Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bułgarskie Bansko i 22 km tras narciarskich

22 km tras narciarskich, 15 wyciągów, fantastyczne krajobrazy. Bułgarskie Bansko może być ciekawą alternatywą dla tych, którzy do tej pory wybierali urlop na stokach włoskich czy austriackich

ROZWIĄZANIE ZAGADKI Z 9 LUTEGO:

Reklama

Waszym zadaniem było odgadnięcie, jaki ośrodek narciarski na świecie widnieje na fotografii po lewej, oraz uzasadnienie, kogo i dlaczego zabralibyście tam ze sobą.

Prawidłowa odpowiedź to: Bansko, Bułgaria.

Zwycięzcą kolejnej odsłony naszego zimowego konkursu została Joanna Fogt.

Gratulujemy!

***

O kurorcie

Usytuowany w górach Piryn - na terenie południowo-zachodniej Bułgarii - kurort narciarski Bansko uchodzi obecnie za jedno z najciekawszych miejsc dla miłośników białego szaleństwa w Europie Wschodniej.

Znajdziemy tam ponad 22 kilometry tras narciarskich. Bansko należy uznać za jedno z nowszych narciarskich odkryć w tym zakątku Europy.

Kurort składa się z kilku mniejszych części. Należą do niego Sziligarnika, Chalin Walog i Banderiszka Polana.

Park Narodowy Pirynu znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.  Dla fanów sportów zimowych oznacza to fantastyczne widoki. Dobrze przygotowana infrastruktura wraz z zapleczem noclegowym sprawiają, że kurort ten może być ciekawą alternatywą dla tych, którzy do tej pory wybierali urlop na stokach włoskich czy austriackich.

Bansko jest miastem partnerskim Zakopanego.

Wyciągi

W kurorcie Bansko znajduje się 15 wyciągów narciarskich - w tym 1 gondolowy (Bansko - ponad 6 km długości), 9 wyciągów krzesełkowych (Kolarski, Mosta, Banderiza 1, Banderiza 2, Sziligarnik, Chalin Walog, Plato, Todorka, Czarna mogiła), 5 wyciągów orczykowych (Stara kotwa, Deczka kotwa, Wlek Chalin, Panica B, Drag).

Najdłuższymi wyciągami krzesełkowymi przejedziemy około 2,5 km. To Mosta, Todorka i Czarna mogiła. Najkrótszy liczy 700 metrów.

Najdłuższym wyciągiem orczykowym jest Stara kotwa (około 800 m).

Przewidziano również miejsce do nauki jazdy na nartach czy desce dla maluchów. Najmłodsi skorzystają tam z wyciągu orczykowego o długości 100 metrów.

Trasy

Miłośnicy białego szaleństwa znajdą w tym bułgarskim kurorcie trasy o różnym stopniu trudności.

Na najlepszych czekają 2 czarne i 11 czerwonych, dla pozostałych przygotowano 6 niebieskich.

Do kwietnia organizowane sa tam różnego rodzaju zawody narciarskie - zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych. Warto zapoznać się z kalendarzem wydarzeń zamieszczonym na oficjalnej stronie banskoski.com.

Ceny skipassów

Atrakcje po nartach

W pobliżu kurortu narciarskiego zlokalizowanych jest również wiele innych atrakcji. W wolnym czasie można odwiedzić m.in. dom-muzeum Neofita Rylskiego (bułgarskiego mnicha, nauczyciela i artysty - ważnej postaci Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego) czy zabytkowy kościół św. Trójcy. Warto również obejrzeć wystawę ikon i przespacerować się do domu-muzeum Nikoły Wapcarowa (bułgarskiego poety, działacza ruchu robotniczego).

Po nartach można również wybrać się na lodowisko. Miłośnicy imprez znajdą tam również szereg klubów.

Waluta, kantory i ubezpieczenie

Walutą obowiązującą na terenie Bułgarii jest lew (1 lew to w przybliżeniu 2 zł). Walutę należy wymieniać z głową i w sprawdzonych miejscach. Niektóre kantory pobierają prowizję, inne oferują różne ceny zakupu i sprzedaży (do określonej kwoty i powyżej), a niektóre - na co zwracają na forach internetowych uwagę turyści - zamieniają kolejność cyfr po przecinku.

Turysta nie zawsze się zorientuje, że został wprowadzony w błąd. Należy pamiętać, że dopiero podpisanie wydruku w kantorze jest równoznaczne z zawarciem transakcji. Jeśli przed podpisaniem zauważymy, ze zostaliśmy oszukani, mamy prawo wycofać się z transakcji. Są to jednak skrajne przypadki.

Opłacalne jest wypłacanie pieniędzy z bankomatu (przed wyjazdem należy oczywiście sprawdzić wysokość prowizji) oraz płacenie kartą.

Zdrowie

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia posiadacza do korzystania z podstawowych usług medycznych. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie publicznej służby zdrowia.

Jeśli zależy nam na możliwości skorzystania z prywatnych placówek , warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie - nie jest to duży koszt. Może się okazać, że za 2 tygodnie zapłacimy około 70 zł /osobę -już z OC i ubezpieczeniem bagażu.

Lokalna kuchnia

Podczas wypoczynku w tym kraju przyda się znajomość cyrylicy. Zwłaszcza, gdy chcemy korzystać z lokalnych połączeń autobusowych między miastami lub spróbować lokalnej kuchni w miejscu, w którym jadają Bułgarzy, a nie turyści, którym wystarczą pizza i frytki.

Wiele barów i restauracji, wychodząc naprzeciw potrzebom turystów z różnych państw, oferuje menu w wielu językach. Polskie nazwy dań, będące swobodną twórczością zapożyczoną z translatora, niekoniecznie będą brzmiały zachęcająco - i tak w kartach dań znajdziemy np. "ser przestraszyć" (panierowany ser) lub "kurczak szpikulec" (będący po prostu drobiowym szaszłykiem).

Bułgaria oferuje szeroki wybór białych serów - podobne smaki odnajdziemy np. w Albanii czy Rumunii. W lokalnych piekarniach znajdziemy wiele przysmaków z tym składnikiem - wśród nich warto wymienić burek i banicę. To sycące słone wypieki, nadziewane m.in. serem lub mielonym mięsem.

Wśród dań obiadowych królują kjuftety i kebabczety, nadziewane papryki, musaka, kawarma.

W bułgarskiej kuchni znajdziemy również wyborne, gęste zupy - przede wszystkim zupę rybną. Bułgarzy przygotowują ją na wiele sposobów, więc nie należy być zdziwionym, jeśli w jednym lokalu spróbujemy tej zupy ze śmietaną i ziemniakami, a inny poda nam głęboki półmisek z dużymi kawałkami ryby, krewetkami i małżami.

Bułgarskie desery przypominają w smaku tureckie i greckie specjały. Znajdziemy tu pyszną chałwę, baklawę, ciastka maślane (maslenki), lokum (kostki galaretki w cukrze pudrze).

Jako przekąski spożywa się tutaj prażone pestki słonecznika, cacę (smażone w głębokim oleju szprotki) oraz suszone ryby kub kalmary.

W lokalnych sklepach znajdziemy szeroki wybór dżemów i konfitur (a także kosmetyków) z róży. Bułgaria słynie bowiem z tych produktów.