Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Alpejski klimat w Polsce. Czas na Kasprowy

Nie musisz jechać w Alpy, żeby poczuć alpejski klimat i cieszyć dobrymi warunkami narciarskimi z widokiem na wysokogórską panoramę. Jedna z najsłynniejszych gór w Polsce - Kasprowy Wierch - czeka na miłośników białego szaleństwa.

Rozwiązanie fotozagadki nr 18: Kasprowy Wierch

***

Polskich Tatr, Kasprowego Wierchu ani Zakopanego, nikomu przedstawiać nie trzeba. Przejdźmy zatem do konkretów. 

Reklama

Na szczyt Kasprowego Wierchu, w miejsce, gdzie rozpoczynają się trasy zjazdowe, narciarze mogą dostać się słynną, obleganą w lecie przez turystów, jedyną w Polsce wysokogórską kolejką linową. Dolna stacja znajduje się w Kuźnicach, gdzie można dotrzeć w kilka minut busem z centrum Zakopanego. 

Sam wyjazd na górę trwa ok. 20 minut. W trakcie wjazdu, podróżujących kolejką czeka przesiadka do drugiego wagoniku na stacji pośredniej na Myślenickich Turniach. 

Kasprowy Wierch to najwyżej w Polsce położony ośrodek narciarski. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 1959 m.n.p.m. To zaledwie 26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu. To też jedyny ośrodek narciarski w naszym kraju, w którym można poczuć się jak na alpejskim stoku. 

Już sam wjazd na górę dostarcza niezapomnianych przeżyć. Z wagonika rozpościerają się niezwykłe widoki na tą część Tatr. 

Narciarze mają do dyspozycji kilka tras. Jedna znajduje się w Kotle Gąsienicowym, a druga w Kotle Goryczkowym. Obie trasy zjazdowe zaczynają się od stromego spadku. Dalej trasy stają się coraz łagodniejsze. 

W Kotle Gąsienicowym narciarze mają do dyspozycji nowy, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy. Jest w stanie przewieść 2400 osób w ciągu godziny.

Gorzej jest w Kotle Goryczkowym. Tutaj niestety narciarze są skazani na stary wyciąg z dwuosobowymi, drewnianymi krzesełkami. 

Sezon na Kasprowym Wierchy podzielony jest na dwa etapy. Sezon niski trwa od  1 marca do 28 kwietnia. Teraz, od 17 grudnia do końca lutego, mamy sezon wysoki. W zależności od rodzaju sezonu obowiązują różne ceny biletów. 

Narciarze mogą również skorzystać ze skipassów. Dzieci do czwartego roku życia korzystają ze stacji za darmo. Wszystkie ceny można sprawdzić TUTAJ 

Wyznaczone trasy mają trzy stopnie trudności. Najdłuższa trasa, czyli szlak narciarski z Hali Gąsienicowej jest średniej trudności. Trudne są za to trasy Goryczkowa i Gąsienicowa. 

Goryczkowa uznawana jest przez wielu narciarzy za najpiękniejszą trasę zjazdową w Polsce. 

Z uwagi na to, że ośrodek położony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, żadna z tras nie jest oświetlona ani sztucznie naśnieżana. 

W czasie szaleństwa na stoku narciarze mogą skorzystać z restauracji przy górnej stacji kolejki, lub z oferty schroniska na Hali Gąsienicowej. 

Kasprowy Wierch to doskonałe miejsce dla miłośników białego szaleństwa, którzy jako bazę w czasie pobytu w polskich Tatrach wybrali Zakopane albo okoliczne podhalańskie wioski. W samym mieście jak i w okolicy na narciarze mogą wybierać w bardzo różnorodnej ofercie zakwaterowania, w bardzo szerokim standardzie do wyboru, i na każdą kieszeń. 

Turyści odwiedzający Tatry nie mogą narzekać też na dodatkowe atrakcje po zejściu ze stoku. W samym Zakopanem szeroko drzwi otwierają liczne restauracje i karczmy.