Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Innsbruck - idealne miejsce na urlop dla miłośników sportu i dobrej rozrywki

Doskonała infrastruktura narciarska, wyjątkowo atrakcyjna oferta kulturalna, monumentalne alpejskie szczyty i piękne zabytki, sięgające czasów monarchii austro-węgierskiej. Innsbruck spełnia wszystkie kryteria idealnego miejsca na wypoczynek. Na turystów czeka tutaj wiele, często wyjątkowo przyjemnych dla ciała i ducha, niespodzianek. Jeśli chcesz pozwolić się urzec niepowtarzalnemu klimatowi i dać się porwać narciarskiej przygodzie, odwiedź stolicę Tyrolu. Z pewnością się nie zawiedziesz!

FOTOZAGADKA nr 1.

Reklama

Bohaterem fotozagadki numer 1. był Innsbruck. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w terminie podanym w regulaminie.

Innsbruck to jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Austrii i jednocześnie jeden z największych na świecie. Położony jest 574 metrów nad poziomem morza i leży w dolinie rzeki Inn. Około 30 metrów na południe od miasta znajduje się słynna przełęcz Brenner (1370 metrów nad poziomem morza).

Narciarskie walory stolicy Tyrolu dostrzeżono już dawno. Miasto było dwukrotnie - w roku 1964 i 1976 -  organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich. Innsbruck był także gospodarzem  Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym i jednym z miast-organizatorów Euro 2008.

Takiemu wyborowi trudno się dziwić - obszar narciarski wokół Innsbrucka charakteryzuje się świetną infrastrukturą, doskonale dostosowanymi do potrzeb i umiejętności użytkowników trasami, jak i bogatą ofertą przeznaczoną dla miłośników innych dyscyplin sportowych.


Innsbruck - raj dla aktywnych turystów

W regionie narciarskim Innsbruck szusować można w kilku ośrodkach. Do tych najbardziej popularnych należą: Seegrube-Nordkette, Glungezer, Patscherkofel, Mutterer Alm i Axamer Lizum. W okolicy jest jeszcze lodowiec Satubaier Gletscher oraz Schlick 2000. Najbogatszą bazę  noclegową, jak i wszelkich innych kluczowych z punktu widzenia turystów usług, oferują tutejsze turystyczne enklawy, do których zaliczyć należy, rzecz jasna, sam Innsbruk, ale także  Gotzens, Axams, Axamer Lizum, Zirl, Igls i Patsch.

Jeśli lubicie aktywny wypoczynek na łonie natury, to Innsbruck jest dla was miejscem idealnym i wymarzonym. Można tutaj uprawiać narciarstwo wysokogórskie, jak i -  z racji 200 kilometrów przygotowanych tras - pieszą turystykę, ale nie tylko. Region posiada także lodowisko - zarówno kryte jak i na wolnym powietrzu - tory saneczkowe o długości 3,5 km, 3 km i 10 km (także oświetlone) i  kryte korty tenisowe. Istnieje także możliwość zjazdu po lodowym kanale olimpijskiego toru bobslejowego i saneczkowego.

Trasy i wyciągi narciarskie

Glungezer: Miłośnicy nart mają tutaj do dyspozycji ponad 22 kilometry tras zjazdowych, 7 wyciągów orczykowych, 2 krzesełkowe o łącznej przepustowości 6800 osób na godzinę. Najtrudniejsza trasa to to Tulfeinalm-Kalte Kuchl o długości 4,5 km.

Nordpark: łącznie wytyczono tutaj ponad 14 kilometrów tras. W ośrodku działa też 7 wyciągów o przepustowości 4000 osób/godz.: 2 orczykowe, 2 krzesełkowe, 2 linowe (gondole) i 1 szynowy. Najtrudniejszy zjazd to trasą nieratrakowana Karrinne o długości 1 km.

Olympia SkiWorld Innsbruck: w jego skład wchodzą: Nordpark, Patscherkofel, Axamer Lizum, Kühtai, Muttereralm, Rangger Köpfl, Glungezer, Schlick 2000 oraz Stubaier Gletscher. Suma tras zjazdowych wynosi 285 km, z czego 202 km tras jest sztucznie naśnieżanych. Turyści mogą wyjeżdżać 80 wyciągami: 40 orczykowymi, 27 krzesełkowymi, 12 linowymi (10 gondole małe, 2 gondole duże) oraz 1 szynowym o łącznej przepustowości 68000 osób/godz.

