września. Nawet wtedy temperatura nie przekracza tam  0 stopni Celsjusza.

Dowiedz się więcej na temat: Jasna Chopok Niskie Tatry