Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bezpieczna Zima z PZU

Zakopiańska Harenda

Miłośnicy sportów zimowych, którym aktywny wypoczynek kojarzy się przede wszystkim z Zakopanem, mogą się wybrać między innymi do Ośrodka Narciarsko-Rekreacyjnego Harenda. Ale Harenda to miejsce nie tylko na zimowy wypoczynek - w lecie można skorzystać tam licznych tras rowerowych, a także ze ścianki wspinaczkowej.

W dzisiejszym odcinku akcji "Bezpieczna zima" przedstawiamy Harendę.

Trasy zjazdowe i wyciągi

Reklama

Ośrodek narciarski Harenda w Zakopanem oferuje sześć tras zjazdowych - w tym dwie trudne i cztery łatwe.

Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów jest kolej krzesełkowa, cztery wyciągi orczykowe i wyciąg taśmowy.

Trzeba jednak pamiętać, że między godz. 15 a 15:40 nie skorzystamy ze stoku - to czas na przerwę techniczną i ratrakowanie stoku.

Karnety

Harenda oferuje zarówno karnety jednorazowe, jak i czasowe.

W sezonie za dwie godziny jazdy zapłacimy 45 lub 40 zł (normalny/ulgowy). Trzy godziny szusowania to koszt 55 lub 50 zł, cztery godziny  - 65 lub 60zł, 6 godzin - 75 lub 70 zł. Można również zakupić karnet popołudniowy, obowiązujący w godzinach 16-21 (55zł), wieczorny - ważny od 18 do 21 (30 zł) lub na cały dzień - 95 lub 90 zł.

Jeden wyjazd koleją krzesełkową będzie nas kosztował 7 zł, a za korzystanie z wyciągu orczykowego (1 wyjazd) zapłacimy od 2 do 4 zł (ceny dotyczą sezonu, poza sezonem są niższe).

Narciarze i snowboardziści mogą również skorzystać ze specjalnego karnetu Góral Skipass, obowiązującego na stokach Harendy, Polany Szymoszkowej, Suchego oraz ośrodka Witów Ski.

W sezonie za karnet uprawniający nas do korzystania z wyciągów w wymienionych wyżej ośrodkach zapłacimy od 160/180 zł (2 dni) do 790/850zł (15 dni). Poniżej pozostałe opcje:

Szkółka narciarska dla dzieci i młodzieży

W obrębie Harendy funkcjonuje również szkółka narciarska. Oferta skierowana jest do osób w każdym wieku.

Najmłodsi początkujący zaczynają od przedszkola narciarskiego z opieką w klubie. Dzień w takim przedszkolu kosztuje 120 zł. Maluchy spędzają część czasu na nauce jazdy, a część na zabawie.

Dla starszych dzieci (4-5 lat) jest szkołą narciarska połączona z atrakcjami. Kurs trwa 6 dni (w tym 12 godzin nauki jazdy) i kosztuje 550 zł.

Dzieci w wieku 6-12 lat również mogą skorzystać z kursów trwających 6 dni. Pakiet ekonomiczny to koszt 550 zł (w tym 12 godzin jazdy), a pakiet podstawowy to koszt 790 zł (20 godzin jazdy).

Kurs podstawowy dla młodzieży (12-16 lat) kosztuje 590 zł (20 godzin szkolenia), a kurs "demonstrator" 750 zł (również 20 godzin szkolenia).

Nauka jazdy dla dorosłych

Osobom dorosłym szkoła oferuje lekcje indywidualne. Za godzinę zapłacimy 80 zł. Bardziej opłacalne są pakiety - przykładowo 10 godzin kosztuje 690 zł.

Dla tych, którzy myślą o zawodach, są również treningi na tyczkach. Weekend z takimi sportowymi atrakcjami kosztuje 250 zł, za jeden dzień zapłacimy natomiast 150 zł.

Dodatkowe atrakcje

Fani narciarstwa biegowego mogą z kolei skorzystać z trasy biegowej o długości około 4 km (korzystanie z tras biegowych jest bezpłatne).

Na miejscu jest również lodowisko - osoby towarzyszące narciarzom będą zatem miały gdzie spędzić czas. Za wypożyczenie na godzinę łyżew zapłacimy 6 zł.

Wypożyczalnia sprzętu

Osoby, które nie posiadają własnego sprzętu narciarskiego czy snowboardowego, mogą skorzystać na miejscu z wypożyczalni.

Koszt wypożyczenia kompletu narty, buty, kijki to 8 zł/godzinę. Za komplet snowboardowy zapłacimy tyle samo.

Gastronomia

Aktywny wypoczynek zaostrza apetyt. W obrębie Harendy można skorzystać z oferty Karczmy Regionalnej Harenda oraz dwóch innych karczm regionalnych, minibaru przy górnej stacji kolei.

Przy górnej stacji kolei krzesełkowej znajduje się natomiast taras widokowy z przeszkloną karczmą.

Po nartach odrobina kultury

Po narciarskich uciechach warto skorzystać z atrakcji, jakie oferuje ten region i odwiedzić słynną willę młodopolskiego poety Jana Kasprowicza.

Ten w Zakopanem bywał wielokrotnie, a kiedy w 1923 r. kupił willę na Harendzie osiadł tutaj na stałe ze swoją żoną Marią. Kasprowicz odkupił budynek od angielskiej malarki Winifrid Coope.

Aktualnie znajduje się tu muzeum Kasprowicza. Dla zwiedzających udostępniona została jadalnia, salonik i sypialnia i galeria obrazów malarza Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza. W pobliżu znajduje się również mauzoleum poety. W muzeum zaś eksponowane są pamiątki po nim i jego rodzinie: meble, obrazy, książki, fotografie. Wnętrza mieszkalne pozostawiono w takim stanie jak przekazała je zmarła w 1968 roku wdowa po Kasprowiczu.

Willa na Harendzie znajduje się w połowie drogi między Zakopanem a Poroninem. Wejście do niej prowadzi przez werandę latem ozdabianą ulubionymi przez Kasprowicza nasturcjami, z której roztacza się wspaniały widok na góry.

Aktualną pogodę dla narciarzy znajdziesz tutaj


Najlepsze tematy