Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:27

06:14 18:46

18:01 01:06

16°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1010 hPa
  • Wiatr W 9 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
102% normy
pm 10
76% normy
Jutro 13°C 7°C
Niedziela 12°C 6°C

Lato cały rok

Najpopularniejsze destynacje, które wybierają Polacy

Oferty biur podróży pełne są zagranicznych destynacji, a chętnych, by odpocząć w egzotycznych miejscach nie brakuje. Turcja, Grecja, Egipt – to tylko kilka państw, do których Polacy chętnie udają się na wakacje. Równie dużo jest jednak krajów cieszących się nieco mniejszą popularnością, a które zdecydowanie warto uwzględnić w urlopowych planach.

W czasach pandemii i przedłużającego się lockdownu najbliższe okolice były jedynym miejscem wypoczynku. Pobliskie lasy, rezerwaty czy parki krajobrazowe, dawały możliwość aktywnego spędzania czasu. Równocześnie zagraniczne wakacje w ciepłych krajach stały się kuszące bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jak zaznaczają pracownicy biur podróży, zainteresowanie jest bardzo duże - w porównaniu z poprzednim rokiem, więcej osób wybierze się bowiem na urlop. Dokąd?

Destynacje na wakacje

Wygląda na to, że wakacje 2021 spędzimy w tych samych miejscach, co w poprzednich latach. Wydaje się, że pod tym względem pandemia wiele nie zmieniła. Krótki rzut oka na topowe oferty biur podróży pokazuje, że w wyborze krajów na zagraniczne wakacje pozostajemy konsekwentni. Dokąd najczęściej wybieramy się odpocząć?

Reklama

Podobnie jak w zeszłym roku częstą destynacją są Turcja czy Grecja. Tutaj Polaków przyciąga nie tylko wysoka dostępność hoteli czy wizja spokojnego wypoczynku. Równie kuszące są stosunkowo niskie ceny.  Chętnie wybieranym krajem jest także Tunezja, a tłumy turystów oblegają popularne kurorty, jak m.in. Hammamet, Sousse czy Monastir. Kraj kojarzony jest nie tylko z urokliwymi plażami i błękitnym morzem, ale i gwarancją ładnej pogody. Z kolei Egipt to kierunek, który sprawdzi się jako miejsce zarówno dla par, jak i dla rodzin z dziećmi. W jednym z większych kurortów, Hurghadzie, można zobaczyć najsłynniejszy i największy w Egipcie park wodny - Jungle Aqua Park. Wczasy w Egipcie to możliwość wykąpania się w ciepłym morzu, zobaczenia bogactwa podwodnego świata oraz możliwość skorzystania z dobrze zbudowanej bazy hotelowej.

Kuszące, z uwagi na możliwość dojazdu własnym samochodem, są także wczasy w Chorwacji. W tym bałkańskim kraju można nie tylko oddawać się kąpielom słonecznym czy pływaniu, ale także zwiedzić urokliwe miasteczka pełne zabytków. Gdzie jeszcze chętnie udają się Polacy? Krótki lot, piaszczyste plaże i przystępne ceny - Bułgaria zdecydowanie jest wartą uwagi destynacją na urlop. Szczególnie warto udać się do Złotych Piasków. Z kolei Cypr Południowy to możliwość wypoczynku w dużych kurortach, a do tego szansa na wypoczynek na różnorodnych plażach oraz okazja do zwiedzenia zabytków  z listy światowego dziedzictwa UNESCO (np. groby królewskie w Pafos).

Wszystkie kraje, które cieszą się największą popularnością wśród Polaków, znajdziemy w ofercie Polskich Linii Lotniczych LOT. Co więcej, miast, w których zaplanować można lądowanie jest zwykle kilka lub nawet kilkanaście, dzięki czemu dojazd do miejsca wakacyjnego odpoczynku można sobie bardzo ułatwić. Ale nie tylko, ponieważ krótki czas podróży i ceny kuszą, by wybrać się w bardziej egzotyczne rejony...

Magiczny Dubaj

...na przykład do Dubaju. To niezwykle interesujące turystyczne miejsce, mające do zaoferowania mnóstwo atrakcji, gdzie każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Dubaj z jednej strony zachwyca konkretnymi miejscami z niepowtarzalnym klimatem (jak Marina Dubai, Burj Khalifa czy wyspa palmowa Jumeirah), architekturą (nowoczesne budynki na tle pustyni!) czy plażami, na których nigdy nie brakuje słońca, z drugiej - kuchnią (zdaniem wielu jedzenie to najlepszy sposób, by poznać obce kultury) czy różnego rodzaju atrakcjami, jak parki rozrywki, parki wodne, spa, centra handlowe, arabskie targi czy zimowe kurorty. Co ważne, rejs z LOT-em będzie trwać jedynie sześć godzin. Warto także wiedzieć, że połączenia z Lotniska Chopina w Warszawie będą realizowane trzy razy w tygodniu.

Choć miejsca takie jak Dubaj stoją przed turystami otworem, a podróżowanie tam jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu, Polacy równie chętnie na spędzenie wyczekiwanego urlopu wybierają Polskę. I tutaj też największe znaczenie ma wygoda, ponieważ mimo że odpoczynek wydaje się łatwiejszy do zorganizowania, nie brakuje chętnych do skorzystania z ofert biur podróży. Spore znaczenie bez wątpienia ma również sytuacja pandemiczna, gdyż konieczność wykonywania testów na obecność wirusa COVID-19 czy kwarantanna po przylocie sprawiają, że tracimy zainteresowanie spędzeniem urlopu w miejscach, które tego wymagają. W wyborze wakacyjnych miejsc dużą rolę mają też dla Polaków obostrzenia obowiązujące w konkretnych państwach.

Mimo wszystko pandemia nie zmieniła znacząco naszych przyzwyczajeń. A przynajmniej w takim stopniu, jak można by się spodziewać. Z pewnością wakacji w ciepłych krajach jesteśmy spragnieni bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, co nie oznacza jednak, że rezygnujemy z polskiego morza czy gór. W swoich wakacyjnych planach wybieramy wciąż te same kraje. Parafrazując kultowe słowa inżyniera Mamonia z "Rejsu" można powiedzieć, że podobają nam się miejsca, które już odwiedziliśmy.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy