Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Hemsedal - raj dla miłośników nart i pięknych widoków

Norwegia to magiczny kraj zachęcający do odwiedzin przez cały rok. To samo dotyczy również skandynawskich Alp, które kuszą pięknymi widokami zarówno latem, jak i zimą. Tym razem zaglądamy w ich cichy i piękny zakątek – do miasteczka Hemsedal – raju dla miłośników nart i pięknych widoków.

***

Reklama

ROZWIĄZANIE FOTOZAGADKI Z 23 LUTEGO:

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na powyższej fotografii, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Prawidłowa odpowiedź to: Hemsedal.

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu została Marta Gołębiowska.

Gratulujemy!

***


Miasteczko to bardzo stosowna nazwa, bo samą gminę zamieszkuje około 2 tysięcy osób. Nie da się ukryć, że mieszkańcy zarabiają tam głównie na turystyce, bo dzięki górskim położeniu miejscowości, sezon narciarski trwa tam nawet pół roku.

Hemsedal znajduje się w połowie drogi między Oslo a Bergen, a dokładniej około 200 kilometrów na północny zachód od Oslo. Niedaleko położone jest także znane miłośnikom skoków narciarskich Lillehammer.

Hemsedal już kilkakrotnie został okrzyknięty najlepszym ośrodkiem narciarskim w Norwegii. Głównie ze względu na bogatą ofertę dla miłośników szusowania, ale także ze względu na szalone imprezy i bogate życie nocne, które tętni zwłaszcza w trakcie weekendów. Miasteczko odwiedzają najsłynniejsi światowi DJ-e, którzy dbają o to, aby goście dobrze się bawili. Najjaśniejszym punktem na imprezowej mapie kurortu jest Stavkroa Apres Ski - wysoki na 20 metrów budynek w kształcie... kościoła. To tam odbywają się najbardziej szalone imprezy!

Trasy i ceny

Trasy w Hemsedal składają się z trzech szczytów z oszałamiającym widokiem na Hemsedal i okoliczne góry. Narciarze mogą wybierać pomiędzy trasami o różnym stopniu trudności - dostępne są zarówno te wymagające, jak łatwe.

W Hemsedal sezon narciarski trwa od listopada do maja, a do dyspozycji narciarzy jest 20 wyciągów i 49 tras, w tym między innymi 6 wyciągów krzesełkowych, 4 wyciągi orczykowe, 22 zielone trasy, 12 niebieskich, 10 czerwonych i 5 czarnych - tych najbardziej wymagających. W sezonie można jeździć od bladego świtu do późnych godzin wieczornych, ponieważ stoki są dobrze oświetlone. W Hemsedal naprawdę jest gdzie szusować, bo wszystkie nartostrady liczą sobie łącznie aż 42 kilometry!

Ceny w sezonie 2015/2016:

Skipass na tydzień (6-8 dni):

- dla osoby dorosłej kosztuje 1850 NOK (około 851,93 złotych);

- dla młodzieży (7-15 rok życia) i seniorów (65+) - 1490 NOK (około 686,14 zł).

Skipass na dwa tygodnie:

- dla osoby dorosłej kosztuje 2520 NOK (około 1 160,46 zł);

- dla młodzieży (7-15. rok życia) i seniorów (65+) - 2040 NOK (około 939,42 zł).

Dzieci w wieku poniżej 6. lat, mogą szusować za darmo, pod warunkiem, że mają na głowie kask. Dodatkowo nasze pociechy mogą na stoku czuć się bezpiecznie, ponieważ organizator przewidział dla nich opiekę, kurs instruktorski, a także inne atrakcje - łącznie z placem zabaw.

Kuchnia i noclegi

Jeśli chodzi o jedzenie, największą popularnością cieszy się tam restauracja Kjøkken Kroken Restaurant. Zjemy  w niej między innymi pyszną jagnięcinę, burgery, czy rybę. Jedynym minusem mogą być wygórowane ceny, bo za obiad składający się z przystawki, dania głównego i deseru zapłacimy około 229,79 złotych.

Turyści polecają także Hemsedal Café, knajpkę, która funkcjonuje już od 25 lat! Dodatkową atrakcją jest to, że w trakcie sezonu w każdy piątek można obejrzeć tam film o tematyce narciarskiej.

Ceny za nocleg w Hemsedal wahają się od 150 do 500 złotych za noc. Warto jednak skorzystać z wyjazdów organizowanych, wówczas za przelot i hotel z 6 noclegami zapłacimy około 1000 złotych.

Inne atrakcje

Pula zimowych atrakcji jest w Hemsedal bardzo bogata, dlatego warto zabrać tam również znajomych,  którzy nie lubią jeździć na nartach, bo na pewno nie będą się nudzić. Oferta zawiera między innymi wycieczki z przewodnikiem, jazdę na skuterach śnieżnych, wizytę w spa, wspinaczkę i chyba największy hit... jazdę psim zaprzęgiem.

Przewoźnicy szczerze polecają, aby jazdę zarezerwować sobie dużo wcześniej, ponieważ zwykle wszystkie miejsca są wykupione. Cała atrakcja zajmie nam około 3-4 godziny i zapłacimy za nią około 460,50 złotych.

Dojazd

Norwedzy dbają o swoje drogi, jednak warto pamiętać, że jeżeli wybieramy się swoim samochodem, należy zaopatrzyć się w stare dobre łańcuchy. Są bowiem na trasie miejsca, w których trudniej się będzie przemieszczać.

Do Hemsedal łatwo się jest także dostać samolotem - przewoźnicy oferują transport z lotniska w Oslo. Cena przejazdu zależy od dnia (dzień roboczy lub weekend), a także od tego, czy bilet został zarezerwowany wcześniej, co oczywiście warto zrobić. 

Waluta

Walutą obowiązującą w kurorcie jest korona norweska. Według aktualnego kursu 1 NOK = 44 grosze. Kurs jest na tyle atrakcyjny, że na miejscu można płacić kartą i wypłacać pieniądze z bankomatu. Oczywiście najlepiej sprawdzić, jaki kurs przeliczenia oferuje nasz bank. Warto także wymienić złotówki na korony norweskie na terenie Polski.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!