Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Bezpieczna Zima z PZU

Ustrzyki Dolne: Zimowa stolica Podkarpacia

Piękna, zimowa pogoda i prawdziwie górskie krajobrazy. Bieszczady stały się popularnym miejscem nie tylko na letnie wędrówki po szlakach, ale także na aktywny, narciarski wypoczynek. Oprószone śniegiem, położone z dala od zgiełku i wielkich ośrodków przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów.

Ustrzyki Dolne to niewielkie miasto położone w województwie podkarpackim nad rzeką Strwiąż. Znają je z pewnością wielbiciele bieszczadzkich szlaków, którzy tłumnie przybywają na Podkarpacie w sezonie letnim. Miłośnicy narciarstwa i sportów zimowych mogą je z kolei pokochać za liczne stoki i doskonałe warunki do uprawnia sportów zimowych.

Reklama

W Ustrzykach Dolnych znajdują się dwie stacje narciarskie: Lawrota oraz Gromadzyń. Trasy zjazdowe są tam o wiele mniej zatłoczone niż w wielu ośrodkach tatrzańskich. Region ten zapewnia turystom spokój, kameralną atmosferę, a jednocześnie aktywny wypoczynek.

Ustrzyki Dolne w latach 1944-1951 należały do ZSRR. Miasto wróciło do Polski w ramach umowy o zmianie granic. Dziś nazywane jest zimową stolicą Bieszczadów i Podkarpacia, ponieważ ma najlepiej rozbudowaną infrastrukturę narciarską w całym województwie.

Siedem kilometrów tras narciarskich

Stacja narciarska Gromadzyń to ośrodek znajdujący się na północnym zboczu wzgórza Gromadzyń (655 m n.p.m.) w Paśmie Równi. Oferuje miłośnikom zimowych sportów trzy wyciągi: dwa orczykowe i jeden talerzykowy. Do dyspozycji narciarzy oddane są następujące trasy: trzy niebieskie (750 m, 750 m z homologacją FIS na slalom oraz 800 m), jedna niebiesko-czerwona (850 m), dwie zielone do nauki jazdy (150 m i 200 m) oraz nartostrada. Narciarze i snowboardziści mogą cieszyć się łącznie niemal 7 kilometrami tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Stok otwarty jest codziennie od godz. 9.00 do 20.00.

W ośrodku znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz serwis. Wszyscy przybywający w rejon Ustrzyków Dolnych mogą skorzystać z darmowego parkingu, a także szerokiej oferty gastronomicznej. Tuż przy stoku, u podnóża góry, znajduje się znana turystom karczma "U Gały". Można uraczyć się w niej zarówno gorącym posiłkiem, jak i ciepłym, rozgrzewającym napojem.

Ci, którzy dopiero rozpoczynają narciarską przygodę, mogą zapisać się na lekcje do szkółki narciarskiej.

Wszystkie trasy zjazdowe są ratrakowane, naśnieżane i oświetlone. Na stokach turyści mogą spotkać ratowników GOPR i PCK, którzy codziennie dbają o ich bezpieczeństwo.

Zimowe grillowanie przy ognisku

W rejonie Ustrzyk Dolnych na turystów czeka bogata baza noclegowa. Oprócz zimowego szaleństwa i aktywnego wypoczynku na stokach, gospodarze oferują wspaniałą zabawę przy ognisku.

Tuż obok stacji narciarskiej Gromadzyń znajduje się sześć domków do wynajęcia. Dzięki takiemu rozwiązaniu turyści nie muszą dojeżdżać na stok, a z okien ich pokoi rozpościera się widok na ośnieżone wzgórze.

W centrum miasta na gości czekają kolejne bieszczadzkie obiekty noclegowe, a w raz z nimi biesiady z regionalnymi potrawami i pieczonym prosiakiem lub baranem przy muzyce kapeli.

Dodatkowe atrakcje

W wolnym czasie i oderwaniu od narciarskiego szaleństwa, w Ustrzykach Dolnych można wybrać się na nowoczesną pływalnię do kompleksu basenowego-rekreacyjnego. Miejscowi polecają także, by odwiedzić dawne cerkwie, stary, żydowski cmentarz, czy zabytkową stację kolejową z 1872 roku. Warto zwiedzić również Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które powstało już w latach 70. To jedno z największych muzeów przyrodniczych w całej Polsce.

Chętni na całodniową wycieczkę mogą wybrać się m.in. nad Jezioro Solińskie.

Z kolei w Krościenku k. Ustrzyk Dolnych znajduje się międzynarodowe przejście graniczne, które umożliwia turystom zwiedzanie Ukrainy.

Warto wspomnieć, że Bieszczady to raj dla wszystkich amatorów biegówek! Bieszczadzkie lasy są doskonałym terenem do uprawiania narciarstwa biegowego i ski-tourowego.

Na górze Gromadzyń znajduje się także strzelnica biathlonowa.

Odpoczynek w urokliwym zakątku Polski

Jeśli zależy Ci, by wybrać się na narty w urokliwy zakątek Polski, zajrzyj w Bieszczady, a tam odwiedź zimową stolicę Podkarpacia - Ustrzyki Dolne. To idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie spokój i jednocześnie aktywny wypoczynek wśród zimowego, śnieżnego krajobrazu.

Aby sprawdzić aktualną sytuację na trasach w różnych punktach ośrodka Gromadzyń, zobacz kamerę na żywo z Ustrzyk Dolnych (dostępna TUTAJ).