Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bezpieczna Zima z PZU

Zieleniec na biało. Turyści w humorach

Rozwiązaniem fotozagadki nr 9 był Zieleniec. Malownicza Kotlina Kłodzka to kolejne miejsce w Polsce, które przyciąga amatorów sportów zimowych. Zieleniec Ski Arena jest największym ośrodkiem narciarskim tego regionu i jednym z większych w całym kraju. Śnieg leży tu ponad 150 dni w roku!

Zieleniec leży nieopodal granicy z Czechami, kilka kilometrów od Dusznik Zdroju, na pięknych zboczach Gór Orlickich i w otoczeniu Gór Bystrzyckich. Ośrodek znajduje się na wysokości 800-960 metrów. Panuje tam szczególny klimat, zbliżony do alpejskiego. 

Reklama

Eksperci mówią, że specyficzny układ ciśnieniowy wymusza na organizmie człowieka zwiększenie produkcji czerwonych krwinek, co bezpośrednio przekłada się na lepsze samopoczucie! W zimowym sezonie o dobry humor przyprawić mogą też tamtejsze trasy narciarskie.

Trasy

Zieleniec Ski Arena oferuje 22 kilometry tras, z których większość jest oświetlona, dzięki czemu bezpiecznie można jeździć także po zmroku. Na miejscu znajdziemy w sumie 27 kolei i wyciągów, w tym orczyki, kanapy, czy wyciągi talerzykowe.

Trasy są zróżnicowane - odpowiednie dla siebie znajdą początkujący i rodzice z maluchami, a także bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści. Również fani freestyle’u znajdą coś ciekawego - snowpark i pełnowymiarową rynnę.

Jeśli oprócz zjeżdżania na nartach lubicie pobiegać, na zboczach Gór Orlickich znajdziecie ponad 200 kilometrów tras narciarstwa biegowego. W większości znajdują się one po czeskiej stronie granicy - można więc sobie zafundować biegową wycieczkę zagraniczną. Stopień trudności jest zróżnicowany. W trasę warto zaopatrzyć się w aparat fotograficzny - panoramy są zachwycające!

Karnety i ceny

Na wszystkie wyciągi w kurorcie obowiązuje jeden karnet (do kupienia w kasach na miejscu albo w sklepie internetowym). W Zieleńcu można wybrać spośród dwóch typów skipassa - karty czasowej albo karty punktowej.

Ta pierwsza to po prostu bilet obowiązujący przez określony czas. Oczywiście, im dłuższy okres, tym taniej. I tak karnet dwugodzinny kosztuje 45 zł (40 zł ulgowy), czterogodzinny 65 zł (ulgowy 55 zł), pięciogodzinny 75 zł (65 zł ulgowy) a siedmiogodzinny 90 zł (75 zł ulgowy). Dopłacając dziesięć złotych do tego ostatniego mamy karnet na cały dzień jazdy trasami Zieleńca, czyli na 13 godzin. Można skorzystać też m.in. z opcji zakupu biletu na sześć dowolnych (niekoniecznie następujących po sobie) dni. Jest on w cenie 490 zł (430 zł ulgowy). 

Ulgi przysługują dzieciom do 10 roku życia i seniorom powyżej 65 lat. 

Amatorzy zjazdów po zmroku mogą skorzystać z dwóch opcji karnetów nocnych: od 16:00 do 22:00 (55 zł, 50 zł ulgowy) albo od 19:00 do 22:00 (40 zł, 35 zł ulgowy).

Druga opcja to karty punktowe. Z takiego karnetu pobierane są punkty za pojedyncze przejazdy i skorzystanie z kolejek krzesełkowych czy wyciągów narciarskich. Skipass doładowuje się puntami (1 pkt. to koszt 1,5 zł). Administratorzy przygotowali specjalną promocję i karta z 30 puntami kosztuje 30 zł, 100 punktów to koszt 100 zł, a za 200 punktów na bilecie zapłacimy 200 zł. 

Przejazdy kolejkami krzesełkowymi oscylują w granicach 6-9 punktów, pojedyncze skorzystanie z wyciągu narciarskiego to koszt od 1 do 5 punktów. W ofercie znalazły się też przejazdy darmowe. Szczegóły dostępne są na TUTAJ.

Szkółki, wypożyczalnie, noclegi

Dzieci czy niedoświadczeni w zimowych sportach dorośli mogą skorzystać ze szkółek narciarskich i snowboardowych, prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów. Wybór jest spory. TUTAJ znajdziecie listę waz z numerami telefonów.

Nie muszą się przejmować także ci, którzy nie posiadają swojego sprzętu. Na miejscu działa kilkanaście wypożyczalni

Kotlina Kłodzka to miejsce, które przyciąga turystów o każdej porze roku, dlatego baza noclegowa jest tam dobrze rozwinięta. Jeśli zdecydujemy się na dłuższy pobyt w Zieleńcu (przynajmniej na cztery noce) i zrobimy to w tzw. niskim sezonie (w tym przypadku od 6 marca 2017 r. do końca sezonu), otrzymamy darmowy karnet do wykorzystania na stoku. (Lista pensjonatów biorących udział w akcji).

Nie tylko stok

Zieleniec to miejsce, które warto odwiedzić także poza sezonem narciarskim. Aktywny wypoczynek ułatwią wiodące przepięknymi szlakami trasy rowerowe. W okolicy (zaledwie 4 km od stacji narciarskiej) znajduje się florystyczny rezerwat przyrody. Można wybrać się na spacer wokół torfowiska urokliwymi drewnianymi postami, by dotrzeć do drewnianej wieży widokowej. Od marca do później jesieni można natomiast skorzystać z... podróży w czasoprzestrzeni i poczuć się jak na Dzikim Zachodzie z dawnych lat. Niedaleko kolei linowej Gryglówka znajduje się rancho. Goście mogą skorzystać tam z nauki jazdy konno w westernowym stylu.

Będąc w okolicy warto odwiedzić także Duszniki Zdrój. Tam atrakcji jest wiele - poczynając od pamiętającego XVII wiek muzeum papiernictwa, przez park zdrojowy i teatr im. F. Chopina, po leżącą w pobliżu Jamrozową Polanę, centrum polskiego biathlonu.