Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:02

06:14 18:46

18:01 01:06

16°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1010 hPa
  • Wiatr W 11 km/h
44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
105% normy
pm 10
79% normy
Jutro 13°C 7°C
Niedziela 12°C 6°C

Lato cały rok

Jak zaplanować długą podróż samolotem z dzieckiem?

Podróże z dziećmi na pokładzie samolotu czasem nie należą do najłatwiejszych. Oto kilka sposobów na to, by podróż samolotem z dzieckiem była przyjemna – zarówno dla niego samego, jak i rodziców.

Każdy rodzic prędzej czy później stanie przed wyborem: jechać na urlop z dzieckiem, czy może jednak zostawić je z dziadkami. Podróżowanie z najmłodszymi często bywa uciążliwe. Pokonywanie dalekich tras jest mniej męczące, jeśli jedziemy własnym samochodem. Wówczas sami decydujemy, kiedy, gdzie i na ile się zatrzymać, by odpocząć. Zawsze też możemy jechać nocą, a wtedy nasze pociechy prawdopodobnie prześpią całą podróż. Nie wszędzie jednak da się dojechać samochodem (lub odległość jest po prostu zbyt duża), a jedyną opcją pozostaje lot samolotem. Aby nie był zbytnio kłopotliwy wystarczy, że starannie przygotujemy się do podróży. Jak to zrobić?

Reklama

Przed podróżą, czyli co (i jak się) przygotować

Odpowiednie przygotowanie warto zacząć już na etapie rezerwacji miejsc w samolocie. Podczas podróży z dzieckiem najlepiej sprawdzą się miejsca blisko wyjść ewakuacyjnych lub łączników. To właśnie tam jest najwięcej przestrzeni na rozprostowanie kości. Zadbaj także o odpowiednie ubranie. Powinno być przede wszystkim wygodne i łatwe do ściągnięcia (ten aspekt przyda się m.in. przy pobrudzeniu). Pamiętaj o klimacie jaki panuje na miejscu, zwłaszcza jeśli zmiana temperatury będzie znaczna.

Na lotnisku warto zjawić się wcześniej. Zdarza się, że rodzice z pociechami często mogą liczyć na szereg przywilejów jak m.in. osobne stanowisko odpraw dla rodzin z dziećmi i specjalna bramka przy kontroli osobistej. Takie rozwiązanie przygotowały Polskie Linie Lotnicze LOT na warszawskim lotnisku. Stanowisko Family Check-in pozwoli rodzinom z dziećmi na znacznie szybsze przejście procesu odprawy bagażowo-biletowej. Nieopodal ulokowano także kącik Lotka, w którym najmłodsi będą mogli się pobawić. Dodatkowym plusem zabawy będzie to, że nasza pociecha pozbędzie się nadmiaru energii, a tym samym wzrośnie szansa, że zaśnie w samolocie. Do samolotu warto także zabrać wodę (suche powietrze wzmaga pragnienie) oraz drobne przekąski. Dobrze jest przy tym stosować się do zasady by spakować to, co dziecko je w domu. Nie bójmy się też zabierania ze sobą musów owocowych czy innych przekąsek w tubkach - są łatwe do spożycia i ograniczają ryzyko pobrudzenia.

Podróż, czyli własna poduszka i mnóstwo zabawek

W podróż samolotem warto zabrać przedmioty, które urozmaicą czas. Mogą to być na przykład ulubione zabawki, które pozwolą dziecku rozładować stres związany z wyjazdem. Z kolei nowe, kupione specjalnie z okazji wakacji, z pewnością spotkają się z większym zainteresowaniem i na dłużej zajmą naszą pociechę. Przydać się mogą książki (również takie z naklejkami), tablice magnetyczne do rysowania, kolorowanki czy kieszonkowe gry. Unikajmy natomiast gadżetów, które powodują hałas - piszczących, śpiewających czy grzechotek. Nie chcemy przecież uprzykrzać lotu innym (oraz sobie). Choć większość podróżujących zapewne wykaże się sporą dozą tolerancji - nie wystawiajmy ich na próbę. Podczas lotu dobrym pomysłem jest krótki spacer między fotelami. Pamiętać należy jednak o tym, by nawet na moment nie spuszczać wzroku z dziecka. Polskie Linie Lotnicze LOT przygotowały także specjalną ofertę wybranych filmów, bajek oraz gier. Te na jakiś czas zajmą najmłodszych pasażerów.

Najlepszą opcją podczas długich lotów pozostaje jednak sen. Choć może o niego nie być łatwo — nie ustawajmy w próbach. Skutecznym sposobem może okazać się obudzenie dziecka kilka godzin wcześniej przed podróżą, aby nie przespało ono całej nocy. Choć zapewne nie będzie z tego zadowolone, zaciśnijmy zęby. Przed podróżą można też wybrać się na plac zabaw czy pospacerować po lotnisku, aby dziecko spożytkowało nadmiar energii. Pod ręką dobrze jest mieć ze sobą ulubioną poduszkę oraz kocyk pociechy - znane przedmioty z pewnością pomogą w zaśnięciu. Warto też pamiętać, że loty, również w odległe i egzotyczne miejsca, nie trwają wcale aż tak długo. Choćby rejs Polskich Linii Lotniczych LOT do Dubaju trwa jedynie sześć godzin. Ten stosunkowo krótki czas sprawia, że lot jest idealną propozycją dla pasażerów podróżujących z rodziną. Warto także wspomnieć, że połączenia z lotniska Chopina realizowane będą  trzy razy w tygodniu. A to w kombinacji z wieloma atrakcjami w Dubaju  sprawia, że jest to destynacja, która sprawdzi się jako propozycja na urlop z dziećmi.

To prawda, że dzieci podczas podróży samolotem bywają hałaśliwe i ruchliwe. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ich wina. Najmłodsi mogą się nudzić, z pewnością będzie im doskwierał brak ruchu. Warto także pamiętać, że mogą się stresować wylotem. Odpowiednie przygotowanie do podróży oraz wytłumaczenie, czego mogą się spodziewać i jak powinny się nastawić z pewnością rozładuje napięcie. Jeśli dodatkowo zadbamy o przekąski oraz gadżety, umilające spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej, istnieje duża szansa, że ograniczymy stresujące sytuacje do minimum. Dobre przygotowanie do podróży może także sprawić, że ta okaże się prostsza niż mogliśmy przypuszczać.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy