Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

A po nartach na termy…

Miłośnicy sportów zimowych – zwłaszcza ci mieszkający na południu Polski – mają wyjątkowe szczęście. Jest kilka takich miejsc, gdzie po aktywnym wypoczynku można zrelaksować się w basenach termalnych.

Bohaterem fotozagadki numer 5 była Białka Tatrzańska

***

Reklama

Poza czystym wypoczynkiem w ciepłej wodzie, często wzbogaconym o możliwość podziwiania panoramy Tatr z basenu lub sauny, kąpiele w wodach termalnych mają dodatkowo pozytywny wpływ na wiele dolegliwości (reumatycznych, skóry, narządów ruchu). Dodatkowo pozytywnie wpływają na układ krążenia i obniżają ciśnienie krwi.

Przedstawiamy kilka ciekawych duetów stok-baseny termalne.

BIAŁKA TATRZAŃSKA

Stoki

Białka Tatrzańska jest doskonałym miejscem dla miłośników białego szaleństwa, którzy po aktywnym wypoczynku na śniegu lubią się zrelaksować w basenach termalnych.

Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska (sprawdź warunki na stokach) to łącznie 18 wyciągów.

Kotelnica I, Express Kotelnica, Pasieka Express to stoki z koleją krzesełkową liczącą ponad 1000 metrów długości. Do dłuższych tras w tym ośrodku zaliczają się również Kotelnica II, Jaknulakowski Kotelnica, Remiaszów Kotelnica - na górę również dostaniemy się dzięki kolei krzesełkowej.

Poza tym do dyspozycji narciarzy jest 7 wyciągów orczykowych i dwa krótkie wyciągi taśmowe dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem.

Termy

W Białce Tatrzańskiej zrelaksujemy się w Termie Bania. Bania to kompleks basenów rekreacyjnych - zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych - napełnionych wodą pozyskiwaną z głębokości 2500 metrów.

Początkowa temperatura wody wynosi 72  stopnie Celsjusza. Ta, którą wypełnione są baseny, ma temperaturę 34-38 stopni Celsjusza.

W Termie Bania wydzielono strefy - zabawy, relaksu, saunarium. Do dyspozycji gości są również restauracje, bary i centrum SPA.

ZAKOPANE

Stoki

W Zakopanem jest do wyboru kilkanaście stoków. Kolej linowa o długości 4300 metrów zawiezie nas na Kasprowy Wierch. Tam skorzystamy również z kolei krzesełkowej na Hali Gąsienicowej (bardzo trudna trasa, długość 1500 m) i z kolei krzesełkowej na Hali Goryczkowej (bardzo trudna trasa o długości 2600 m).

Na Gubałówkę dostaniemy się natomiast koleją linowo-terenową. Narciarze i snowboardziści mogą tam skorzystać z wyciągu orczykowego na Polanie Gubałówka (300 m), Snow Parku Goobaya, a także pobliskiego Butorowego Wierchu (wyciąg krzesełkowy, 1619 m).

W sercu Zakopanego jest również kompleks narciarski Nosal z kilkoma wyciągami. Na samą górę dostaniemy się wyciągiem krzesełkowym. Trasa jest jednak bardzo trudna i polecamy ją tym, którzy na nartach i snowboardzie czują się pewnie.

Na miłośników białego szaleństwa czeka również Polana Szymoszkowa z wyciągami krzesełkowymi (trasa 1300 m) oraz kompleks narciarski Harenda Zakopane (kolej krzesełkowa, trzy trudne trasy o różnym stopniu trudności oraz trzy wyciągi orczykowe.

Termy

W Aquaparku Zakopane można skorzystać z zewnętrznego basenu termalnego o charakterze rekreacyjno-leczniczym.

Woda w tym basenie ma temperaturę 32 stopnie Celsjusza. Atutem tego basenu - poza możliwością wypoczynku w ciepłej wodzie, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera, jest również widok na Tatry.

Po nartach można się również wygrzać w jednej z kilku saun na terenie Aquaparku.

BUKOWINA TATRZAŃSKA

Stoki

10 minut jazdy samochodem od basenów termalnych znajduje się stacja Rusin-Ski. Trasa narciarska zlokalizowana jest na północnym stoku. Szeroki stok o długości 700 metrów jest dobrą propozycją dla rodzin z dziećmi. Stacja dysponuje dwiem kolejkami linowymi oraz dwoma orczykami. Narciarze mają do dyspozycji 5 tras o łącznej długości 3,5 km w różnych wariantach trudności. Na miejscu funkcjonuje karczma wypożyczalnia i serwis.

