Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Do Iranu na narty? To nie żart

Przez dekady rysowany jako "jądro ciemności", państwo muzułmańskich ekstremistów i atomowej zagłady, Iran okazuje się być wspaniałym punktem docelowym dla ciekawych świata podróżników, a Irańczycy jednym z najbardziej gościnnych narodów na globie. Co być może już nie jest takie oczywiste, Iran to także idealna destynacja dla miłośników nart.

***

Reklama

ROZWIĄZANIE FOTOZAGADKI Z 16 LUTEGO:

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na powyższej fotografii, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Prawidłowa odpowiedź to: Dizin  (Iran)

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu został Krzysztof Staniszewski.

Gratulujemy!

***


Iran wydaje się być jednym z ostatnich miejsce na świecie, o którym myśli się w perspektywie białego szaleństwa. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, bo jazda na nartach w Iranie to sport elitarny, ale bardzo popularny. A szaleć po stokach można prawie na terenie całego kraju i to przez sześć miesięcy w roku, bo sezon narciarski trwa od listopada do kwietnia, a nawet maja.

Jak dostać się do Iranu? Oczywiście najłatwiej samolotem. Choć z Polski nie ma bezpośrednich lotów, to łatwo znaleźć połączenie z większości miast w Polsce (a także z Lwowa czy Pragi) z przesiadką w Mińsku, Kijowie, Frankfurcie czy Stambule. Koszt lotu w obie strony to około 1500 zł, ale rezerwując bilety z wyprzedzeniem, można sporo zaoszczędzić. W wizę można zaopatrzyć się wcześniej, lub otrzymać ją już na miejscu.

Najpopularniejsze irańskie kurorty znajdują się w pobliżu Teheranu. To Shemshak i Dizin na północ od stolicy Iranu w paśmie górskim Elburs. Skoncentrujmy się na tym ostatnim, oddalonym od Teheranu o około dwie godziny drogi. Tym samym można nocować w mieście i bez trudu dojechać do Dizin. Natomiast na miejscu znajdują się trzy hotele, wille, górskie chatki czy apartamenty. Cena noclegu w hotelu w dwuosobowym pokoju zapłacimy około 200 zł. Ceny w innych miejscach mogą być niższe.

Trasy narciarskie w Dizin znajdują się na wysokości o d 2700 do 3500 tysięcy metrów nad poziomem morza, pod tym względem spychając europejskie kurorty w głęboki cień i będąc jednym z najwyżej położonych tras narciarskich na świecie. Z tego powodu również i najlepszych. Dzięki temu sezon narciarski w Iranie trwa aż pół roku.

Kolejnym atutem jest specyficzna i unikalna jakość śniegu, który jest idealnie sypki dla narciarzy. Dodatkowo, trasy są szerokie i mają znakomite nachylenie, jednocześnie nie są jednostajne, a poprzecinane wąwozami czy wystającymi, malowniczymi skałami. Skala trudności idealna jest dla początkujących czy średnio zaawansowanych narciarzy.

Warto zaznaczyć, że o ile w ciągu tygodnia stoki w Dizin - biorąc pod uwagę europejskie standardy - świecą pustkami, to w czasie irańskiego weekendu (czwartek-piątek) bywają zatłoczone. Na wyciąg - czynny do godziny 16. - czeka się nawet i pół godziny (w dni powszednie to zaledwie kilka minut). Cena całodniowego karnetu to w przeliczeniu na "nasz pieniądz" koło 75 zł. Na miejscu można również wypożyczyć narty (cena około 200 zł za 5 dni).

W Dizin posilić się można w hotelach, ale ceny - jak to w kurortowych hotelach - są stosunkowo wysokie. Na stoku jest odrobinę taniej, a najbardziej "ekonomicznym" wyjście jest zaopatrzenie się w jedzenie w oddalonej o dwa kilometry od stoków wiosce.

Na miejscu możemy ugasić pragnienie świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy, rozgrzać herbatami czy zrelaksować przy wodnej fajce. Jednocześnie możecie zapomnieć o czymś mocniejszym. Iran to republika muzułmańska, w której alkohol nie jest dozwolony. Tym samym o intensywnym ski apres czy jakimkolwiek nocnym życiu można zapomnieć. Zresztą już na informacji dołączonej do karnetu zamieszczono stosowne pouczenie o treści: "Klienci są zobowiązani do zachowywania się zgodnie z zasadami prawa muzułmańskiego".

Na koniec jeszcze kilka słów o bezpieczeństwie, bo jak wiadomo, Bliski Wschód w ostatnim czasie rozrywany jest konfliktami. Wybierający się do Iranu nie powinniśmy jednak obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Ogromny pod względem obszaru Iran to wyspa spokoju na niespokojnym bliskowschodnim oceanie, a rząd dba o to, by turystom z głowy nie spadł nawet włos. Nic, tylko szusować po wyjątkowych irańskich stokach!

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Dowiedz się więcej na temat: Iran | Dizin