Patscherkofel: Łącznie do dyspozycji turyści mają tutaj 4 km tras narciarskich; 4 wyciągi orczykowe, 3 krzesełkowe, 1 gondola. Przepustowość 3600 os/godz. Bezpłatny skibus. 12 km tras jest sztucznie naśnieżanych. Trasa olimpijska (FIS) to najtrudniejszy zjazd.

Rangger Kopfl: Ośrodek położony jest na wysokości 820 - 2000 m n.p.m.. Wytyczono tu 17 km tras. Do dyspozycji narciarzy jest 5 wyciągów: 4 orczykowe i 1 linowy o przepustowości 55000 osób/godz. Najtrudniejsza trasa prowadzi od Stiglreith do dolnej stacji kolejki.

Warunki pogodowe


Teren położony jest na wysokości 820 - 3210 m n.p.m. Dzięki temu odpowiednie warunki do szusowania utrzymują się tu od grudnia do marca. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane (ponad 200 km tras).

Dobór tras należy dobierać do stopnia umiejętności:

Narty dla początkujących: Najciekawsze trasy są w miejscowości Tulfes - położonej na bezdrzewnym tarasie. Mało wymagających tras i raczej rodzinny teren narciarski Mutterer Alm, niedaleko Mutters. Rangger Köpfl -przeważają łatwe i średnie trasy. W całym regionie wytyczono łącznie ponad 115 km tras niebieskich.

Narty dla średniozaawansowanych: Trudniejsze trasy olimpijskie znajdują się na Rangger Köpfl oraz Glungezer.

Narty dla zaawansowanych: Dla zaawansowanych narciarzy przygotowano łącznie 32 km tras czarnych. Warta polecenia jest trasa z muldami Karrinne na Nordpark.

Coś dla siebie znajdą tutaj także miłośnicy narciarstwa biegowego. Łącznie wytyczono tutaj 155 kilometrów tego typu tras. Najdłuższa trasa to Innsbruck-Rinn o długości 46 km.

Duże co nieco dla miłośników dobrej rozrywki

Miłośnicy dobrej rozrywki po aktywnym dniu wypełnionym szusowaniem z pewnością znajdą coś dla siebie w tutejszych restauracjach, gospodach, schroniskach, kawiarniach i nocnych klubach, w których w Innsbrucku można przebierać jak w ulęgałkach. Do dyspozycji turystów są też kina, teatry, a nawet kasyno. Zainteresowani miejscowym folklorem mogą się świetnie zrelaksować na tanecznych imprezach, koncertach i występach zespołów ludowych. Ciekawe propozycje dla przyjezdnych mają też muzea:  m.in. muzeum alpejskie, Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej, Ferdinandeum i Maximilianeum.

Co warto zwiedzić


Wizytówką i znakiem rozpoznawczym Innsbrucka jest znana z Turnieju Czterech Skoczni skocznia Bergisel. Z tarasu i restauracji na jej  szczycie roztacza się bajkowy widok na całe miasto. Na pewno warto też się wybrać kolejką linową Nordkettenbahn i udać się na Hafelekar. Stamtąd podziwiać można widok na Innsbruck i szczyty po drugiej stronie Innu, a  także szczyty wokół dolin Stubai i Ziller. 

Z kolei w sercu Innsbrucku wzrok przyjezdnych przykuwa urocza Starówka z wąskimi uliczkami oraz sklepami, kawiarniami i restauracjami, pośrodku lśni słynny Złoty Dach (Goldenes Dachl) - historyczna loża monarsza. Warto też odwiedzić rezydencję Helbinghaus, Łuk Triumfalny z 1765 r. przy ulicy Marii Teresy, kolumnę św. Anny i cesarski pałac Hofburg.

Noclegi w Innsbrucku


W tym mieście każdy turysta - w zależności od zasobności portfela-  znajdzie coś dla siebie. Od luksusowych pięciogwiazdkowych hoteli w centrum miasta, aż po przytulne pensjonaty lub wygodne i duże apartamenty.