Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Catedral Alta Patagonia. Egzotyczne szaleństwo na nartach

Kiedy w Polsce temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza, tam miłośnicy narciarstwa szusują po ośnieżonych szczytach. Ośrodek narciarski Catedral Alta Patagonia w pobliżu miejscowości San Carlos de Bariloche w Argentynie jest jednym z najbardziej nowoczesnych kurortów na świecie. Egzotyczna wyprawa do Ameryki Południowej to nie tylko sawanny, półpustynie i lasy. Argentyna gwarantuje też turystom niezapomniane białe szaleństwo.

Bohaterem fotozagadki numer 9 był ośrodek narciarski Catedral Alta Patagonia.

Reklama

Znajduje się on około 20 km od miasta San Carlos de Bariloche w Argentynie. Jest zaliczany do jednych z najbardziej nowoczesnych ośrodków na świecie. To także "numer jeden" w całej Ameryce Południowej dla narciarzy spragnionych sportowych wrażeń na stokach.

Ośrodek Catedral Alta Patagonia znajduje się na terenach najstarszego argentyńskiego Parku Narodowego Nahuel Huapi, który został założony w 1934 roku. Leży u podnóża Andów i otoczony jest przez jezioro Nahuel Huapí.

Trasy w Patagonii ulokowane są na nieco większych wysokościach niż te, które znane są Europejczykom. Właśnie dlatego wyprawa za Atlantyk może być dla narciarzy niezapomnianym przeżyciem.

Inne kurorty leżące u podnóża majestatycznych Andów to m.in.: Nevados de Chillán i El Colorado-Farellones.

Na narty w czerwcu

Ośrodek oferuje miłośnikom narciarstwa ponad 120 kilometrów tras. Najlepszą porą do szusowania jest okres od czerwca do października. Wtedy właśnie w Argentynie trwa sezon zimowy i jest tam najwięcej śniegu.

Trasy w Catedral Alta Patagonia wytyczone są na wysokościach od 1030 do 2180 m n.p.m., dzięki czemu turyści mogą podziwiać imponujący widok na otaczające góry. Kurort zajmuje obszar 1200 hektarów. Narciarze mogą korzystać z 60 zróżnicowanych pod względem trudności tras. Najdłuższa z nich ma 9 kilometrów.

W Catedral Alta Patagonia znajduje się 10 tras zielonych, 25 niebieskich, 15 czerwonych i 10 czarnych. Dla wszystkich przyjeżdżających ośrodek oferuje kilkadziesiąt rozmaitych wyciągów: krzesełkowych, orczykowych, talerzykowych i kolejki linowe.

Wyciągi w południowoamerykańkim, kultowym kurorcie zabierają aż 35 tysięcy osób na godzinę.

Ponad 600 tysięcy turystów każdego roku

Historia ośrodka narciarskiego Cerro Catedral (inna nazwa Catedral Alta Patagonia) sięga 1936 roku. Wówczas zrodził się pomysł i ruszyły prace przygotowawcze do stworzenia kurortu. Od 1938 roku budowano tam drogi, kolejką linową, piekarnie i restauracje. W 1965 roku został uruchomiony pierwszy wyciąg krzesełkowy.

Dziś ośrodek odwiedza rocznie ponad 600 tysięcy osób. Turyści korzystają nie tylko z narciarskich tras w czasie sezonu zimowego, ale tłumnie przybywają tam także latem. Kurort przyciąga miłośników gór przez wszystkie cztery pory roku.

Wioska u podnóża Cerro Catedral oferuje turystom łącznie 5 tysięcy miejsc noclegowych w wybudowanych hotelach i pensjonatach. Oprócz tego przybywający do kurortu mogą korzystać z szerokiej oferty apres-ski. Z kolei miasteczko Bariloche oferuje gościom ponad 20 tysięcy łóżek. Znajdują się tam zarówno tańsze schroniska, jak i 5-gwiazdkowe hotele.

Po wszystkich stokach jeżdżą specjalne patrole medyczne, które czuwają nad bezpieczeństwem małych i dorosłych narciarzy.