Termy

Kompleks basenów wewnętrznych i zewnętrznych jest zlokalizowany 15 km od Zakopanego. W dwunastu basenach temperatura wody wynosi 30-38 st. C. Do dyspozycji gości są ponadto 3 zjeżdżalnie a także sauny, łaźnie parowe oraz zabiegi w strefie Spa.

CHOCHOŁÓW i okolice

Stoki

W pobliżu term Chochołowskich (niecałe 4 km.) znajduje się Witów-Ski. Stacja narciarska oferuje kolej krzesełkową o długości 1000 metrów oraz liczący 120 m długości wyciąg orczykowy dla najmłodszych i początkujących narciarzy. Na terenie kompleksu znajduje się także wypożyczalnia, szkółka narciarska oraz snowpark o długości 550 metrów z 8 skoczniami i i 12 przeszkodami. Przy górnej stacji znajduje się 2 km pętla do narciarstwa biegowego. Na głodnych narciarzy czekają restauracje przy stoku. Stacja jest partnerem projektu Góral Skipass.

9 kilometrów od gorących wód znajduje się Polana Biały Potok - niewielka stacja idealna dla początkujących narciarzy i dzieci. Obiekt oprócz 4 wyciągów orczykowych oferuje wypożyczalnię nart, snowboardu, biegówek  i skuterów, a z atrakcji dla najmłodszych - igloo i jazdę pontonem za skuterem.

Termy

Termy Chochołowskie to kompleks zlokalizowany w pobliżu rzeki Czarny Dunajec. Kompleks został podzielony na różne  strefy. W głównej części obiektu  znajduje się ponad tuzin basenów, zjeżdżalnie i atrakcje dla dzieci oraz sauna, z której można korzystać w stroju kąpielowym.

Saunarium jest strefą nietekstylną i znajdują się tam sauny suche i parowe i na podczerwień. Ponadto w  obiekcie znajdują się strefy SPA, lecznicza, fitness oraz restauracja, bar i kawiarnia.

SZAFLARY

Stoki

W pobliżu szaflarskich term (10 km) znajduje się położona na północnym stoku stacja narciarska Poronin Suche oferująca kilometr łatwych tras zjazdowych.  Do dyspozycji narciarzy jest orczyk oraz kolejka o długości ponad 600 metrów wyposażona w czteroosobowe kanapy. Na terenie stacji znajdują się ponadto karczma, wypożyczalnia i serwis nart oraz szkoła narciarska. Stacja Suche jest partnerem projektu Góral Skipass co oznacza, ze w ramach jednego biletu można korzystać także ze stacji Harenda, Polana Szymoszkowa i Witów-Ski.

Bardziej doświadczeni narciarze mogą poszusować na Harendzie -  stacji narciarskiej zlokalizowanej przy wjeździe do Zakopanego, która znajduje się około 10 km od szaflarskich term. Kolej o długości 600 metrów wyposażona w czteroosobowe kanapy pokonuje blisko 200 metrów różnicy wysokości. Do dyspozycji narciarzy są trzy trasy zjazdowe o łącznej długości ponad 3 km oraz 4 km tras biegowych. Stacja uczestniczy w projekcie Góral Skipass. Na terenie stacji funkcjonują restauracja, szkoła narciarska, wypożyczalnia i serwis.

Termy Szaflary (Szaflary)

Na Podhalu znajdują się największe pokłady wód geotermalnych w kraju i wszystkie zlokalizowane w tym regionie przybytki z basenami wypełnionymi gorącymi leczniczymi wodami korzystają z jednego złoża.

W Szaflarach znajdują się cztery baseny z wysokozmineralizowaną wodą o temperaturze 30-38 st. C. Dla dzieci przewidziano zjeżdżalnie i brodzik. W kompleksie znajdują się ponadto dwie restauracje, sala fitness i centrum SPA. Do dyspozycji zmarzniętych narciarzy są również sauny: sucha, parowa, ziołowa i na podczerwień.

Gorący Potok (Bańska Niżna, Szaflary)

Gorący Potok to najnowszy kompleks wypoczynkowy, wykorzystujący złoża wód termalnych na Podhalu. Wszystkie niecki z gorącą wodą znajdują się na zewnątrz.  We wszystkich basenach jest woda geotermalna czyli pochodząca z głębi ziemi. Ma właściwości relaksujące i lecznicze. Obiekt oferuje ponadto  zabawę na zjeżdżalniach, dwie restauracje. Spragnieni relaksu mają do dyspozycji kąpiele borowinowe, sauny, tężnię solną  i zabiegi w SPA. Dzieci o wzroście do 100 cm z kompleksu korzystają za darmo.