Powered byAccuWeather.com

10 rzeczy w Korei Południowej, które cię zaskoczą

Wybierasz się w podróż do Korei Południowej? Zanim spakujesz walizki, przeczytaj o tym, co cię czeka na miejscu. Oto zestawienie 10 ciekawostek na temat kraju będącego jednym z azjatyckich tygrysów gospodarczych.

Korea Południowa, a właściwie Republika Korei, powstała w 1945 roku w wyniku podzielenia przez Związek Radziecki i Stany Zjednoczone Półwyspu Koreańskiego na dwie strefy wpływów. Linia graniczna pomiędzy Północą i Południem przebiega do dziś wzdłuż 38. równoleżnika.

Reklama

Młoda Korea Południowa przez lata była bardzo uboga, targana wojnami z Koreą Północną, następnie musiała zmierzyć się z wojskowym zamachem stanu i 16-letnimi rządami junty wojskowej. Przeszła niezwykłą metamorfozę, stając się jednym z Tygrysów Azji - najszybciej rozwijających się krajów na kontynencie.

Przez ostatnie kilkanaście lat w Republice Korei obserwuje się gwałtowny wzrost turystyki. W 2018 roku kraj ten będzie organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Korea Południowa jest jednym z najgęściej zaludnionych państw na świecie. Mieszka tam blisko 51 mln ludzi. Stolica kraju - Seul - liczy 10 mln ludności i nazywana jest Duszą Azji.

Oto 10 ciekawostek, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż do Korei Południowej.

Tradycyjne "kimchi"

Na koreańskim stole i w lodówce nigdy nie może zabraknąć kimchi. To tradycyjna, narodowa przystawka składająca się z kiszonych warzyw. Zazwyczaj jest to kiszona pekińska kapusta w zalewie z rzepą, rzodkwią japońską, czosnkiem, papryką chili i innymi warzywami. Istnieją różnorodne wariacje tego dania. Funkcjonuje zarówno jako przystawka, jak i składnik innych potraw, np. zupy z kimchi czy naleśników z kimchi.

Kiedy Koreańczycy pozują do zdjęć, mówią z uśmiechem na ustach "kimchi" (odpowiednik angielskiego "cheese").

Niezwykły "ondol"

Większość domów w Korei Południowej ogrzewana jest podłogowo i nie znajdziesz tam kaloryferów. Funkcjonujący system grzewczy nazywa się "ondol". Z początku był on popularny przede wszystkim w klasztorach buddyjskich i miejscach odpoczynku, gdzie siadało się na podłodze. Dziś nietypowy system ogrzewania instaluje się w niemal każdym gospodarstwie domowym.

Innowacje na każdym kroku

Korea Południowa należy do czołówki najbardziej rozwiniętych technologicznie państw na świecie. To tutaj powstaje elektronika Samsunga czy LG, samochody Hyundai i KIA.

Innowacyjne myślenie i potęga technologii są widoczne w Korei Południowej na każdym kroku - w architekturze, motoryzacji, systemie bezpieczeństwa (np. roboty bojowe) i codziennym życiu (np. toalety z podgrzewanymi deskami, funkcją mycia i osuszania).

Internet "w powietrzu"

Mówiąc o innowacjach, koniecznie należy wspomnieć o sieci internetowej w Korei Południowej. Kraj ten może pochwalić się najszybszą prędkością internetu bezprzewodowego na świecie. Praktycznie wszędzie dostępne są hotspoty WiFi, gdzie połączysz się z siecią "iptime" i wykonasz darmowe rozmowy międzynarodowe. Zasięg znajdziesz bez problemu podróżując samochodem, a nawet jadąc metrem.

Umiłowanie piękna

Koreanki i Koreańczycy aż przesadnie dbają o swój wygląd zewnętrzny. To jeden z krajów, w którym wykonuje się najwięcej operacji plastycznych na świecie. Według szacunków, co piąta kobieta udaje się w Korei do chirurga, by przejść zabieg upiększający. Wśród panów niezwykle popularne są kosmetyki do malowania.

Alfabet hangul

Koreański alfabet nazywa się hangul. Składa się z 14 spółgłosek i 10 samogłosek. Został stworzony w 1443 roku przez ówczesnego króla Dynastii Joson - Sejonga sztucznie i nie powstał z hieroglifów czy ideogramów, znaki są odwzorowaniem ułożenia języka podczas wymawiania głosek. Opublikowany w 1446 roku w dokumencie nazwanym Hunminjongeum. Powstał, by większość niewyedukowanego społeczeństwa, która nie znała chińskich znaków, również mogła pisać. Słowa w hangul można zapisywać poziomo albo pionowo.

Pechowa liczba

Podczas gdy w Polsce za pechową liczbę uchodzi 13, w Korei Południowej ostrożnie podchodzi się do liczby 4. W języku koreańskim wymawia się ją dokładnie tak samo, jak słowo "śmierć", przez co uważana jest za pechową.

W windach w Korei Południowej zamiast przycisku z "czwórką" spotkasz się z literą "F". Koreańczycy robią wszystko, by za często nie wymawiać nazwy pechowej liczby.

Nieaktualne mapy

Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie samochodu w Korei Południowej, lepiej od razu zaopatrz się na miejscu w papierową mapę. Większość z tych, które są dostępne w Polsce, bardzo szybką się dezaktualizują. Koreańskie tempo budowania sieci dróg sprawia, że nie nadążają nawet mapy Googla i inne elektroniczne aplikacje nawigacyjne.

Narodowy sport

Najbardziej znanym, narodowym sportem w Korei Południowej jest taekwondo. To sztuka walki, która stała się dyscypliną olimpijską.

Trenując teakwondo walczy się za pomocą gołych rąk i nóg, dlatego sport ten często nazywany jest "drogą pięści i stopy". Dyscyplina ma jednak angażować całe ciało, a nawet umysł, który ma za zadanie kontrolować każdy ruch.

Starzej o rok

Będąc w Korei Południowej musisz nie tylko przesunąć swój zegarek o siedem godzin do przodu, ale również dodać do swojego wieku jeden rok. W Korei Południowej obowiązuje inny niż w krajach zachodnich system liczenia wieku.

Kiedy w Korei Południowej na świat przychodzi dziecko, ma już jeden rok. Nie ma tam również znaczenia dzień ani miesiąc, w którym przychodzi się na świat, ponieważ 1 stycznia, po Nowym Roku, każdej osobie dodaje się kolejny rok życia.

Jak obliczyć wiek według tradycji koreańskiej? Wystarczy jeden, prosty wzór:

obecny rok - rok urodzenia + 1 = wiek koreański

Najlepsze tematy