Reklama

Powered byAccuWeather.com

Gruzińskie Gudauri - mekka miłośników narciarstwa

Najmłodszy i jednocześnie największy kurort narciarski w regionie Kaukazu. Nazywany "mekką narciarzy" ze względu na znakomite trasy o wszystkich stopniach trudności. Gudauri - gruziński ośrodek, który gwarantuje białe szaleństwo na stokach i niezapominane, zimowe przeżycia.

ROZWIĄZANIE FOTOZAGADKI Z 23 STYCZNIA 2016 ROKU:

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na powyższej fotografii, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Reklama

Prawidłowa odpowiedź to: Gudauri (Gruzja).

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu został: Sebastian Świerkot

Gratulujemy!

***

Gudauri to duma Gruzinów. Znajduje się około 120 km na północ od stolicy kraju Tbilisi na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Miejscowość położona jest na wysokości 2200 m n.p.m w górach Kaukazu, w regionie Mccheta-Mtianetia. Kurort sąsiaduje z górami Sadzele (3260 m n.p.m.) oraz Kudebi (3008 m n.p.m.). To stamtąd właśnie wychodzą najciekawsze trasy o wszystkich stopniach trudności.


Różnorodne trasy dla początkujących i profesjonalistów

Rozległy obszar narciarski kurortu Gudauri oferuje duży wybór tras. Połączony jest przez pięć wyciągów krzesełkowych, kolejkę gondolową oraz wyciąg orczykowy.

Na trasach Gudauri obowiązuje 4-stopniowa skala trudności, dopasowana do wszystkich poziomów umiejętności narciarzy, zarówno tych początkujących, jak i profesjonalistów. Łączna długość tras wynosi 60 km.


Słoneczne stoki Wielkiego Kaukazu

Na słonecznych, południowych stokach Wielkiego Kaukazu gwarantowane są niezapomniane przeżycia i zimowa, sprzyjająca narciarstwu aura.

Miejscowość Gudauri posiada część centralną, w której znajduje się stacja benzynowa, market oraz kawiarnie, bary i restauracje, a także górną i tylną. Hotele i apartamentowce rozlokowane są wzdłuż głównej, krętej drogi.

Stoki, które otaczają Gudauri, to miejsca z malowniczymi krajobrazami. Przyjemna atmosfera i lokalna gościnność sprawiają, że z roku na rok do Gruzji przybywa coraz więcej zagranicznych turystów.

Dawna stacja pocztowa

Gudauri pełniło kiedyś funkcję stacji pocztowej, leżącej przy Gruzińskiej Drodze Wojennej, łączącej Południowy Kaukaz z Północnym, gdzie dawniej carscy kurierzy wymieniali konie.

W połowie lat 80. XX wieku, gdy Gruzja należała jeszcze do Związku Radzieckiego, moskiewskie władze postanowiły utworzyć w Gudauri kurort narciarski dla bogatych turystów z Zachodu. Austriaccy inwestorzy zaczęli budować w tych rejonach hotele, wyciągi i trasy narciarskie.

Ekstremalna rozrywka

Gudauri i rejon Kaukazu uważane są również za jedno z najlepszych na całym świecie miejsc do uprawiania heliskiingu. To ekstremalny sport, który polega za zjazdach narciarskich poza wytyczonymi trasami. Narciarz transportowany jest na stok helikopterem wraz z licencjonowanym przewodnikiem. 

Oprócz tego ośrodek posiada dogodne tereny do uprawiania freeridu i skitouringu.  Słynną atrakcją są także gruzińskie loty paralotniami, które startują z Kudebi.

Luksusowe hotele

Choć gruzińskie ośrodki znane są z niskich cen, należy jednak zaznaczyć, że Gudauri to kurort dość drogi. Cena wyciągów, w porównaniu do polskich, jest stosunkowo niska, natomiast w ośrodku dominują hotele, które aspirują do klasy luksusowych. Występuje tam znacznie mniej noclegów w średnich i niskich cenach. Miejscowość jednak cały czas prężnie się rozwija, dzięki czemu staje się jednym z najbardziej nowoczesnych kurortów narciarskich na Kaukazie.

Aktywny wypoczynek w ciszy i spokoju

Przybywający do Gudauri turyści chwalą gruzińskie stoki za doskonałe warunki pogodowe, umiarkowane pokrywy śnieżne i niską skalę zagrożenia lawinowego.  Ośrodek cały czas dynamicznie się rozwija, ale wciąż pozostaje miejscem idealnym na odpoczynek w ciszy i w spokoju.

Gudauri jest kurortem polecanym przede wszystkim na wypoczynek rodzinny, ponieważ nie dociera tam miejski hałas, a położenie gwarantuje bajeczne krajobrazy.


Atrakcje i zabytki

W pobliżu gruzińśkiego ośrodka znajduje się kilka lokalnych atrakcji. W połowie drogi z Tbilisi do Gudauri można zwiedzić twierdzę Ananuri. Kilkadziesiąt metrów poniżej znajduje się także sztuczne jezioro zaporowe - Zbiornik Żinwalski.

W odległości około 35 km od kurortu można zwiedzić także historyczny i architektoniczny zabytek - Monaster Gergeti, czyli Cerkiew Trójcy Świętej na zboczach Kazbeku. Warto odwiedzić również w okolicy malowniczy wąwóz Truso oraz Wąwóz Darialski, nazywany "Wrotami Kaukazu".INTERIA.PL

Reklama