Urocze miasteczko w sercu Patagonii

Argentyńskie miasteczko Bariloche leży w prowincji Río Negro. Oferuje turystom malownicze krajobrazy, ponieważ otoczone jest czterema jeziorami: Nahuel Huapi, Gutiérrez, Moreno oraz Mascardi. Z miasta roztacza się widok na trzy szczyty: Tronador, Cerro Catedral, Cerro López.

Nazwa miejscowości wzięła się od plemiona Mapuczów "Vuriloche", co w tłumaczeniu oznacza "ludzie za górą". Vuriloche to także nazwa przełęczy, dzięki której Mapucze przedostawali się przez Andy, ale bardzo długo utrzymywali to w tajemnicy przed Europejczykami.

Bariloche to zdaniem wielu turystom miejsce hipnotyzujące i spektakularne. Otaczające miasteczko jeziora i odbijające się w nich malownicze szczyty Andów zachwycają turystów z całego świata.

Specjalnością kurortu Cerro Catedral i pobliskiego miasteczka Bariloche są rodzinne manufaktury czekolady. Wśród turystów miasteczko często nazywane jest argentyńskim królestwem czekolady, gdzie na ulicach co chwilę można natknąć się na liczne cukiernie, kawiarnie serwujące gorący czekoladowy napój i rożne sklepy ze słodkimi wyrobami. W miasteczku stworzono też Havanna Museo del Chocolate, gdzie na własne oczy można zobaczyć, jak produkuje się czekoladę.

W sezonie letnim do miasteczka przybywają tłumnie studenci, którzy świętują w barach i dyskotekach zakończenie roku akademickiego czy otrzymanie dyplomu. Popularne wśród rodzin i młodzieży są też spływy kajakowe oraz rafting.

Informacje praktyczne

Miejscowość San Carlos de Bariloche posiada własny międzynarodowy port lotniczy. Lotnisko jest położone 11 kilometrów od serca miasta. Podróż samolotem z Buenos Aires trwa około 2 godziny, a z Santiago de Chile w przybliżeniu 2 godziny 40 minut. Z Brazylii loty są nieco dłuższe: podróż z Sao Paulo trwa 4 godziny, a z Rio de Janeiro blisko 5 godzin. Na lotnisko San Carlos de Bariloche można także przylecieć z Meksyku. Podróż trwa wówczas 8 godzin.

Droga między miasteczkiem San Carlos de Bariloche i ośrodkiem Cerro Catedral jest utwardzona. Można przemieszczać się tam samochodem, miejskimi autobusami, które kursują w miarę regularnie, lub taksówką. Podróż trwa około 25 minut.

Niespodziewany wybuch wulkanu po ponad 50 latach

4 czerwca 2011 roku nastąpił niespodziewany wybuch wulkanu Puyehue w Chile. Silny wiatr naniósł wówczas pył nad Andy i przeniósł go dalej na terytorium Argentyny. Lokalne miasteczka były pokryte grubą warstwą pyłu. Dla mieszkańców, utrzymujących się głównie z turystyki, wybuch był prawdziwą tragedią.

Pobliskie przejście graniczne z Argentyną zostało zamknięte. Wstrzymano również loty do San Carlos de Bariloche. Kurort został sparaliżowany.

Wulkan Puyehue był uśpiony od 1960 roku. Wybuch nastąpił po ponad 50 latach.

Argentyński kurort jak polskie Zakopane

Ośrodek Catedral Alta Patagonia i pobliskie miasteczko San Carlos de Bariloche to z pewnością jedne z najbardziej malowniczych miejsc Patagonii. Dla Europejczyków są atrakcyjne przede wszystkim dlatego, że oferują zimowe szaleństwo wtedy, gdy w Polsce trwa sezon letni.

Odwiedzający te miejsca turyści mówią, że argentyński ośrodek jest tym, czym Zakopane w Polsce. Malowniczy, klimatyczny i gwarantujący niezapomniany odpoczynek.